Barbaros Hayreddin Ağırbaşlı Gemisi Ordu’da

Barbaros Hayreddin Gösterişli Gemisi Cıvıl Cıvıl’da

Araştırı gemisi bire bir haftalık bakıma alındı

ORDU – Şark Akdeniz’dahi tıpkı süredir doğalgaz arama çalışması fail sismik araştırı gemisi ‘Barbaros Hayreddin Vakur’, Ordu’nun Ünye Limanı’na çıpa atarak bakıma alındı.

Doğalgaz ve petrol aramalarında kullanılmak amacıyla 2013 yılında Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı vasıtasıyla Norveç’ten satın alınan sismik araştırı gemisi ‘Barbaros Hayreddin Paşa’, Ünye Limanı’na çıpa attı. Geçen ağustos ayında Kargaşa ziyaretinde mütekellim Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Ünye’birlikte sezinleme gayeli birer kuyu planladıkları söylememiş ve çalışmaların güdük sürede başlanacağını tabir etmişti. Bu sabahleyin saatlerinde Ünye Limanı’na gelen Barbaros Hayreddin Vakur Gemisi, ilçede coşku oluşturdu. Sefine, benzeri haftalık bakımın peşi sıra tahminî 25 deniz mili uzaklıkta çalışmalarına devam edecek.

Ünye Limanı’nda bakıma alınan gemide tahminî 50 personelin bulunduğu öğrenildi. Ünye açıklarında çalışmalarına devam edecek olan sismik araştırma gemisinin Karadeniz Bölgesi’nin tamamını dolaşması hedefleniyor. Geminin Ünye’da rezervlerin tespiti sonrası çalışmalara başlaması bekleniyor.

“Polarcus” ismiyle geçer not gemi, TPAO yoluyla satın alındıktan sonradan Barbaros Hayreddin Paşa ismiyle kullanılmaya başlamıştı. Gemi, iki ve üç buutlu sismik bilgi toplayabiliyor. Alnaç ve hâl tayinlerini ise uydu haberleşmesiyle spontane yerine sağlayabiliyor. Gemide antrparantez bir adet de helikopter pisti bulunuyor.

Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı yoluyla Norveç’ten satın alınan ve orijinal adı ‘Polarcus Samur’ olan gemiye, ‘Barbaros Hayreddin Vakur’ adı verildi. Tuzladaki Desan Tersanesi’nde kırmızı renge boyanan gemi, 84 metre uzunluğunda. Doğalgaz ve petrol aramaları için kullanılacak olan sefine, iki ve üç boyutlu sismik olgun toplayabiliyor. Gemi, alnaç ve durum tayinini peyk haberleşmesi ile spontane adına yapabiliyor. Gemide tıpkısı dahi helikopter pisti bulunuyor.Share: