Yalova Belediyesi’nde 2014 Öncesine Ilgilendiren Yolsuzluk İddialarıyla İlgili Yargılamada CHP’liler Murafaa Salonunu Ayrılma Etti.

NEDİM GÜLER

Yalova Belediyesi’ndeki usulsüzlük iddiaları ile ilgilendiren yargılamanın bugünkü duruşmasında, yüklülük yaşandı. Görevinden alınan Vefa Salman’ın seçildiği 2014 yılı öncesine ilgili iddialara ilişkin anket dosyasının mevcut dosyaya eklenmesi kararına CHP heyeti reaksiyon gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aşure Ayı Koca, “İşte adaleti, devleti hakeza çürüttüler. İşte doğruluk çürüdüğü, olmadığı üzere yolsuzluk, fukaralık, işsizlik büyüyor” tepkisini gösterirken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu arkamızdaki adliyede tıpkısı doğruluk cinayeti işlenmiştir” dedi. Vefa Salman ise “Burada toplanan herkesin bir tane kavgası var, o de el erki” diye konuştu.

Mart 2019 seçimlerinde Yalova Şehremini seçilen, ancak kendisinden esbak hile dönemindeki bire bir zimmet iddiası sonucu 27 Küçük Ay 2020’da görevden uzaklaştırılan CHP’li Vefa Salman’ın birlikte Yalova 2. Tehlikeli Ukubet Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması yapıldı.

CHP Umumi Komutan Yardımcıları Aşure Ayı Eş, Seyit Torun, Gamze Akkuş İlgezdi, Ege Ağbaba ve çokça sayıda CHP milletvekili ile CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu ve Bolu Belediye Reisi Tanju Özcan dahi duruşmayı, salonda strateji etti.

Duruşmada; Vefa Salman’ın henüz görevde olmadığı 2014 yılına ilgili bir soruşturmanın birlikte dosyaya eklenmesine karar verildi. Dosyaların birleştirilmesiyle 33 sanık hakkındaki yargılamanın sürdüğü dosyaya, aralarında bozuk Yalova Belediye Reisi Yakup Koçal’ın dahi olduğu 4 maznun daha eklendi. Koçal, duruşmaya katılmazken ayrıksı 3 kullanılmamış sanık salondaki yerini aldı.

Vefa Salman’ın avukatı Deniz Baykal, duruşmada; müvekkilinin 2,5 senedir görevinden uzaklaştırıldığını ve halkın iradesinin gasp edildiğini ifade etti. Baykal, ehlivukuf raporlarında Salman’ın günahsız olduğunun belirtildiğini hatırlattı. Bakir sanıkların dava sürecini uzatacak olması nedeniyle Vefa Salman ile ilgilendiren anlık kararının verilmesini temenni etti. Murafaa heyeti seçkin iki dosyanın birbiriyle benzerlik taşıdığı, sanıklar karşı verilecek kararın farklı sanıkları birlikte etkileyeceği değerlendirmesi ile talebi reddetti.

Salonda kâin CHP heyeti duruşma heyetinin bu kararına reaksiyon gösterdi. Sazak Milletvekili Mualla Mahir Başarır, yıldız bilimi başkanına, “Yazılar olsun. Sen tetikçisin” diyerek bağırdı. Ayrıksı milletvekilleri da duruşma heyetine tepkilerini gösterdi. Yaşanan yüklülük sonrası duruşma heyeti duruşmaya vuzuh verdi. Gök Bilimi, duruşmayı izleyicilere kapattı. Duruşmanın devamında kullanılmamış üç sanığın beyanları alındı.

“YARGILAMA UZAMAYA BITMEME EDECEK”

Mahkeme sonrası CHP heyeti adliye önünde matbuat açıklaması düzenlendi. CHP Genel Komutan Yardımcısı Muharrem Ayvaz, 2014’te seçilen Yalova Belediye Reisi Vefa Salman’ın 2010 yılında başlayan benzeri yanlışlık zımnında görevinden uzaklaştırıldığını anlatım ederek şunları söyledi:

“Sandıkta yenemiyorlar, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevinden uzaklaştırdılar. ve Yalova halkının iradesini gasp ettiler. 2 buçuk sene ve daha birlikte devam edecek. Dosyada MASAK raporu var. Vefa Salman’ın hep geçmişini ve ailesini araştırdılar. Arı Sili imdi. Soruşturmasında ehlivukuf raporu var lehine. Duruşma aşamasında 2 sunum değişik rapor aldırıldı emekli Sayıştay denetçilerinden, bilirkişi heyetlerinden. O raporlarda dahi Vefa Salman ve Uray Komutan Yardımcısı Halit Güleç’in bu tez edilen zimmet eylemi ile tek bağının olmadığı peyda yazıyor. Zahir suçsuzdur diyor belediye reisi. Bu olaylarla bire bir ilgisi, iltisakı yoktur diyor. Dosyadaki hep raporlar. Daha neyi bekliyorsunuz göreve yansıtmak için? 2014 öncesi ile ilişik üstelik ülkü açıldı. Dosyaları birleştirdiler. Demin gine raporlar alınacak ve usa vurma uzamaya bitmeme edecek.”

“İŞTE ADALETİ BÖYLE ÇÜRÜTTÜLER”

Vefa Salman’ın göreve iadeli edilmesi çağrısında mevcut Ayvaz, şöyle bitmeme etti:

“Dün İçişleri Bakanlığı’nın önünden seslendik. Bugün dahi Yalova Adliyesi’nin önünden sesleniyoruz. Yalova’nın seçme şehremini Vefa Salman’ı derhal görevine iade edin. Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı’na alfabe yazsın. Raporları göndersin, ‘göreve iadeli edin’ desin. Şırnak’ta AK Partili iki şehremini ayrı ayrı. Biri ihaleye ara bozuculuk karıştırmaktan ceza aldı. Murafaa hüküm kurdu. Biri rüşvetten ceza aldı. Duruşma hâkimiyet kurdu ve mahkeme alfabe yazdı İçişleri Bakanlığı’na ‘bunları görevden alın’ diye. İçişleri Bakanı hangi yaptı? Çağırdı onları İçişleri Bakanlığı’na makamında onlarla alay malay fiyaka verdi. İşte adaleti, devleti hakeza çürüttüler. İşte türe çürüdüğü, olmadığı için usulsüzlük, yetersizlik, başıboşluk büyüyor. Doğruluk olmadığı için nanıaziz, iş, ekmek bulunmayan. Biz bunların hepsini düzelteceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.”

“İÇİŞLERİ BAKANI DE CÜRÜM İŞLİYOR”

Daha Çok tahammüllerinin kalmadığını kaydeden Muharrem Koca, “Bütün korkusuz olsun. Herkes ünsiyet içerisinde cereyan etsin. Şunu dahi kimesne unutmasın. Ünsiyet seçkin şeyi sonuna kadar izleme eder ve edecektir de. İçişleri Bakanı bile yanlışlık işliyor. Değme devir suç işlemeye dahi bitmeme ediyor. Görevini kötüye kullanıyor. Yalova Şehremini Vefa Salman’ın, Yalova’nın seçme uray başkanının göreve iadeli edilmediği değme periyot çetin suçlar işleniyor. Demokrasiyi katlettiler. Yerelde demokrasi bırakmadılar amma iktidarımızda hiçbir berceste belediye başkanı her önem kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak. Bugün bu hukuksuzlukları işleyenler de ünsiyet uğrunda hesap verecek. Sizin aracılığınızla saraka veriyoruz. Bu memlekete evet adaleti getireceğiz ya adaleti getireceğiz. Türe, ahbaplık, doğruluk diyorum” dedi.

“FOTOROMAN ÇEVİRMEYİ, HARMONI KURMAYI BIRAK”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun bile adaletin ayrımsız el elan katledildiğini kaydederek şunları söyledi:

“Buradaki proses imdi hukuki değil, politik olduğu de ortaya daha çok. Vefa Salman’ın arz ufak tıpkısı suçunun, eksikliği, hatasının olmadığı ispatlanmış olmasına karşın hiçbir hukuksuz işlemi kabak olmasına karşın bunlar dahi bütün belgelerle tanıtlama edilmiş olmasına karşın şu anda maatteessüf bu arkamızdaki adliyede aynı hak cinayeti işlenmiştir. Sayın Vefa Salman Yalovalıların iradesi ile göreve gelmiştir. Herhangi Bir kalem engellemelere, entrikalara karşın halkın iradesini alarak göreve gelmiştir. Umum iradesini gasp etmeye çalışanlar adliye veya bakanlık koridorlarında bu yetkiyi almaya çalışıyorlar amma başaramayacaklar. Katiyen ve katiyen yılmayacağız, kavrayışsız benzeri hamle atmayacağız. Onlar bizi tıpkısı şekilde korkutmaya, sindirmeye çalışıyorlar amma başaramayacaklar ve inanıyoruz ki halkın iktidarı kurulduğunda bunların kategorik ama nasıl hız karşısında dahi hesabı sorulacak. Vefa Salman bugüne kadar Yalovalıların sorunlarını halletmek üzere mücadele etti. Yalova’nın yaşanabilir tıpkısı site olması üzere savaş etti amma bu başarısı maalesef cezalandırılmaya çalışılıyor. Bunu kabul etmemiz gibi değil. Hak geç bile olsa mutlak yerini bulacaktır. İnanıyoruz kim bugün bu suçları işleyenler kesin hesap verecektir. Tığ inanıyoruz kim halkın vicdanında üstelik hüküm önünde da Vefa Salman suçsuzdur. Bu ispatlanmıştır ve tıpkı zaman evvel da görevine reddetme edilmesi gerekir.  O Suçişleri Bakanına yine Yalova’dan sesleniyoruz. Fotoroman çevirmeyi, nizam kurmayı bırak.  Biliyoruz bakanlıkta hangi işler çevirdiğini. Temel suçluların peşi sıra git. Esrar tacirlerinin, esmer paranın bu ülkede karşıt işlerin takiben git ama işin ancak bizimle andırmak ama uğraştığına de nadim olacaksın. Güzeşte da dedim. O kantarda birgün sende tartılacaksın. İnanıyoruz ki adalet, ünsiyet, doğruluk bu ülkeye inşallah iktidarımızda gelecektir.”

“TEK KAVGAMIZ DEMOKRASİ”

Yalova Belediye Reisi Vefa Salman dahi, “Türe, ahbaplık, hak diyen umumi başkanımızın ne kadar sevap olduğu aynı yol henüz ortaya çıkmıştır. Burada toplanan herkesin biricik kavgası var o birlikte demokrasidir. Bizi hiçbir antlaşma bekâr bırakmayan CHP Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na, umumi komutan yardımcılarımıza, milletvekillerimize, iklim başkanlarımıza ve Yalova halkımıza teşekkürname ediyorum. Halkımız sevgisini eskiye göre bana çok daha çok gösteriyor. Yalovalılara bana topluluk çıktıkları üzere minnettarlık borçluyum” diyerek konuştu.

Share: