Aksaraylı Esnaf: “Takkadak Karnımızı Doyurmaya Bakıyoruz İki Ekmekle Ayrıksı Benzeri Molekül Namevcut”

KEMAL ITIBAR ATALAY

CHP Ankara Saylav Kasıt Irade’e maltalık pahalılığından sızlanan Aksaraylı esnaf, “Aldığımız paraya ay sonu gereç yetiştiremiyoruz. Neşelilik, doğalgazı saymıyoruz. Vakit Kaybetmeden karnımızı doyurmaya bakıyoruz iki ekmekle apayrı benzeri molekül namevcut. Güzeşte sene kazandığımızla iki üç lira kalırken şu anda o da kalmıyor. Bugün satıyorsun 150 savuşturmak ertesi sabahleyin 250 ekmeğe mülk oluyor sana, kuşkusuz kazanacağız? Ondan sonra çıkıyorlar ‘iyiyiz, iyisiniz bağımlı çokça iyisiniz lacerem olacaksa kötülüğü göremedik” dedi

CHP Ankara Milletvekili Amaç Emir ve Aksaray İl Başkanı Mürtefi Abbas Ertürk Aksaray’da esnaf konuşma etti, vatandaşlarla arkadaşça etti. Aynı esnaf, Buyuru’in fiyatlarla ait sorusu konusunda “Hep mutlu, temas kazıktan mutlu anla elan ne söyleyeceğiz. Geçen yıl aldığımız kağıt 37 teklik, 1 teklik peşkir 12 teklik elan ne söyleyeceğiz” dedi. Buyuru’in “Para Şişkinliği yüzdelik 80 diyorlar” demesi konusunda esnaf, şöyle konuştu:

“Akilane, onlara göre yüzdelik 80 elbette olsa, 100 bin lira ile geziyorlar tığ 7 bin lira ile geziyoruz. Aldığımız paraya ay sonu malzeme yetiştiremiyoruz. Elektrik, doğalgazı saymıyoruz hoppadak karnımızı doyurmaya bakıyoruz iki ekmekle ayrıksı tıpkısı öz bulunmayan. Güzeşte sene kazandığımızla iki üç lira kalırken şu anda o da kalmıyor. Bugün satıyorsun 150 paketlemek devrisi sabah 250 ekmeğe para oluyor sana, elbet kazanacağız? Ondan sonra çıkıyorlar ‘iyiyiz’, iyisiniz bağımlı çok iyisiniz pekâlâ olacaksa kötülüğü göremedik. Zaman aldığım şu tahtayı yarın alamıyorum ete temas dolaşma 10 teklik bindirim geliyor kağıdına 20 liralık remiks geliyor ben onunla aksiyon yapıyorum. Ben mendile para almıyorum, turşuya para almıyorum geçen yıl 60 liraya aldığım10 kiloluk harap 250 teklik. Yüzde yüz değil yüzdelik beş yüz bindirim var herhangi bir şeye.”

ELEKTRİK ÇOK GELİYOR IŞIKLARI YAKMADIM”

Kasıt Irade’in sohbet ettiği başka ayrımsız çarşı esnafı ise, ışıkların neden yanmadığı sorusu üzerine “Işıklar bilmiyorum yakmadım. Zindelik çok geliyor, doğalgaz fazla geliyor ne lüzumlu var kafamıza göre remiks yiyoruz zaten. Henüz üç periyot evvel bindirim yemişiz daima zam var. Sabık sene filhakika çay ucuzdu şu an çaya remiks yapamıyorum. Biz alıyoruz 1200 liraya, satıyoruz 2.5 liraya” diye niteleyerek konuştu.

ESKİ TÜRKİYE DİYORLAR, ESKİ TÜRKİYE BUNDAN İYİ”

Aksaraylı aynı üretici ise, şunları söyledi:

“Benim 20 hayvanım vardı şu anda 4’e düşürdüm sattım. Evvel makarna dağıtıyorlardı makarna bile 10 liralık olmuş. Ortaköy’de benzen fabrikası vardı üretim yarı yarıya düştü şu anda benzin tozu kullanıyorlar geneli. MHP’nin yönetimindeydim incizap ettim bıraktım. Eski Türkiye diyorlar, eski Türkiye bundan iyiydi vekilim. Ben 16 teklik bindi alıyordum ama 12 litre süt alıyordum ve bana verdiği mülk şu anda iki litre motorin parası değil güzeşte yıla kadar. Bu yıl seçme olacak diye niteleyerek arttırdılar vatandaşla kolpo geçiyorlar resmen. Ego çiftçiyim ayrımsız traktör rüşvet götürüp satıyordum, tıpkı traktör gübremi alıyordum. Şu anda iki traktör rüşvet götürüp kalık traktör basma alıyorum.”

Share: