AFAD’dan İzmir’de bin 200 şahsiyet dev tatbikat

İzmir’da toplam 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada atılmak amacıyla bin 200 personelin katıldığı Bölgesel Düzey 2022 Masabaşı ve Düzlük Tatbikatı yapıldı. Tatbikat öncesinde açıklamalarda kâin İzmir Valisi Güç Doğru Köşger, “İnsanın başına afat herhangi bir devir amade olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. İzmir depreminin olduğu dönem AFAD müdürü kullanılmamış atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Hareket olduğu devir AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güven müdürümüz dahi ameliyat olmuştu. Ben de asansör de yakalanmıştım. Her nev natürel afete her an hazırlıklı oluşmak hayati öneme ehil” dedi.

Lehçe Düzem 2022 Masabaşı ve Yer Tatbikatı, İzmir’deki AFAD Terbiye ve Tatbikat Alanında İzmir Valisi Güç Tamam Köşger’in dahi katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin beraberinde, Manisa, Görgülü, Denizli, Çeltek, Muğla ve Balıkesir AFAD diyar müdürlüklerine ilişkin, 611’i sahada fariza düzlük toplamda bin 200 personelin katıldığı manevra öncesinde açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Çetin Esaslı Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürname ederek, “Herkese kazasız belasız ve afetsiz günler diliyorum. Afat bilindiği için nerede, ne ant, ne büyüklükte ve pekâlâ meydana geleceği baştan adsız ve tutum edilemeyen durumlar. Bu nedenle, insanın çoğu devir afetlere hazırlıksız yakalandığı ve duygusal ve para kaybına üstelik hastalık olduğu malumumuz” dedi.

Afetlerin, her ahit tedarikli olunan zamanda meydana gelmediğini tabir fail Vali Köşger, “30 Teşrinievvel depreminde AFAD müdürü eskimemiş atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Hareket olduğu dönüş AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Emniyet müdürümüz bile ameliyat olmuştu. Ego birlikte asansörde yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle son kendisine ilimizde gerçekleşen 30 Ekim 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami, sarsıntı gerçeğini bire bir öğün elan bizlere hatırlattı. Kıyamet ve müstacel durumlarda devletimizin kamu imkanları uymazlık gören vatandaşlar üzere seferber edilerek, birlik engelleme ve iyileştirme çalıştırmaları yürütülmektedir. Bugün icra edilecek bu tatbikatta, İzmir Kıyamet Müdahale Planında alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve her an fariza almaya hazır ayla getirilmesi, hizmet gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde say yapması amaçlanmıştır” diye konuştu.

Senaryo gereği 5.9’luk yer sarsıntısı

Tatbikatta; senaryo gereği İzmir’dahi gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra harekete geçen ekipler, enkazda arama ve kurtarma, selde kontrol ve istirdat, suda taharri ve istirdat faaliyetleri, güvenlik ve asayişin sağlanması, esenlik müdahaleleri, yangına müdahale, enkazın kaldırılması ve buna müteveccih teknik desteğin sağlanması, akarsu patlaması, zindelik ve doğal gaz kaçağına engelleme, haberleşmenin sağlanması, cenazelerin antipatik çekicilik depolarına nakledilmesi, küçükbaş hayvanların sevki, hasarlı yapıların hasar tespitinin yapılması, beis görmüş ekincilik alanlarının tespiti, ve afetzedelere psikososyal bindi verilmesi üzere çalışmaları gerçekleştirdi.

Tatbikatta; Iye Cıvıl Cıvıl Komutanlığına sınırlanmış 3. Yağız Havacılık Saraka Komutanlığı, manevra alanlarında helikopterle dolay hasar irfan uçuşu gerçekleştirdi. Periferi Güvenlik Veli Deniz Havza Komutanlığı ekipleri dahi helikopterle İnciraltı Kent Ormanı ve Engelliler Gusto Parkında kâin manevra alanında yanık alınması desteği verdi.

184 aracın katıldığı tatbikat çerçevesinde TCDD İzmir Limanı Manevra Alanı, Balçova Engelliler Tabiat Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi de başlamak amacıyla, toplamda 4 ayrımlı lokasyonda mütenevvi taharri istirdat çalışmaları yapıldı. – İZMİR

Share: