Ukrayna’daki 4 bölgeyi rabıt fail Putin’in aklında demin hangi var? Transdinyester bölgesine koridor gelirse Türkiye birlikte etkilenecek

Rusya Devlet Başkanı Putin geçmiş yaptığı açıklamayla, Ukrayna’daki Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin referandumla alay malay kendi topraklarına katıldığını duyurdu. Putin dünyaya kayran okuduğu açıklamasında, “4 bölgenin güvenliğini seçkin cins imkanla koruyacağız. Ukrayna ve Mağrip, Rusya’nın bütünlüğünü bozamayacak. Onlar çıktı bizim vatandaşımız” dedi. daha çok Putin’in hedefini ve olabilecekleri Yeditepe Üniversitesi akademisyen Dr. Furkan Kaya, Haberler.com Youtube kanalında değerlendirdi.

”DİNYEPER NEHRİ’NİN DOĞUSUNA CIDAR ÖRÜLECEK”

Yavuz Selvi’nin sorularını yanıtlayan Dr. Furkan Kayaç, Rusya-Ukrayna arasındaki serencam durumla ilişkin, ”Dinyeper Nehri’nin doğusunda tıpkı Berlin Duvarı mensur edilecek. Ukrayna Dinyeper Nehri’nin doğusu ve batısı yerine mukassem olacak. Donbass bölgesi özellikle Herson’a büyüklüğünde olan toprak Ruslar açısından berenarı makro. Azak Denizi ve Kerç Boğaz’ı üzerinden tıpkısı güven şeridi nesir ediliyor. Zira Azak Denizi ve Kerç Boğazı Yıldız Kafkasya ve Rusların cenup sınırına kadar olacak hattında güvenliği sağlamış olacak” dedi.

”DENGELER KARADENİZ’DE AĞIZ AĞIZA DEĞİŞECEK”

Kaya konuşmasının devamında sıradaki aşamayı şöyle değerlendirdi: ” Transdinyester bölgesinde dahi Zalim ayrılıkçıları yaşıyor. Buranında bu hatla birleştirilmesi hedeflenebilir. Putin’in bu hamlesi Batı, NATO ve Ukrayna’nın hangi yapacağına bağlıdır. Şayet Ukrayna’yı silahlandırsanız Transdinyester bölgesine fasıla gelebilir. Türkiye açısından üstelik aynı risk oluşur. Hakeza olursa abra Karadeniz’da tamamen değişecek. Rusların karışma ettiği yerlerden idraksiz çekilmesi hayalperestlik olacaktır.”

Share: