Uzmanlar herkesi uyarıyor! İşte Düzceli ailenin hayatına mâl olan götürücü mantar hastalığı…

Ülkemizde güz aylarına girilmesiyle gelişigüzel mantar hastalığı zehirlenmeleri dahi arttı. Düzce’da eski dönüş ormandan topladıkları mantarı yiyici Yusuf Zor ve eşi Emine Müşkül’un ölümüne bozukluk oldu.

GELİNLERİ AĞIR SIKLET BAKIMDA

Ailenin gelinleri ise yediği mantarın ardından ağir bakıma kaldırıldı. Düzce’dahi 29 kişinin henüz mantardan zehirlendiği bilgisi verilirken, gine Ordu’da bile bir ailenin yediği mantardan kontekst zehirlendiği ifade edildi.

UZMANLARDAN ARKA ARKAYA AÇIKLAMALAR

Mantar Hastalığı zehirlenmelerinin artmasının ardından uzmanlardan birlikte art arda meşruhat gelmeye başladı. Düzce İl Keyif Müdürü Yasin Yılmaz, Düzce’üstelik ekim ve kasım aylarında 29 kişinin mantardan zehirlendiğini, zehirli mantarın önce uykuluk yetmezliğine ardından ise aktarım olmazsa ölüme bozukluk olduğunu söyledi.

“VATANDAŞLARIMIZI IRAK DURMAYA NIDA EDİYORUZ”

Mantar zehirlenmelerinin uykuluk yetmezliğine sebep olduğunu tamlayan Yılmayan, “İçindeki zehrin etkisi nedeniyle uykuluk yetmezliği oluyor. Karaciğer yetmezliği gelişince mevt gerçekleşmiş oluyor. Bir Tane alternatif uykuluk nakli oluyor. Baran sezonu bitmeme ediyor ve mantarlar çıkıyor. Vatandaşlarımızı uzak durmaya davet ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

AİLEYİ ZEHİRLEYEN MANTAR HASTALIĞI DA ORTAYA ÇIKTI

Bu gelişmelerin peşi sıra Müşkül ailesini ölüme götüren mantarın türüne ait da bilgiler ortaya bundan sonra. Ailenin “Köygöcüren” diye niteleyerek tanıdık “Ahiret Yolculuğu meleği” mantarını tükettiği ve bu nedenle hayatlarını kaybettikleri belirlendi.

ÖLÜM MELEĞİ MANTARININ ÖZELLİKLERİ NELER?

Amanita phalloides; evcikkıran evet birlikte ahiret yolculuğu meleği de denir), Amanitaceae familyasından ağılı bir yalan türüdür. Türkiye’deki ölümcül zehirlenmelerin neredeyse yüzdelik 90 kadarından sorumlu, sonuç aşama ağılı ve vahim tıpkısı mantardır. Bu mantara yaz başlarında ve güz aylarında ormanlarda çok sık rastlanır. Mantarın içerdiği amanitin (hele, Amanotoxinler’den alfa amanitin) ve phalloidin maddeleri, sindirildikten 8-12 saat sonraları evvel belirtilerini gösterir ve 3-4 çevrim içinde karaciğer-böbrek metabolizmasını namevcut fehamet. Zehrine cebin daha şahane tıpkısı çıkar yol geliştirilememiştir. Tedavide silibinin dihydrogen disuccinate disodium enjeksiyonu kullanılmaktadır. Bu mantarın tıpkı kişiyi öldürmesi üzere 20-25 gram tüketilmesi ehliyetli olmaktadır. Volvariella volvacea mantarı ile olan benzerliği ölümlerin yüce sebeplerindendir.

Amanita phalloides, 1994 yılı Kasım ayında, İstanbul’da dizi zehirlenmelere kere açmış ve 20’den fazla insanın ölmesine hastalık olmuştur.

Share: