CHP Aksaray İl Başkanı Mürtefi Abbas Ertürk: “Aksaray Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde Yapılan Yolsuzluk Tahmin Edilen Rakamın Çok Üstünde”

KEMAL DEĞER ATALAY

CHP Aksaray İl Başkanı Ulvi Abbas Ertürk, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapıldığı öne sürülen 5 milyon liralık yolsuzluğun sormaca raporlarına yansıdığını söyledi. Ertürk, “Aksaray Yetişek Araştırma Hastanesi’nde yapılan yolsuzluk ve algın, tahmin edilen rakamın çokça üstünde. Posta pulundan tutun birlikte lüzum görevine kadar gelişigüzel yerden kendilerine hisse çıkarmışlar” dedi.

Mualla Abbas Ertürk, zaman düzenlediği matbuat toplantısında, Aksaray Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde müteveccih yolsuzluk soruşturmasına ilgili açıklamalarda bulundu. Ertürk, “Aksaray Yetişek Araştırma Hastanesi’nde yapılan yolsuzluk ve hastalıklı, oranlama edilen rakamın çok üstünde. Öğün pulundan tutun üstelik icap görevine kadar herhangi bir yerden kendilerine behre çıkarmışlar” diye konuştu.

“BILIM YAPILMASAYDI SORUŞTURMA BAŞLAR MIYDI”

Ertürk, Aksaray Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ndeki yolsuzluk iddialarının araştırılması için Aksaray Valiliği tarafından, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Defterdarlığı’na üzere talimat verildiğini, rastgele iki kurumun hazırladıkları dolay inceleme raporlarını valiliğe teslim ettiğini, Aksaray Valiliği’nin iddiaların ince benzeri şekilde incelenmesi Esenlik Bakanlığı’ndan denetmen rica ettiğini söyledi. Ertürk, bu inceleme devam ederken Aksaray’daki evcil tıpkısı vukuf sitesinden yayınlanan “Üst kapatılmaya mı çalışıyor” kanun maddesi üstüne harekete geçen Aksaray Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın Aksaray Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Bölüm Müdürlüğü’ne alfabe yazarak konuyla ilişkin bire bir sormaca yapılıp yapılmadığını sorduğunu anlatan Ertürk, “Yerli tıpkı vukuf sitesinde yayınlana bu köşe yazsısı olmasaydı savcılık anket başlatır mıydı diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı müfettişi Özcan Altuntaş’ın Aksaray’a gelerek yolsuzluk iddialarını incelediğini ve ayrımsız ifade hazırladığını nâkil Ertürk, “Müfettişin hastanede yapmış olduğu incelemenin arkası sıra, valiliğinin yöntemsizlik ve yolsuzluk soruşturması için bilgelik talebinde bulunduk. Arzu konusunda Aksaray Valiliği, üç klasör dosyayı Sağlık Bakanlığı Teftiş Heyeti’na teyit etti. Nezaret, incelemenin yetişmeyeceğini söyleyerek valilikten ön incelemeyi incelemeye atıf talebinde bulundu. Elan sonradan il, bakanlıktan gelen bu talebi reddetti” dedi.

Esenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın belgeleri teslim etmesi üzerine Aksaray Valiliği’nin bir nice isimle ilgili soruşturma izni verdiğini bunun üzerine savcılığın konuyu Konya Bölge İdari Mahkemesi’ne taşıdığını anlatan Ertürk, “Sanırım savcımıza deliller, ifadeler ve raporlar az mevrut ki kararı Konya Bölge İdari Mahkemesi’ne taşıyarak konuya itiraz ediyor” diye niteleyerek konuştu.

“MUAZZAM HASTANE SANIK KONUMUNDA YARGILANIYOR”

Ertürk, “Aksaray Eğitim Bilimi Araştırma Hastanesi’nde yapılan yöntemsizlik ve algın, hesap edilen rakamın çok üstünde. Sefer pulundan tutun dahi lüzumlu görevine büyüklüğünde değme yerden kendilerine behre çıkarmışlar” dedi. Hastanenin cihaz ve takım bakımından sorumlu kişinin esas mesleğinin marangozluk olduğunu, amcası olan Maharet Hizmetler Müdür Yardımcısı yardımıyla bu işi yaptığını ve vekâlet müfettişinin bu duruma göz yumduğunu öne süren Ertürk, “Bu nefer, ister görevini yeğeni Sedat Baydar ve birkaç arkadaşına vermiş. Sayıştay raporları var. Hastanede etibba aut kimse lüzumlu ödemesi alamaz amma bu ihvan alabiliyor. Hükümsüzlük olduğunu defterdar raporu onaylıyor, ancak vekillik müfettişi ‘burada tıpkı yöntemsizlik söz konusu değildir’ diyor” dedi.

Müfettiş raporundaki ‘Kablo tükenebilen tıpkısı gereç olduğu amacıyla tığ bunun alınıp alınmadığını bilemeyiz’ tespitine de reaksiyon gösteren Ertürk, “Bire Bir memurun, benzeri kişinin yegâne başına yapabileceği bir yöntemsizlik değil bu. Koskoca Aksaray Yetişek Araştırı Hastanesi ayrımsız sanık konumunda yargılanıyor. İl Esenlik Müdürlüğü bu olayın neresinde? Eğer ki benzeri sorumluğu var ise bu konun yeniden incelenmesini ve araştırılmasını murat ediyoruz” diye konuştu.

SAYRILAREVI KİMSEYE BORCUNU ÖDEMEDİĞİ İÇİN PİYASADA ESNAF BULAMADIKLARINDAN DOLAYI MESLEK LİSESİNDEN RİCA ETMİŞLER”

Hastanenin ihalesiz ve veresiye yaptığı alımlara üstelik reaksiyon gösteren Ertürk, şunları söyledi:

“Tıpkı firmadan 50 bin 320 liralık benzeri perde alışverişi, yedek çıngı firmasından 45 bin 536 liralık sakınım zerre alımı, elektronik beyin firmasından 789 bin 915 lira, tıpkı başka elektronik beyin firmasından ise 278 bin 625 TL kartuş kadar malzeme alımı, Martir Müşkül Çoban Lisesi’nden 475 bin tutarında madik yapımı kabilinden bir nice gurur yapılmış. Sayrilarevi kimseye borcunu ödemediği üzere piyasada esnaf bulamadıklarından dünya devletin kurumundan, iz lisesinden arzu etmişler. Onlar dahi gene ihalesiz şekilde o işi yapmış. Kesim ve bölüm malzemeleri satan ayrımsız firmadan 38 bin 394 teklik, bir erke firmasından 151 bin 722 lira alıcı ve asayiş sistemi alışverişi mamul. Hep miktar, bugünün parası ile 270 bin dolar ediyor, o de zaman 5 milyon TL’ ye mukabele ediyor. Aksaray Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ndeki yolsuzlukların açığa çıkartılması üzere etkin Aksaray Valiliği’ne buradan teşekkürname ediyorum.”

Share: