Başkentin dağlarında yetişen melez meyveleri pazarcıların ittifak kaynağı oldu

Ankara’nın Çubuk ilçesinde gâh vatandaşlar, dağlık alanda yetişen geyik dikeni, kuşburnu, ahlat, kızılcık, karamuk, şiddetli eriğini toplayıp pazarda satarak ocak bütçelerine yardım sağlıyor.

Dağlardaki dikenli ve diken tipi ağaçlarda olgunlaşan meyveler vatandaşlardan bent görüyor.

İlçede geçimini pazarcılık yaparak sağlayan Hacer Taş ve Halime Balık, meyveleri toplayıp pazarlarda satarak familya ekonomisine destek oluyor.

Çubuk’ta oturan 60 yaşındaki Hacer Taş, AA muhabirine, melez meyvelerinin reçel ve marmelatının yapıldığını, çay yerine birlikte tüketilebildiğini söyledi.

Yaklaşık 10 yaşından beri yaban meyvelerini ve otlarını toplayıp sattığını belirten Taş, “Evlendikten sonrada eş bütçesine ulama yüklemek amacıyla bu işi sürdürdüm. Bu ürünleri satarak 3 çocuğumu evlendirdim. Allah’a şükür huzurlu şekilde yaşıyorum.” dedi.

Meyveleri dercetmek üzere eşiyle sabahleyin er saatlerde yola koyulduklarını vurgulayan Taş, şöyle konuştu:

“Toprak kenarlarında ormanlık alanlarda mevcut bu meyveleri biricik tek topluyorum. Elan bilahare de pazarda satıyorum. Günce 20-80 kilogram ortada topluyoruz. Biz ekmeğimizi dağlardan, taştan çıkaranlarız. Ego yatmayı, oturmayı sevmem. Bütün çalışırım. Ekmeğimi zat alın terimle kazanıyorum. Emekliliği, evi, maşı olanlardan bile haddinden fazla rahatım şükürler olsun.”

Halime Balık ise çiftçilikle uğraştığını, bağ bozumu ayı geldiğinde dağlara ürün toplamaya çıktıklarını anlattı.

Kimi meyveleri işlediklerini, bazılarını de kuruttuktan bilahare satışa çıkardığını tamlayan Balık, “Genişlik organik ürünümüz alıçtır. Şu anda kilogramını 15 liradan satıyoruz, dilek bile haddinden fazla iyicene. Bundan marmelat ve sirke yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Müşterilerden Selma Keleş ise geyik dikeni aldığını, sirkesini yapacağını kaydetti.

Share: