Merhem Partili Çanakcı: Tıpkısı Gemide Olabiliriz. Amma Bir Hizip İnsanlar Güvertede Keyif Çatıyor. Aynı Kısmı üstelik Depoda Sıklet Çekiyor”

ERKAN KARA

El Erki ve Atılım (TILSIM) Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Çorum’üstelik; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hepimiz tıpkı gemideyiz. Gemi hızlı hızlı kat alırsa kazanan hepimiz olacağız. Akarsu alırsak hepimiz boğulacağız” sözlerine aksülamel gösterdi. Çanakcı, “Bir gemide olabiliriz. Amma tıpkısı kısım insanlar gemi güvertesinde keyif çatıyor bire bir kısmı birlikte depoda bastırık çekiyor”

ILAÇ Partisi Umumi Komutan Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Çorum Tecim ve Sanayi Odası ziyaretinde, gündemi değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hepimiz bire bir gemideyiz. Sefine hızlı hızlı sefer alırsa kazanan hepimiz olacağız. Akarsu alırsak hepimiz boğulacağız” sözlerini değerlendiren Çanakcı, bu çağrının anlamlı olması için iki koşulun gerektiğini belirtti.

Çanakcı, “İlk olarak yaşadığımız sıkıntıların bu iktidarın tercihlerinden, uygulamalarından mutlak sebeplerden kaynaklanması lazım. Sarsıntı olsa facia olsa tamam. 1999’da yer sarsıntısı oldu hakeza tıpkısı boyut olsa dişimizi sıkalım sorunları bu arada aşalım deriz ancak bu teessürat devletin hatalarından kavisli uygulamalarından kaynaklanıyor” dedi. Hükümetin ve Cumhurbaşkanının hatalardan âlem tıpkı açıklama yapması ve bu yanlışları itiraf etmesi bunun arkası sıra üstelik yanlıştan dönülmesi gerektiğini anlatan Çanakcı, ikinci adına birlikte adil tıpkı paylaşım gerektiğini vurguladı.

Ülkede inayet ve kalın dengesinin kıymet paylaşılması gerektiğinden birlikte saraka eden İbrahim Çanakcı, şunları söyledi:

“Dengenin adaletli olduğunu söyleyemiyoruz. Illet? Devletin vergilerinden evet üstelik mal basıp para şişkinliği yaratarak yurt kesimli insanlara ödetiyor, kazandıklarınızı benzeri avuç mudiye veriyorsanız. 1 milyon ve üstünde mevduatı bulunan mudilerin payı yüzde 4. Toplanan kaynakları böyle kullanıyorsunuz burada iyilik ağırbaşlılık dengesinin makul olduğunu söyleyebilir miyiz? Kaynağı kime para aktarımı ediyorsunuz? Nema lobisi dediğiniz kişilere transfer ediyorsunuz bankaların payı artıyor. Bankaların eş yüzdelik 450 artmış, burada geliri yüzdelik 450 küsurat var mı?

Kullanılmamış revize eden minimal ücret açlık sınırının 1400 teklik altında. Açlık sınırı 6800 liranın üzerinde toplumun çalışanın yüzde 70’e yakınını minimal ücrete mahkum bedel misiniz? İş gücünün milli gelirden payı yüzde 31,5 reşit yani aldığı pay 7 puan adi çekilmiş. Iyilik sıklet dengesi adaletli olmamışsa, iktidarın kül uygulamaları bu dengeyi bozuyorsa hatalarından temerrüt ve ısrarından kaynaklanıyorsa, topluma fedakarlık çağrısına anlamı namevcut. Tıpkı gemide olabiliriz amma benzeri kısım insanlar sefine güvertesinde keyif çatıyor tıpkısı kısmı dahi depoda sıklet çekiyor.”Share: