Safranbolu’da “Kendi Kentimde 1 Dolaşma Turistim” Uygulaması Başladı

Safranbolu Belediyesi’nin “Kişi Kentimde 1 Dönem Turistim” uygulaması zaman başladı. Safranbolu, Karabük ve Karabük’ün değişik ilçelerinde durma eden vatandaşların Safranbolu’yu koskocaman ve tarihi yapılarıyla tanıması için organize edilen gezinin ilkine, Safranbolu Şehremini Elif Köse de katıldı.

Üstü kilitsiz küreksiz otobüs ile saat 11.00’dahi Misak-ı Milli El Erki Meydanı’ndan hareket eden grup, rehberin anlatımı eşliğinde Bağlar bölgesi üzerinden Hıdırlık’a geldi. Burada onlara öz ikramı yapıldı. Daha bilahare Tarihi Çarşı yürüyüşüne sâdır vatandaşlar, Kazdağlı Meydanı’nda otobüse binerek Misak-ı Milli Demokratlık Meydanı’nda geziyi tamamladı.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Makro olan bu kentte yaşayanların bu kentin değerini bilmeleri ve bu şehir için bilgelik sahibi olmaları” ifadeleriyle projenin önemine ilgi çekti.  Zat Kentimde 1 Aktarılma Turistim projesini elan ilk oluşturduklarını fakat pandemi dolayısıyla 2 senedir yapamadıklarını belirterek, “Biz turistik tıpkısı kentiz ve haricen mevrut misafirlerimize Safranbolu’muzu anlatıyoruz. İlaveten şehrimizde ruhlu ve Tarihi Çarşı’yı rüyet ya dahi mufassal yerine dinleme fırsatı elde edememiş zat vatandaşlarımıza da anlatalım istedik. Sunu önemlisi de bu bence, kişi değerlerimizi ilk bizim bilmemiz, özümsememiz ve gelenlere anlatabilmek hesabına bilinçli olmamız gerekiyor. artık eğer fırsatımız olursa ve okullar da akseptans ederse, öğrencilerimizle üstelik bu gezileri fayrap etmek istiyoruz” diyerek konuştu.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünden yapılan duyuruda, gelişigüzel çarşamba yapılacak geziye gelmek isteyenlerin, Safranbolu Belediyesi web sitesinin duyurular kısmında meydan alan başvuru formunu doldurması ve Ahali Masalarına tasdik etmesi istendi. Kontenjanın 30 hayat ile merbut olduğu hatırlatıldı.Share: