‘başkent Müteharrik Sakat Projesi’ ile Engelleri Kaldıran Ankara Büyükşehir’e Ödül

Ankara Büyükşehir Belediyesi, özürlü vatandaşların hayatını kolaylaştırmak amacıyla ‘Yüzde yüz erişilebilir başşehir’ sloganıyla ‘Başkent Aktif Engelli Projesi’ni hayata geçirdi. Özürlü vatandaşların Başşehir Cümbüşlü üzerinden, EGO otobüslerinde tehlikesiz ve konforlu gezi amacıyla şoförlere önceleri sakat bildiriminde bulunabilmesine imkan tanıyan aplikasyon, Türkiye Çıplak Bilişim Platformu aracılığıyla ‘Kemiksiz Enformatik Şehremaneti Ödülü’ne müstahak görüldü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “kilitsiz küreksiz tıpkı payitaht” hedefi doğrultusunda yürüttüğü çalışmalar kapsamında ‘Payitaht Müteharrik Sakat Projesi’ni hayata geçirdi. Proje ile gelişigüzel Başkent Canlı uygulamasına engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak özellikler eklendi.

ŞOFÖRE ILKIN BİLDİRİM YAPILABİLİYOR

Hayata geçirilen proje yardımıyla sakat vatandaşlar, durakta beklerken yaklaşmakta olan otobüsün şoförüne ilkin tebligat gönderebiliyor. Bu sayede güdücü, sıradaki durakta tekerlekli sandalyesiyle otobüsü muntazır bir vatandaş olduğunu biliyor ve ona bakarak tedarik yapıyor.

‘Başşehir Faal Sakat Projesi’ kapsamında,uygulamaya, âmâ vatandaşların erişimine makul kendisine tasarlanan ünlü tezkere köşesi dahi eklendi. Özenle seçilen ünlü kitaplara takkadak Ankaralılar değil, ancak genelindeki umum kör erler erişim sağlayabiliyor.

BAŞKENT MOBİL’E ‘ENGELSİZ BİLİŞİM BELEDİYE ÖDÜLÜ’

ABB’nin mânialı bireylere mütehammil çok basit sağlayan ‘Hükûmet Merkezi Kıvrak Mânialı Projesi’, Manisa Cesamet Bayar Üniversitesi’nin sekretaryasını yürüttüğü Türkiye Boş Bilişim Platformu eliyle ‘Örtüsüz Enformatik Belediye Ödülü’ne müstahak görüldü.

Ödüllendirme yapılırken namzet gösterilen çalım evet de hizmetin, bilişim ve teknoloji hizmetlerinden yararlanarak mânialı bireylerin içtimai ve kazançlı hayatlarına, amme gurur hizmetlerinden yararlanmalarına ve bilgiye erişimlerine aracısız yardım sağlaması ile hayata esbak olması üzere şartlar arandı.

Share: