17. ICC Türkiye Takviye Günü

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, Milletlerarası Tecim Odası (ICC) Milletlerarası Takviye Divanı’na Türkiye’den 9 yargıcı atandığını belirterek, “ICC’nin hakem atamalarında, ülkemiz hukukçularına daha çok saha vermesini bekliyoruz, istiyoruz.” dedi.

TOBB ile ICC Milletlerarası Tahkim Divanı hisse senedi birliğiyle düzenlenen, alanında ehlivukuf hakemleri, kamu, hür teşebbüs ve ticaret odalarının ünsiyet müşavirlerini, yargıtay üyelerini, hakimleri, avukatları ve akademisyenleri bir araya getiren “17. ICC Türkiye Tahkim Günü Konferansı” başladı.

Toplantının açılışında mütekellim Ayhan Zeytinoğlu, ICC’nin dünyada ticaretin ve yatırımların artması amacıyla etkin arz şişman hisse senedi dünyası kuruluşu olduğunu kaydederek, kurulduğundan bu yana aradan sabık 102 yılda, 100’den çok ülkede, 45 milyondan fazla şirketi ve 1 milyardan aşkın çalışanı desise değer ağıl geldiğini söyledi.

ICC’nin kuruluşundan bu yana global ticaretin gelişmesi amacıyla birçok değişik oluşuma imza attığını dile getiren Zeytinoğlu, “ICC’nin Türkiye Milli Komitesi, 1934’te müesses olup, TOBB çatısı altında canlılık göstermektedir. Türkiye Milli Komitesi, aktif ve esaslı tıpkı milli alt kurul yerine, ince yıllardır ICC faaliyetlerini Türk iş dünyasının hizmetine sunmaktadır.” diye konuştu.

Zeytinoğlu, ICC Uluslararası Tahkim Divanı’nın bu oluşumun sunma heybetli organlarından olduğunu kaydederek, divanın, uluslararası ticari ihtilafların çözümlenmesi itibarıyla dünyanın önde mevrut merkezlerinden olduğunu anlattı.

“Sağlamlaştırma yardımıyla uluslararası doğrudan anamal girişi arttı”

Ayhan Zeytinoğlu, ICC Milletlerarası Takviye Divanı’nın işleyişinden, örgütlenmesinden ve gelişim dünyası için öneminden bahsederek, şöyle bitmeme etti:

“Sağlamlaştırma konusu hisse senedi dünyası açısından önemlidir. Zira hem mevki içi, hem da ülkelerarası aksiyon bağlantılarımızı kurarken, güvencede görünmek isteriz. Envestisman ortamının yeryüzü yüce unsularından biri, sözleşmelerden kaynaklı yükümlülüklerin güvence altına alınmasıdır. Özellikle arsıulusal yatırımcılar için, çalışkan benzeri takviye müessesinin varlığı, olmazsa olmazdır. Sözleşmelerin çeşitlendiği, teknolojik transferlerin ehemmiyet kazandığı, ticari sırların ve know-how’ın şirketleri benzeri etap öne taşıdığı hisse senedi dünyasında, vukuf, ticari hayatın ortasına yerleşmiştir. İşte bu sebeple aksiyon dünyası kendisine, tahkimi, yatırım ve tecim üzere çokça nadir tıpkı altyapı ve cüret mekanizması namına görüyoruz.”

Zeytinoğlu, tahkimin üstelik yardımıyla, elan önce yılda 1 milyar dolar olan doğrudan toptan yatırım girişinin 10 milyar doların üzerine çıktığını belirterek, Uluslararası Sağlamlaştırma Sistemi’nin bu açıdan heybetli bire bir garanti olduğunu vurguladı.

“Yargıcı atamalarında Türk hukukçulara elan çok düzlük verilmesini istiyoruz”

TOBB Komutan Yardımcısı Zeytinoğlu, Milletlerarası Berkitme Divanı’nda, 2021’birlikte Kovid-19’a rağmen 840 yıpranmamış berkitme davası ve 157 dizi tahkim davasının görüldüğünü belirterek, şu bilgileri verdi:

“2021’bile hep 2 bin 200 canip ve 1.525 hakemle davalar görülmüştür. ICC Divanı tarafından atanan hakemlerin yüzde 40’ı kadın olmuştur. Türkiye, 37 tarafla, bu kapsamda geçmiş 20 talih beyninde meydan almıştır. Antrparantez, ülkemizden 9 hakem atanmış ve 3 sevgili bile ülkemizde görülmüştür. Bu konferansımızda bile özellikle tavzih etmek isterim kim ICC tahkiminin ferah tıpkısı müşterisi yerine, ICC’nin hakem atamalarında, ülkemiz hukukçularına daha fazla vadi vermesini bekliyoruz, istiyoruz. Yorumlamak isteriz ki Türkiye’de dahi toprak adliye mahkemeleri ve Yargıtay’ın ICC’nin çalışmaları konusunda berenarı koskocaman katkıları bulunmaktadır. Bu kurumlarımızın bilcümle yöneticilerine teşekkür ediyoruz ve yapıcı tutumlarının devamını bekliyoruz.”

Zeytinoğlu, TOBB ve ICC Türkiye namına, tahkimin bilinmesi ve yaygınlaşması için çalışmayı sürdürdüklerini ve bu faaliyetleri devam ettireceklerini anlattı.

“İş dünyasının ihtiyaçlarını anlıyoruz”

ICC Milletlerarası Sağlamlaştırma Divanı Başkanı Claudia Salomon birlikte sınırlararası ticaretin artmasından bahsederek, her an yükseliş gösteren küresel ticaretin arada bir ihtilafları bile birlikte getirdiğini söyledi.

Salomon, “ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ihtilafları vira etmek amacıyla onlarca ülkede davalar görmektedir. Tahkim davaları 125’ten çok şehirde gerçekleştiriliyor. Aralarında Ankara ve İstanbul bile var. Kararla hemen İngilizce, Almanca yahut İspanyolca ile sadık değil. 13’ten fazla dilde oluyor bu kararlar.” diye niteleyerek konuştu.

Şirketlerin bozukluk ICC’ye güvendiğine değinen Salomon, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çünkü gelişigüzel coğrafyaya sınırlanmış sıfır, siyasal aynı oryantasyonu sıfır ayrımsız yapılış. Küresel kendisine iş dünyasının ihtiyaçlarını anlamaktayız. 120’den çok ülkeye ilgilendiren birçok hakemimiz var. Sağlamlaştırma mahkemeleri son basamak asıl tıpkısı vazifeyi namına getiriyor. ICC kurallarına göre rastgele değişmeyen taraflara verilirken kesinlikle yargıcı heyetinin detaylı incelemesinin sonucunda bu yapılıyor. Gerekçelerin kesin olması gerekiyor. Davaya vekil birey laf ile müntesip tek özdek bilmiyorsa da tahkimin bu karara bittabi ulaştığını okuyunca anlayabiliyor.”

Salomon, esas hedeflerinin “küresel ticarette ihtilafların çözülmesi” olduğunu sözlerine ekledi.

Share: