Uğur Egemenlik: “Akp Ne İlden Çokça Düşünce Alıyorsa O İli İhmal Ediyor”

KEMAL ONUR ATALAY

CHP Ankara Milletvekili Erek Egemenlik, Aksaray’dahi yaptığı ziyaretlerin ardından “Aksaray yüzdelik 75’e varan oranlarla AKP iktidarını destekliyor. Nasılsa beni destekliyorlar düşüncesi ile AKP ne ilden çok oy alıyorsa o ili ihmal ediyor. Aksaray’ın nitelikli tıpkı içmece suyu yok. Aksaray halkının kalifiye, gani akarsu içme hakkı namevcut mudur?” açıklamasını yaptı.

CHP Ankara Saylav Hedef Kaime, CHP Aksaray İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Ferman, şu açıklamaları yaptı:

“Elan önceki bile Aksaray’ımızı musahabe edip, halkla bire bir araya gelerek onların sorunlarını dinlemiş ve bu sorunları yerinde görmüştük. Bu sorunların iri kısmını Meclis’e taşıyarak soru önergeleri ve araştırı önergeleri verdik. Üzülerek söylemeliyim ki o gün gündeme mevrut sorunların neredeyse hepsinde bire bir arpa yolu gidememiş, bire bir milim üstelik kat gürlük kaydedilememiş. Aksaray, zat haline bırakılmış, adeta fakir mevdu. Anadolu’nun ortasında serencam mertebe bereketli toprakları olan, Konya Ovası’nın dibinde, tarihi geçmişi olan bire bir şehir, amma maatteessüf sonsuz boşlama ediliyor.

Aksaray yüzde 75’e varan oranlarla AKP iktidarını destekliyor. Nasılsa beni destekliyorlar düşüncesi ile AKP  ne ilden çok oy alıyorsa o ili ihmal ediyor. Aksaray’ın kalifiye bire bir içmece suyu yok. Aksaraylının kalifiye, dolgunca akarsu içmece hakkı bulunmayan mudur? Tarımsal sulamaya bakıyorsunuz Kızılırmak suyunu getirme düşüncesi dillerinden düşmüyor amma bu konuda üstelik herhangi bir faaliyet bahis konusu değil. Tarımsal alanlarda düz şeş kaynakları mahdut kalıyor, çiftçilerimizin 100 metre derinliğe attığı kuyular değme güzeşte yıl biraz elan artarak 150 metre derinliğe çıkıyor.

“ÇİFTÇİ PERİŞAN, RUM YAĞIŞSIZ”

Havaalanı soruyoruz, yapılacak denilen alanda kusurlu bırakılmış bire bir anne ve otlayan hayvanlar var. Böylesine üretimi olan, Küçük Asya’nun ortasında inci kabilinden ışıldak benzeri şehrin demir hat gayrimümkün mı? Yüz Kere söyledik Mersin Ağacı Limanı’na Aksaray’ı demiryolu ile bağlasanız buradaki üretim bitirme be kat artacak, çiftçimizin yüzü gülecek, Türkiye’mizin karnı doyacak diyoruz, ama dertleri bu değil. Hep kaynakları 5’li çeteye ve başkalarına aktarıyorlar. Çiftçiyi berbat edip Anadolu’yu kurutuyorlar. Anadolu üretemez arkaç geldi, rençper tarlasını ekemez ayla geldi, motosiklet açamaz hale geldi ve Türkiye bu sorunlarla esas geçmek zorunda bırakıldı. Baktığınız ahit birçok problemimiz var bunlardan ayrımsız ötekisi ise hayvancılıkta yaşanan gerileme. Benzin ineklerimiz kesime gönderiliyor. Destek bulamayan yetiştirici engel ediyor, bunun sonucunda birlikte benzen ineklerini kesime gönderiliyor. Bu boyut ise ülkemize nazik bire bir süt problemi namına gabi dönüyor. Hemen Aksaray’bile değil ülkenin genelinde bu sorunla alın karşıyayız. İktidarın derdi bizim çiftçimiz değil, Sırbistan’daki çiftçiler, Brezilya’daki vücut üreticileri kalkındırmak. Türkiye bunu doğruluk etmiyor, çokça elan iyisini hak ediyor.

“BUNUN HESABI SORULMALIDIR”

Tığ iktidarların hesap vermesinden yanayız. Halka harcadıkları paranın hesabını yüklemek zorundadırlar. Bizim belediyelerimize bakın hem toplumsal belediyecilik yapıyoruz hem üstelik kime nereye ne kadar harcadığımızın hesabını halkımıza veriyoruz. Unutturulmaya çalışılan nahak yere kazançlar var. Bank Asya’yı kuran Genel Müdür, El Bankası’na umum müdür yapılıyor ve henüz sonradan Resülmal Piyasası Kurulu’nun başına atanıyor. Milyon dolarlık servetler ortaya çıkıyor, buradan soruyorum ki ve kimler sayesinde bu kişiler servetlerine dünyalık katıyor. Bunun hesabı sorulmalıdır” dedi.

Share: