DÜZCE’DE, EKİM VE KASIM AYLARINDA 29 KİŞİ MANTARDAN ZEHİRLENDİ

DÜZCE’nin Gümüşova ilçesinde Yusuf Ağır (62) ile eşi Emine Ağır ormandan topladıkları mantarı yemeleri sonucu yaşamını yitirirken, gelinlerinin ise tedavisi bitmeme ediyor. Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmayan, Düzce’de Ilk Teşrin ve Kasım aylarında 29 kişinin mantardan zehirlendiğini, ağılı mantarın evvel karaciğer yetmezliğine ardından ise aktarım olmazsa ölüme illet olduğunu söyledi.

Gümüşova ilçesinde, Yusuf Güç ormandan yalan topladı. Yusuf Ağır, eşi Emine Zor ve gelinleri Tuğba Çetince (32) mantarları yedi. Rahatsızlanan 3 birey evvel Düzce Atatürk Çap Hastanesi’ne buradan de Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’ne gönderme edildi. Yusuf Müşkül ve Emine Müşkül hayatlarını kaybederken, gelinleri Tuğba Ağır’un ise karaciğer nakli amacıyla tedavisi bitmeme ediyor.

Mantardan 2 kişinin ölmesi 1 kişinin ise tedavisinin bitmeme etmesi üzerine açıklama eden İl Esenlik Müdürü Yasin Yılmayan, Ekim ve Teşrinisani kocaoğlan içerisinde toplam 29 kişinin yalan zehirlenmesi şikayeti ile hastanelere başvurduğunu söyledi. Doğadaki mantarların zehirli olup olmadığını ayırt etmenin çok el olduğunu rapor fail Yılmayan, ‘Geçen kamer 23 mantar zehirlenmesi vakası olurken, bu ay ise 6 mantar zehirlenmesi vakası meydana geldi. Bu vakalardan ikisi yaşamını yitirdi. Tıpkı hastamız ise çetin şekilde uykuluk yetmezliği geliştiği üzere aktarım bekliyor. Doğada bulunan mantarların hangisinin ağılı hangisinin yenebilir olduğunu açmak haddinden fazla yumruk. Birçok mantarın içerisinde birinin dahi ağılı olması ve tüketilmesi herkesin zehirlenmesine sebep olabiliyor. O yüzden olanaklı olduğu kadar mecbur mantarları tüketmemiz gerekiyor. Doğadaki ve bilmediğimiz mantarları tüketmememiz gerekiyorö dedi.Mantar zehirlenmelerinin karaciğer yetmezliğine hastalık olduğunu tamlayan Yılmayan, ‘İçindeki zehrin etkisi dolayısıyla karaciğer yetmezliği oluyor. Uykuluk yetmezliği gelişince mevt gerçekleşmiş oluyor. Biricik alternatif uykuluk nakli oluyor. Baran sezonu bitmeme ediyor ve mantarlar çıkıyor. Vatandaşlarımızı uzak durmaya davet ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: