Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlandı

Yardımcı’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü, F-16 uçakları ve paraşüt ekiplerinin sunduğu gösterilerle kutlandı.

Ilbay Turan Ergün, Yardımcı Havalimanı’ndaki programda yaptığı konuşmada, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutlamanın gururunu, coşkusunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Milli Savaş döneminde yaşananlar ve işgallere cebin direnişi anlatım fail Kuvayımilliye Hareketi’nin mail tarihin arz şanlı dağarcık duraklarından olduğunu vurgulayan Ergün şöyle konuştu:

“Bütün bu hadiseler, bire bir milletin damarı bozuk koşullara karşın ‘Ya İstiklal evet Ölüm’ fikriyle harekete geçtiğinde neleri başarabileceği konusunda bizlere örnek oluşum etmektedir. Bundan 100 yıl evvel kutsal vatan topraklarımızı işgale girişen emperyalistlere cebin çok okkalı ve azimli bir uğraş verilerek evire çevire yurdumuz ve bu iyicene, kadim şehrimiz antagonist işgalinden kurtarıldı.”

Yardımcı Belediye Reisi Mehmet Çakın üstelik 26 Ağustos bakımından işgalci güçlere akıbet darbeyi ulaşmak, onları Rum topraklarından ebediyen aforoz etmek amacıyla balaban taarruzun başlatıldığını hatırlattı.

Tarihlerin 30 Ağustos’u gösterdiğinde düşmanın mağlup olduğunu, gösterilen kararlı duruşla karışma girişiminin bertaraf edildiğini ve ülkenin bölünmez bütünlüğünün bire bir yol henüz gösterildiğini rapor fail Çakın, “Elbette bu hemen başlangıçtı. İşgalciler Uşak’a akıllıcasına kaçacak ve bu kez 1 Eylül’dahi bu kadim topraklarda yeni bire bir hezimete uğrayacaktı. Zafer silsilesi sürecek, Palikarya ordusu 9 Eylül’dahi denize dökülecekti.” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra zor gelgel albay Sakıncasız Aldanmaz, Balaban Atak kapsamındaki mücadeleyle ilişik bilgiler verdi.

Albeni Kuvvetleri Komutanlığı paraşüt takımının gösterisinin ardından, 6. Ana Jet Temel Komutanlığından havalanan F-16 uçakları gösteri uçuşu yaptı.

Etkinliğe DÜRÜST Öğür Çeltek Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Gündüz ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Anadolu Ajansının “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi” açıldı

Daha sonraları Vali Ergün, Belediye Başkanı Şimşek, milletvekilleri ve vatandaşlar, Anadolu Ajansının (AA) Milli Savunma Bakanlığı ile birlikte hazırladığı 60 fotoğraftan oluşan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi”ni gezdi.

AA İzmir Mıntıka Müdürü Ahmet Caner Baysal, işporta hakkında vukuf verdiği protokol üyelerine bu faaliyet kapsamında hazırlanan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri” adlı kitabı ihsan etti.

Ilbay Ergün, AA muhabirine, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkürname ettiklerini belirterek “Küçük Asya Ajansı çalışanlarının çektiği evire çevire fotoğraflar bizleri büyüledi. Bu resimleri daha çok insana izah etmek, hangi koşullar altında bu eğitimlerin verildiğini, askerlerimizin ne şartlar altında savaşa hazırlandığını anlatmamız geçişsiz. ” diye niteleyerek konuştu.

Kıvılcım bile sergilenen karelerin etkileyici olduğunu anlatım ederek “Ordu mensuplarımızın yumruk koşullar altında ülkemizi sakınmak amacıyla almış olduğu eğitimleri, yapmış oldukları mücadeleleri çok domuzuna benzeri şekilde anlatılmış, fotoğraflanmış. Bundan âlem üstelik Anadolu Ajansı’mıza Uşaklı hemşehrilerimizle bu sergiyi buluşturdukları için çokça teşekkürname ediyorum.” dedi.

45 bin foto karesi arasından özel seçki

AA’nın Türk Silahlı Kuvvetlerinin mahdut içi ve sınır ötesinde görev fail birliklerine müteveccih Milli Savunma Bakanlığı ile yaptığı özel emek kapsamında, 39 ışık muhabiri 60 mekanda 45 bin rubai fotoğraf çekti.

Bununla alay malay projede fariza alan 29 kameraman, akarsu şeş kamerası ve dron kadar kullanılmamış döl ekipmanlar kullanarak 600 saatlik hararetli görseller elde etti. 6 kamer süren himmet kapsamında 36 muhabir da çalışmalara ilgilendiren özel haberler hazırladı.Share: