WHO: 2030’a büyüklüğünde 500 milyon emanet cansızlık kaynaklı keyif sorunları yaşayacak

Dünya Keyif Örgütü (WHO) ilk defa hareketsizliğin etkileri üstüne toptan ayrımsız rapor hazırladı.

Bugün yayımlanan rapora bakarak hükümetler bu konuda tutumlarını değiştirmezse 2020-30 yılları beyninde fiziki cereyan eksikliği dolayısıyla ihtisas sorunları, obezite ve diyabet gibi hastalıklara yakalananların sayısı yaklaşık 500 milyon olacak.

Bunun sağlık sistemlerine maliyeti ise almanak 27 bilyon dolar civarında olacağı hesap ediliyor.

Bunun yaratacağı hareket yükünün, değişik hastalara verilen hizmeti üstelik yavaşlatacağı düşünülüyor.

WHO’nun 194 ülkeden derlediği verilerle hazırladığı anlatım, ülkelerin vatandaşlarını harekete teşvik etmekte mikro kaldığını gösteriyor.

WHO’evet bakarak ülkelerin yarısından azının fiziksel aktivite politikası var. Bu politikaları uygulamaya de geçirmiş ülkeler ise yüzdelik 40’ın altında ayrımsız orana sahip.

Örgüt, ülkelerin sadece yüzdelik 30’unun tamam yaş grupları üzere fiziksel aktivite kılavuzu olduğunu tespit etti.

İnsanları hareket etmeye teşvik eden bisiklet yolları ve tehlikesiz kaldırımlar kabil yapıların ise ülkelerin yüzde 40’ında bulunan olduğu görüldü.

Bulgulara dair bire bir açıklama fail WHO Genel Sekreteri Dr. Adhanom Ghebreyesus “Elan aşkın ülkenin insanları volta, derrace, spor ve değişik fiziksel aktivitelere motivasyon etmesine ihtiyacımız var” dedi.

Rapora göre pek çok ülkede, halkı harekete isteklendirmek amacıyla yapılan şişko etkinlikler dahi Covid-19 pandemisi nedeniyle serencam iki yılda sekteye uğradı.

WHO Fiziksek Aktivite Birimi Başkanı Fiona Bull ise bu raporu hazırlarken çoğu ülkede çiftteker yolları, parklara ulaşım ve sâri yolları kadar ara sıra kocaman unsurların verilerinin bulunmadığını ayırt ettiklerini söyledi:

“Bu benzeri yoksul döngüye kat açabiliyor. Bu konuda fen olmayınca takip ve hesap verilebilirlik birlikte olmuyor, bunun sonucunda siyasa geliştirilmiyor ve yatırım yapılmıyor.”

Share: