DEPREMDE ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ HASAR GÖRMEDİ

KAHRAMANMARAŞ merkezli sarsıntı, Gaziantep’te, dünyanın yer iri mozaik müzeleri ortada vadi alan Zeugma Mozaik Müzesi’nde seçkin hasara posta açmadı. Gaziantep Müze Müdürü Müstakil Çomak, ‘2 iri depremin arkası sıra seçkin eserimizde ve sütunlarımızda hasar bulunmayan. Belirlenen tarihte yeniden kapılarımızı açacağız” dedi.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 2 büyük zelzele, aralarında Gaziantep’in da olduğu 11 ilde iri yıkıma yol açtı. Binlerce binanın yerle benzeri olduğu kentlerde, 38 binden aşkın yaşama hayatını kaybetti. Zelzele bölgelerinde birçok tarihi alan dahi ya yıkıldı evet üstelik hasar gördü.

TEK BİR MOZAİK BİLE DÜŞMEDİ

Gaziantep ile özdeşleşen ‘Çingene Kızı’ mozaiği, Merih Heykeli ve Fırat Nehri kenarındaki kazılarda mevcut villa ayak tabanı mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’nde ise rastgele hasar görülmedi. Müzedeki mozaikler, geç antika dolaşma kiliseleri ile er Süryani ve Nasrani ikonografisine ilgilendiren örnekleri barındırırken, Zeugma Antika Kenti’nden çıkarılan, 2 bin 500 metrekarelik alanı kaplayan mozaiklerin beraberinde yeniden Roma dönemine ilişik heykeller, sütunlar ve çeşmeler bile zarar görmedi.Gaziantep Müze Müdürü Mutlak Çomak, kentteki müzelerin 2 balaban depremi hasarsız atlattıklarını söyledi. Çomak, ‘Başta personellerimizin birey kaybının olmaması sonrasında bile seçme yapıt kaybımızın olmaması bizi bir nebze dahi olsa mutlu etti. Depremin arkası sıra yekpare personellerimiz ve tığ buraya geldik. Antrparantez depremden etkilenen vatandaşlarımızı de burada konuk ettik. Müzemiz ile ilişik de gelişigüzel yapıt kaybımız ve hasarımız namevcut. Yetkililer birlikte tam binayı inceledi ve herhangi bir hasara rastlanmadı. Tığ üstelik yaptığımız incelemelerde mozaik ve sütunlarımızın akva olduğunu gördük. Bütün eserlerimizin akva olduğunu tayin ettik. Duvarda olan mozaiklerimiz var. Mozaik taşlarından aynı tanesi de duvardan ya da bulunduğu yerden düşmedi” dedi.

ÇİNGENE KIZI DA SAĞLAM

Müzenin yer eke eserlerinden ve kentin simgesi olan, milattan sonradan 2’nci yüzyıl günlü ‘Çingene Kızı’ mozaiği, sunma haddinden fazla sargı gören asar beyninde düz alıyor. Ayrıca 2018 yılında ABD’den Türkiye’ye getirilen 12 parçasının de sergilendiği mozaikler, ziyaretçilerin müzeye girdikleri andan itibaren geçmiş yol uğrağı noktası oluyor.Büyük depremlerin arkası sıra Çigan Kızı mozaiğinde bile seçkin hasar oluşmadığını anlatan Mutlak Değnek sözlerini şöyle tamamladı: ?Tabii depremin ardından buraya gelirken, aklımıza elem şeyler da geliyordu. Sütunların devrilmesi, duvardaki mozaiklerin düşmesi kabil. Müzeye geldiğimizde hakeza bire bir durumun olmadığını gördük. Buranın yer yüce eserlerinden birisi olan ‘Çingene Kızı’ mozaiği da kuvvetli tıpkısı şekilde durumunda duruyor. Özel odasında duruyor. İnşallah genişlik bodur zamanda yeniden ziyaretçilerini gözleri ile karşılayacak. Ayrıca büyük tıpkı dergi üzerinde duran ‘Bronz Mars’ heykeli var. Onda bile temas takı yok. İnşallah buna analog tıpkı olay yaşamayız diyelim. Bakanlığımızın uygun göreceği tarihte biz açılışa hazırız.??

Share: