Ukrayna-Rusya savaşı, SAÜ’de öğretim üyesi ve diplomatların katılımıyla ele alınacak

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Orta Şark Enstitüsü (ORMER) vasıtasıyla 26-30 Eylül’de düzenlenecek programda, Rusya- Ukrayna savaşı ile Türkiye’nin barışı sağlamadaki rolü akademisyenler ve diplomatlar eliyle değerlendirilecek.

Sakarya Diplomatlık Akademisi (SAD) kapsamında düzenlenecek “Teoride ve Pratikte Arbede Çözümü: Rusya-Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin Barışı Sağlamadaki Rolü” programına, alanında ehlihibre akademisyenlerin beraberinde Ukrayna ve Rusya’nın büyükelçileri ile Türk Dışişleri Bakanlığından temsilciler katılacak.

Arbede-çözümü teorisi, uluslararası dizge, arsıulusal organizasyonlar, savaşın siyasal-ekonomisi ve jeopolitiği, Türkiye’nin savaştaki pozisyonu ve barışın inşasındaki rolü gibi konuların masaya yatırılacağı programda, ihtilafın çözümüne müteveccih muhtemel yollar ve küresel çabalarla ilişkin yorum ve analizler sunulacak.

Etkinlikte, SAÜ’den tedris üyeleri Prof. Dr. Tuncay Kardaş, Prof. Dr. Uca Balcı, Prof. Dr. Kemal İnat, Dr. Tedris Üyeleri Aytaç Kadıoğlu ve Yıldırım Turan, Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Emel Parlar Kayırıcı, Bilkent Üniversitesinden Doç. Dr. Herhangi Bir Köstem, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden Prof. Dr. Ramazan Erdağ tike yapacak.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’ın, ülkesinin savaşa bakışı, tutumu ve diplomatik çabasına dair görüşlerini aktaracağı programda antrparantez, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov bile ülkesinin pozisyonunu ve düz tecrübelerini anlatacak.

Eski Türkiye Cumhuriyeti Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ise Türk diplomasisine dayalı önemli tecrübeleri ile Rusya’nın Ukrayna ve çevre ülkelere müteveccih dış politikasına dayalı izlenimlerini paylaşacak.

Share: