Vekil Üzüntülü, “Yaşlılık” temalı Akademi Buluşmaları’na katıldı Açıklaması

Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kükremek Üzüntülü, ilk kez Türkiye Zayıflık Profili Araştırması’nın yapılacağını belirterek “Araştırmayla Türkiye’de ihtiyarlama hızı, yaşlılığa sınırlanmış sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları üzere ihtiyarlık alanındaki politikalarımıza yön verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Nazır Kederli, akademisyenlerin katılımıyla aynı otelde planlı “Yaşlılık” temalı 4. Akademi Buluşmaları’na katıldı.

Yüksekokul Buluşmaları’nın Nezaret politikalarının oluşturulmasına ulama sağladığının altını çizen Acılı, acun genelinde doğurganlık hızının düştüğüne ve buna koşut olarak yaşlanmanın arttığına dikkati çekti.

Acılı, mütebeddil can yapıları, çağın getirdiği çabuk değişim ve dönüşümlerin yıpranmamış politikalar üretme ve hizmet modelleri geliştirmeyi lazım kıldığına işaret ederek “TÜİK verileri, ülkemizde 65 yaş üstü kişilerin oranının 1990 yılında yüzde 4,3 iken 2021 yılında 2 katından aşkın artarak yüzde 9,7’ye çıktığını söylüyor. Yaşlı insan oranında son 30 yıldaki artış göz önüne alındığında, 2030 yılında Türkiye’birlikte nemli zat oranının yüzde 12,9’a çıkacağı öngörülüyor.” ifadesini kullandı.

“Doğurganlık oranı 3,1’den 1,7 seviyesine düştü”

Vekil Acılı, doğurganlık oranında üstelik analog bire bir tabloyla karşı karşıya olunduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“1990’dan 2021’e Türkiye’da doğurganlık oranı 3,1’den 1,7 seviyesine düştü. Bu kapsam, doğurganlığın nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,10’un altında kaldığını göstermektedir. Genel anlamda baktığımızda, son 30 yılda yaşanan nüfus yapısındaki değişim bire bir şekilde devam ederse zinde kişi oranının 2030’dahi yüzde 14’e düşmesi beklenmektedir. Nedeniyle nüfusun yaşlanmasına müteveccih aynı gündemimiz var ve bugünden bu süreci planlamamız gerekiyor.”

Türkiye’bile serencam 20 yılda esenlik, içtimai bakım ve teknolojideki gelişmelere bağlı namına yaşam süresinin uzadığını da nâkil Üzüntülü, çağın gereklerine makul politikalar sunmak üzere bakir imkanları değerlendirdiklerini, hizmet hizmetlerine müteveccih yaklaşımlarını da bu tabloyu dikkate alarak yapılandırdıklarını söyledi.

Bakanlığa sınırlı huzurevlerinden 14 bin buğulu bakım alıyor

Yaşlıların aileleriyle, bulundukları toplumsal çevrede, canlı ve dosdoğru şekilde hayatlarını sürdürebilmesinin anne yaklaşımları olduğunu vurgulayan Üzüntülü, yapı bakım ihtiyacı kâin yaşlılar üzere detaylı kesiksiz hizmet hizmeti, özlük evinde yaşamını yaşamak isteyenler amacıyla evde hizmet, nehari bakım hizmeti ve esenlik hizmeti desteği gibi mütenevvi destekleri sağladıklarını anımsattı.

Vekil Yanık, 500 binden aşkın mânialı ve yaşlının ailesine evde hizmet ödemesi yapıldığını ayrıca 2016’dan itibaren Nemli Bindi Programı’nın uygulandığını belirterek şöyle konuştu:

“Fakat kâh durumlarda ev yanında hizmet yüklemek benzer olmuyor. Böyle durumlarda büyüklerimizi yapı bakımına alıyoruz. Kurumsal Yatılı Nemli Bakım Hizmetleri kapsamında huzurevlerimizde bakıma ihtiyaç duyan mecmu yaşlılarımıza dünya standartlarının üzerinde hizmet hizmeti sunuyoruz. Bakanlığımıza sadık 17 bin kapasiteli, 167 yaşlılar yurdu ve buğulu bakım ve iyileştirme merkezimizde yaklaşık 14 bin yaşlımız hizmet alıyor. Ülke genelinde ruhsatlandırılması ve denetimi Bakanlığımız yoluyla sağlanan 261 hususi huzurevimizde de 12 bin 275 yaşlımıza bakım veriyoruz.”

Acılı, Bakanlığa sınırlı 37 yatısız kuruluşta ise 538 yaşlıya canlı yaşlanmalarını destekleyecek devir hizmet hizmetinin sunulduğunu aktardı.

SOHEP ile buğulu fertler ve aileleri desteklenecek

Icra Vekili Yanık, “En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Eğreti Koruma ve Arsıulusal Dulda Altındaki Kişilerin Içtimai Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi” (SOHEP) ile üstelik yavru, kadın, mânialı ve yaşlı bireyler özellikle atılmak için hem Türk vatandaşlarına hem de geçici ve arsıulusal dulda altındaki bireylere yönelik apotr ve inhibütör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçladıklarını anlattı.

Projeyle buğulanmış bireyler ve bakım veren ailelerini destekleyerek aile birlikteliğinin güçlendirilmesi ve nemli refahına katkıda bulunulmasını hedeflediklerini dile getiren Yanık, bu kapsamda Adana, Hatay, Şanlıurfa, Mersin Ağacı, Bursa ve Osmaniye’da “Yatısız Bakım ve Etkili Hayat Merkezi” açılmasının planlandığını ve ilkinin üstelik 7 Ekim’da Sazak’da hizmete alındığını rapor etti.

Türkiye Zayıflık Profili Araştırması ilk defa yapılacak

Huzurevi sakinleri için “Yetişkin Çoluk Çocuk Varlık Bocce Ligi Turnuvaları” düzenlendiğini, hayat boyu öğrenme politikaları çerçevesinde yaşlıların üniversitelerde eğitim bilimi almasına imkân sağlayan “tazelenme üniversiteleri”ni yaygınlaştırdıklarını, Dijital Baharat Projesi’ni birlikte yürüttüklerini nâkil Üzüntülü, şunları kaydetti:

“Çalışkan yaşlanmayı yedirmek ve buğulanmış haklarını güçlendirmek amacıyla ‘2030 Yaşlanma Kavrayış Belgesi’ ve eylem planını hazırlıyoruz. Bu vizyon belgesi doğrultusunda bakir proje ve programlarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz. Yetersizlik alanındaki siyasa ve hizmetlerimizi gözyaşı ve eşey temelinde ayrıştırılmış veriye dair bire bir yaklaşımla gerçekleştirmeye alelhusus önem veriyoruz. Bu çerçevede yapmış olduğumuz birçok araştırma var. Türkiye Yetersizlik Profili Araştırması dahi önümüzdeki günlerde başlayacağımız araştırmalardan birisi. Bu araştırı ülkemizde ilk defa yapılacak, geleceğe yansımasının birlikte haddinden fazla yüce olacağı kanaatindeyiz. Araştırmayla Türkiye’da güçsüzlük, ihtiyarlama hızı, yaşlılığa vabeste sonuçlar, yaşlılarımızın ihtiyaçları kabil ihtiyarlık alanındaki politikalarımıza cephe verecek verilere ulaşmayı hedefliyoruz. Ulusal ihtiyarlama politikamız doğrultusunda, tekmil hizmetlerimizi nüfusun muhtelif ve mütebeddil ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yetiştirmek amacındayız.”

Vekâlet bünyesinde oluşturulan birimler

Aile ve Içtimai Politikalar Bakanı Kederli, birlik bu çalışmalara sivil toplumun, üniversitelerin ve değişik kül toplumsal tarafların katılımının haddinden fazla muhteşem olduğunu vurgulayarak, bu doğrultuda Vekâlet bünyesinde Sivil Toplumla İş Birliği ve Proje Daire Başkanlığının kurulduğuna, Toplumsal Taraflarla İş Birliği Kurulunun oluşturulduğuna dikkati çekti.

Sivil Topluluk Anlayış Belgesi ve 2022-2023 Eylem Planı çerçevesinde yapılan Akademi Buluşmaları’nın henüz geçmiş “kadının güçlendirilmesi”, “çocuk” ve “sülale” temasıyla düzenlendiğini anımsatan Yanık, “ihtiyarlık” temasıyla gerçekleştirilen bugünkü buluşmadan dahi verimli sonuçlar alınacağına inandığını vurguladı.

Icra Vekili Kederli’ın konuşmasının peşi sıra derinti, basına ilişkin bitmeme etti.

Share: