Batman haberi… Batman’da Hasankeyf turizm ve bahir kanosu festivali başladı

Batman’üstelik Hasankeyf turizm ve bahir kano akarsu festivali başladı

BATMAN – Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te turizm ve bahir kanosu festivali başladı.

Batman Valiliği himayesinde, Hasankeyf Kaymakamlığı koordinasyonunda, Batman Belediyesi, Hasankeyf Belediyesi, Batman İl Hususi İdaresi, Batman İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü, Batman Toyluk ve Spor İI Müdürlüğü, Spor Ayak ve Türkiye Kano Federasyonunun katkılarıyla curcuna gerçekleştirildi. Hasankeyf limanında düzenlenen festivalde Türkiye Bahir Kanosu Şampiyonası yarışları yapıldı. Hasankeyf’e başmaklık lezzetlerin ağırlama edildiği festivalde sınırlı içi ve mikro dışından gelen cevelan operatörleri Ilısu Baraj gölünde tekne turuna katıldı. Festivale gelenler Hasankeyf Müzesi ilkin doğmak amacıyla, Zeynel Satış Türbesi ve Arkeopark alanını gezdi, flyboard, jet ski ve parasailing gösterilerini izledi.

Festivalin açılışında konuşan Batman Valisi Ekrem Canalp, Hasankeyf denildiği devir akla zaman, hars ve medeniyetin geldiğini söyledi. Tarihi, kültürü ve medeniyeti Hasankeyf amacıyla aynı avantaja atfetmek istediklerini tamlayan Canalp, “Hedefimiz ve istikametimiz da bu yöndedir. Bunu dahi akdetmek için aynı taraftan tarihi ve kültürü amma aynı zamanda turizmi çeşitlendirecek başka aktiviteleri birlikte fora etmek zorundayız” dedi.

İlkini gerçekleştirdikleri Hasankeyf Turizm ve Kano Festivali’nin hedeflediklerinin turizmi ihya amacına bakım ettiğini kaydeden Canalp, şöyle konuştu:

“Sadece gün ve hars değil bir zamanda turizmini geliştirebilecek ve kalkındırabilecek ne varsa bunların hepsini birlikte faaliyete koyma kabilinden ayrımsız önceliğimiz var. Bunları yaparken elimizdeki üstünlük neyse onu de yutmak zorundayız. Ilusu Barajı bu avantajlardan biri tür. Bu barajı bugünkü kano festivali örneğinde olduğu üzere değişik su sporları aktiviteleri içinde kullanabiliriz. Turizm ile sporu birleştirebiliriz. Turizm ve sporu birleştiren aktiviteler Hasankeyf’in gelişimi üzere kalkınmasını amacıyla ve de turizm üzere sonuç kademe bulunmaz türlü”.

Festival Hasankeyf gösterici sergisi ve Batmanlı sanatçıların vereceği konser ile bitmeme edecek. Ferda ise Türkiye Deniz Kanosu Şampiyonası’nın finali yapılacak.

Share: