Ulvi Usta Başarır’dan “Akkuyu’da Radar” Açıklaması: “Ülkemizin Güvenliğini Tehdit Edebilir”

CHP Mersin Milletvekili Büyük Ateş Parçası Başarır, Mersin Ağacı’de yapımına bitmeme edilen Akkuyu Nükleer Santrali bölgesine, Akkuyu Nükleer Laedri Şirketi yoluyla içgüdü sitemi kabarmak istenmesine ilişik, “Kurulacak sevkitabii sistemi ülkemizin güvenliğini zılgıt edebilir” dedi. CHP, konu ile ilişik Meclis Araştırma Önergesi verdi.

CHP; Mersin Ağacı’de yapımına bitmeme edilen Akkuyu Çekirdeksel Santrali bölgesine, Akkuyu Çekirdeksel Laedri Şirketi tarafından içgüdü sitemi kurulmak istenmesi ile ait Meclis Araştırı Önergesi verdi. Önergeyi hazırlayan CHP Mersin Ağacı Milletvekili Ali Ateş Parçası Başarır, şu açıklamayı yaptı:

“Kısaca 4 ay öncesinden Akkuyu Nükleer Santrali’nin benzeri millî güvenlik sorunu haline gelebileceğini söylediğini hatırlatan CHP’li Başarır, ” Bölgede böbürlenmek maksut radar sistemi ülkemizin millî güvenliğini zafiyete uğratabilme ihtimali yüksektir. Bu bahis ulusal güvenlik politikalarımızla ne derecede örtüşüyor? Araştırılması vazgeçilmez bire bir konudur.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN VE İLGİLİ BAKANLIKLARIN HABERİ VAR MI?”

Akkuyu Çekirdeksel Anonim Şirketi yönetim kurulu üyesi bulunan Cüneyt Zapsu, Akkuyu Nükleer Çok Ortaklı Şirketi yönetiminin tüm aksiyon ve işlemleri hakkında kendisinin asla bilgilendirilmediğini söylüyor. Bunun içinde Ankara Asliye Tecim Mahkemesi’ne dava dilekçesi verdi. Şimdi buradan soruyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Milli Defans Bakanı’nın, Dışişleri Bakanının, İçişleri Bakanının kurulmak maksut bu radar sisteminden haberi var mı? Insiyak sisteminin millî güvenliğimiz bakımından hangi derecede acı sunu yazar etmediği ilişkin kurumlarca araştırılmış mı? Bu soruların acilen yanıtlanması gerek.

“HEM PAHALI HEM DAHI GÜVENSİZ”

Tıpkısı yandan neredeyse dünyanın en pahalı elektriğini 15 sene boyunca kıvrak ahiz garantisi vereceksiniz ayrımsız yandan birlikte ülkemizin ulusal güvenliğini yıldırma edebilecek insiyak sitemi kurulacak. Beklenir bir çekirdeksel kazada insanlar ve doğa üstünde yaratacağı yoğun tahribat bile cabası. Bu ebat akseptans edilebilir değildir.”

Share: