Bolu’daki su kaynakları ve havzalar ekiplerce incelenecek

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, kentteki su kaynaklarının durumu ve bunları besleyici havzaların incelenmesi için derinti düzenlendi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Akarsu Yönetimi Umumi Müdürlüğü öncülüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Akarsu Yönetimi Umumi Müdürlüğü Daire Başkanı Maharetli Özcan, İl Ekincilik ve Orman Müdürü İzzet Maksat, Başmuallim Yardımcıları, DSİ 53. Idarehane Müdürü Kazım Akilane, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Oğuzhan Aldanmaz, Bolu El Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ünal Barutçu ve İl Hususi İdaresi bölüm müdürleri ve teknik personelin katıldığı belirtildi.

Türkiye’nin bilinenin tersine akarsu zengini değil, su stresi hararetli bire bir mevki olduğu vurgulanan açıklamada, şu bilgilere düzlük verildi:

“Ülkemizdeki su, yer kadar natürel kaynaklar, havzalar arasında karşılık dağılmamış olup saf kaynakların yönetiminin bölge bazında paydaşlarla birlikte yapılması, su kaynaklarının ati nesillerin ihtiyacını dahi karşılayacak tutar ve kalitede sıyanet edilebilmesi amacıyla siper istimal dengesi gözetilerek bildirme istek yönetimi sağlanması gereklidir. Bu çerçevede çalışmalarını yürüteç Ekincilik ve Orman Bakanlığı Akarsu Yönetimi Umumi Müdürlüğü, ilimizde düzenlenen toplantıda akarsu havzaların durumu ve su kaynaklarını ele aldı. 3 kadro kurularak sahada inceleme yapılması, alelhusus Gölköy Göleti’ni mugaddi Mudurnu ve Abant derelerinden gelen akarsu kaynaklarında elde edilen veriler ışığında anlatım hazırlanması kararlaştırıldı.”

Share: