Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Hacı Alay Veli Müzesi’nin açılışına katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugüne kadar 24 hususi müzeye, imzalanan protokoller çerçevesinde geçici adına sergilenmek için mecmu 4 bin 502 eseri, 1 ila 5 yıl ortada mütebeddil sürelerle eğreti verdiklerini bildirdi.

Ersoy, Hamamarkası’ndaki Hacı Saraka Iye Müzesi’nin açılışına katıldı.

Hacı Kortej Ege’yi rahmet ve saygıyla anarak sözlerine başlayan Ersoy, Ankara’yı kendine aile kılan, alazıyla bilcümle Anadolu’yu ısıtan ve aydınlatan Hacı Kortej Veli’nin, İstanbul’un manevi fatihi Akşemseddin özellikle olmak amacıyla birçok arzu erini yetiştirdiğini söyledi.

Ersoy, Hacı Kortej’ın mirasının bu toprakların beher taşına, medeniyetin mayasına sindiğini vurgulayarak, “Bu bırakıt eskimez, yıpranmaz, oturaklı. Çünkü varlığı maddede değil, manadadır. Bu manayı hatırladığımız, yaşattığımız ve nesillerimize aktardığımız müddetçe mirası zinde ayakta kalacaktır. İşte Hacı Bayram Veli Müzesi’ni hakeza kullanmak, bu yapıya aynı hatırlatıcı, hem geçmişimize hem geleceğimize verdiğimiz tıpkısı kortej nazarıyla çalmak geçişsiz.” diye konuştu.

Hacı Küçümseme Iye’nin tasavvuf anlayışını, hayat felsefesini öncelemek üzere, örnek tıpkısı iş birliği içerisinde bu müzeyi kuran Altındağ Belediyesini ve Ankara Hacı Küçümseme Iye Üniversitesini kutlama fail Ersoy, “Müze, başkentimize müzecilik anlamında nazik ayrımsız mülhak değer sağlarken inanıyorum ki rapor ettiğim manevi mirası sahabet ika sorumluluğunu da hakkıyla hesabına getirecektir.” ifadelerini kullandı.

Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı kendisine serencam 20 yılda müzecilik alanında haddinden fazla şişman başarılar elde ettiklerini, kültürel mirasın korunması amacıyla aheste adımlar attıklarını, gelişen ve mütebeddil müzecilik anlayışının gereksinimlerini en üst düzeyde karşılayan kullanılmamış müzeler açtıklarını, mevcut müzeleri bile bu doğrultuda yenilediklerini söyledi.

“Hususi müzeler bu yolda bu arada yürüyeceğiniz bildirme koca paydaşlardan”

Binasından teşhirine, sunduğu imkan ve hizmetlerden hesaplı eğitim çalışmalarına kadar müzelerin bergüzar üzerine dürü kayran ve benzer gösterilen kurumlar haline geldiğini, Türkiye’nin müzecilikte amaç belirleyen avangart ülkeler ortada yerini aldığını vurgulayan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıpkısı ülkede müzeciliğin gelişmesi ve yaygınlaşması isteniyorsa özel müzeler bu yolda beraber yürüyeceğiniz bildirme cesim paydaşlardandır. Bu gerçeğin bilincinde olduğumuz üzere bakanlık yerine bizimle benzeri doğrultuda, tıpkısı değerler ve hassasiyetler üzerinden düzenlenen hususi müzecilik faaliyetlerine bile destek veriyoruz. Akıbet yıllarda hususi müze sayısında gerçekleşen artma bunun bire bir sonucudur. 2020’üstelik 26 skor, 2021’dahi 29 adet özel müze açılışına onaylama vererek ulaştığımız rekoru, 2022’bile daha teşrinievvel ayında olmamıza karşın 32 yıpranmamış özel müze onayıyla kırmış durumdayız. Zaman bakımından özel müze sayımız 351 olmuştur.”

Ersoy, hususi müzelerin takkadak kuruluş aşamasıyla sınırlı kalmadıklarına işaret ederek, “Bugüne büyüklüğünde 24 özel müzeye, imzalanan protokoller çerçevesinde arızi adına sergilenmek için mecmu 4 bin 502 eseri, 1 ila 5 sene beyninde değişen sürelerle eğreti verdik. Bu doğrultuda, Ankara Budun Betimi Müzemizin envanterinde bulunan ve aralarında Hacı Saraka Iye’nin zaten eşyalarının bile saha aldığı 21 eseri, konservasyonlarını birlikte tamamlayarak geçici adına sergilenmek üzere Özel Hacı Kortej Veli Müzesi’ne teslim ettik.” bilgisini paylaştı.

Firez ve medeniyet mirasının korunması, yaşatılması noktasında atılan adımları desteklemenin, kendileri amacıyla aynı görevin ötesinde tarihe ve ecdada karşı vefa borcu olduğunu dile getiren Ersoy, “Elde edilen başarılarla bu borcu aynı nebze olsun ödeyebilirsek hangi bahtiyar bize.” dedi.

Ersoy, bugüne kadar farklı illerde bir nice hususi müzenin bakanlıklarınca taltif edilmelerinin yanı sıra Avrupa Konseyi Müze Ödülü, Avrupa Yılın Müzesi Ödülü, Kültür ve Musahabe Hususi Ödülü, Avrupa Müze Forumu Silletto Ödülü ve Avrupa Birliği Kültürel Miras Balaban Ödülü atılmak için bu alanın sunma hatırlı arsıulusal ödüllerine layık görüldüğünü belirterek, önümüzdeki yıllarda hep müzelerin bakir muvaffakiyet hikayeleri yazacağını söyledi.

“Müzeleri konuşma edin”

Müzelerin medlul ve amacını, fakat tarihine ve kültürüne bağ duyan, bunlara dair öğrenme ve kavrama arzusu haiz fertler yardımıyla bulacaklarına işaret eden Ersoy, bakanlık yerine hem milli kültürü hem insanlığın eş mirasını korumaya kararlılıkla bitmeme edeceklerini, bu yolda atılan değme adımın birlikte arkasında duracaklarını söyledi.

Vatandaşlardan müzeleri müzakere etmelerini talip Ersoy, “Çocuklarınızla beraber çatlak kılmak için alternatiflerinizin arasına bu eşsiz mekanları birlikte ekleyin. Unutmayın, sizler sahip çıkmadığınız sürece değme başarı yarımdır, eksiktir.” diyerek konuştu.

Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da Ankara’nın manevi mimarlarından Hacı Meze Iye’nin Solfasol’üstelik doğduğu lüp orijinaline bağlı kalarak, kerpiçten yeniden nesir edileceğini ve müze olarak ziyarete açılacağını bildirdi.

Törene Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Ağır, Ankara Hacı Alay Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ile AK Öğür Ankara Saylav Lütfiye Selma Çam üstelik katıldı.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Ersoy ve beraberindekiler Hacı Alay Veli’ye ilgili hırkalar, otağ külah, yan ile dönemin şairlerinin namına yazdığı şiirlerden oluşan eserlerin sergilendiği müzeyi gezdi.

Ersoy, Başkent Kültür Yolu Festivali’nin bazen duraklarını mülakat etti

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hacı Söz Ege Müzesi’nden Konkre Olmayan Kültürel Miras Müzesi’hangi geçti. Müze bahçesinde geleneksel oyunlar oynayan kollar Ersoy’u karşıladı.

Meydan Etkinlikleri kapsamında Beypazarı Belediyesi vasıtasıyla kurulan stantları gezen Ersoy, seğmenlerin gösterisini izledi.

Ankara Kalesi Beygir Pazarı Sokağı’nda Başkent Hars Yolu Festivali kapsamında açılan sergileri konuşma fail Ersoy, Erimtan Kazı Bilimi ve Müzakere Müzesi’nde ziyarete sunulan Afrodisias- Aleniyet Güler Sergisi’ni ve Sözcük Müzesi’ni üstelik gezdi.

Share: