Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin titrem rekolte bekleniyor

Türkiye Tütün Istihsal ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solmuş, tütünde 120 bin ton rekolte beklendiğini belirterek, “Geçen sene 80 bin titrem yaman elde etmiştik. Yağışlardan muhit bu yıl eli nimetli geçti. Sabık yıl 48 ülkeye 53 bin titrem kötü ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem ihracat.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki tütün tarlalarını gezerek, çiftçilerle mülaki Hazandide, AA muhabirine, bu yıl 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 köy ve mahallede kestirmece 82 bin müstahsil ailenin 120 bin titrem esrar istihsal sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Bir Nice yabancı şirketle bakir anlaşma imzaladıklarını tabir fail Hazandide, üreticilerin daha çok kazanması ve henüz fazla üretmesi üzere çabalama gösterdiklerini belirtti.

Solmuş, henüz fazla ihracat yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu yıl ülkemizde 120 bin ton esrar üretimi hedefliyoruz. Geçen yıl 80 bin titrem kötü elde etmiştik. Yağışlardan kontekst bu yıl artağan geçti. Güzeşte yıl 48 ülkeye 53 bin titrem esrar ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin ton ihracat. Bugüne kadar haddinden fazla evire çevire ve metin bire bir şekilde kırımlarımızı yaptık. Birçok ilimizde tütün alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı kesmek.” ifadelerini kullandı.

Sararmış, kısaca 15 gündür toprak illerini ziyaret ettiklerini anlatım ederek, hasadın verimli benzeri şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu sene tütün üretildiğini anlatan Solgun, kentte 9 yaman çeşidinde deneyim istihsal yaptıklarını, hangisinin alıcısı fazla ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu sene tıpkısı ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” yedirmek amacıyla tecrübe istihsal yaptıklarını belirten Solmuş, şöyle dedi:

“Haddinden Fazla pir ürün elde ettik. ABD’ye bu sene Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu sene aheste tıpkı yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı birlikte Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız arsıulusal çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Tarım ve Orman Bakanlığı, tütün makine aletleri armağan desteği sağladı. Ülkemizde ne çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Bayram Akış da 37 yıldır yaman ürettiklerini belirterek, bu sene ürün ve rekoltenin beklediklerinden ferah olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda üretim yaptığını anlatan Atak, 2,5 ton im beklediğini ifade etti.

Share: