Bakan Acılı: “Aşağı sülale tipi huzurevlerimizde nemli çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Izdıraplı, alelade eş tipi yaşlılar yurdu modeliyle Adana, Yalova ve Artvin’de yaşlılara bakım verildiğini belirterek, “Alelade aile tipi huzurevlerimizde nemli çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Üzüntülü, hizmet kuruluşlarını yaşlıların ihtiyaçlarına akıllıca adına tasarladıklarını belirterek, her eskimemiş kuruluşun tasarımının yaşlıların kullanımına akıllıca adına erişilebilir ve benzeri zamanda ihtiyaca bakarak kişiselleştirilebilir özelliklerde tasarım edilmesini amaçladıklarını vurguladı. Nazır Acılı, “Huzurevlerimiz ‘site tipi’, ‘maltalık tipi’ ve ‘aşağılık eş tipi’ proje oluşmak üzere üç ayrımlı kategoride tasarlanıyor. Şehir tipi, bakıma ihtiyaç duyan ve bedenî fonksiyonları zayıflamış yaşlılarımıza hizmet çevirmek gayeli namına tasarladığımız bir huzurevi modelidir. Hayat tipini günce işlerini özlük başına yerine getirebilen ve fiziksel hareketliliğe çıktı ihtiyaç duyan yaşlılarımız üzere planladık. Bu müşabih, demans kadar bilişsel fonksiyonlarında bozulmalar meydana mevrut yaşlılarımız amacıyla hususi tasarlandı. Bayağı eş tipi modelimiz ise müstakil cereyan edebilen ve öz işini kendisi yapabilen, elektronik ev aletlerini kullanabilen ve sağlık açısından sürekli gözetime ihtiyaç duymayan yaşlılarımızın kendilerine ilişik hayat alanlarında günce hayatlarını sürdürmelerine olanak tanınıyor” dedi.

“Kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz”

Icra Vekili Kederli, Çeltek, Tokat ve Zonguldak’ta sahn tipi mimarlık ile mutasavver nemli bakım kuruluşlarının, Adana, Yalova ve Artvin’de ise bayağı ocak tipi mimari ile mutasavver kuruluşların hizmet verdiğini belirterek, “2+1 (2 yatak odası, 1 eş salon, aş damı, cağ ve tuvalet) ve 1+1 (1 akak odası, 1 eş salon, aş damı, cağ ve abdesthane) şeklinde tasarlanan küçük sülale tipi modelimizde iki yaşlımız alay malay kalabiliyor. Çiftlerimiz vasıtasıyla daha çok tercih edilen kıytırık aile tipi huzurevlerimizde yaşlı çiftlerimizin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Kendi evlerinde üzere yaşamlarını sürdüren yaşlılarımız kullanılmamış arkadaşlıklar ediniyor, bahçelerinde ise keyifli sıra geçirebiliyor” ifadelerini kullandı.

“168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza bakım hizmeti sunuyoruz”

Nezaret adına yaşlı vatandaşlara götürülen hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya müteveccih çalışmalara bitmeme ettiklerini vurgulayan Nazır Üzüntülü, şöyle konuştu:

“Yaşlılarımıza kalabalık kurumlarda değil, kendi ortamı süresince bulunduğu ve alıştığı yerlerde, hayatlarını daha birlikte kolaylaştıracak şartlar altında bitmeme edebilmesine yönelik bire bir anlayışla bakım veriyoruz. 2022 yılı ilkgüz kocaoğlan bakımından 17 bin 499 kapasiteli 168 huzurevimizde 13 bin 687 yaşlımıza leyli kurumsal hizmet hizmeti sunuyoruz. 4 bin 336 yaşlımız dahi Bakanlığımıza mecbur huzurevlerinden ücretsiz yararlanıyor. Nezaret yerine ülkemizin artan buğulanmış nüfusunu ayn uğrunda bulundurarak, 2023 yıl sonuna kadar 7 yatılı hizmet kuruluşu ve 5 yatısız bakım ve aktif hayat merkezini hizmete açacağız.” – ANKARA

Share: