Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Oto, hedeflerini anlattı

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Mürtefi Oto, dünya kupalarında bilcümle var olmayı, olimpiyatlarda ise ilk 5’lere girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Oto, bir programa süzülmek üzere geldiği Sivas’ta AA muhabirine, tahminî 3 ay evvel yapılan seçimlerde yeniden göreve geldiğini anımsattı.

Spor federasyonlarında intihap bittikten bilahare herkesin denk olduğunu belirten Oto, “Tığ bundan sonra seçimi geride bıraktık, ski sporunu bittabi canlandırabiliriz, nasıl ülkemize puanlar getirebiliriz hedefindeyiz.” diyerek konuştu.

Öncelikle olimpiyatlara katılacak sporcu yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Oto, “Gündeş hedefimiz acun kupaları, 4 yıl sonra bile bilcümle branşlarda olimpiyatlara gitmek. Tığ 6 branşta cümbüş gösteriyoruz. Yiğit disiplini, kayaklı koşu, snowboard, biathlon, kayaklı atlama ve son adına kızağı ilave ettiler. Biz bire bir kış ülkesi değiliz amma şita sporlarında varız diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz dünya kupalarında bilcümle bitmek”

Şita ülkelerinde kayak sporunun 12, Türkiye’bile ise 3 ay yapıldığını nâkil Oto, şunları kaydetti:

“Atlama dalında olimpiyat derecesinde ivme kaydettik, 30’lara girmeye başladık. İnşallah hedefimiz olimpiyatlarda geçmiş 5’lere kaldırmak amma acun kupalarında bütün oluşmak, olmak, dünya şampiyonalarında yarışmak. Sporcu sayımız seçkin dönem yükseliyor, ski sporunu sevdirmeye çalışıyoruz. ‘Ski sporu varlıklı sporudur’ tabirini kullanmıyoruz. Dünyada kayak sporu zengin sporudur ama Türkiye’bile Uludağ’dahi ensesi kalın sporu ve kayak merkezlerinde turizm anlamında ensesi kalın sporu. Sivas benzeri yara yarattı ve Sivas’ta kayak sakametli spor. Bingöl’da, Bitlis’te var, böyle yerlerde şayet spora hizmet edersek hem sportmen sayımız artacak hem de insanları sporla meşgul edeceğiz. Bilcümle aksiyon insanları ski yapar, bunu yaparken hem spor anlamında yapar hem da beyaz ile maviyi birleştirerek beyinlerini dinlendirir.”

Oto, çocukları spora yönlendirdiklerini ve sükse olduklarını anlatım ederek, gür bire bir gelecek sağlayarak ülkeye yarayışlı erat yetiştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Ülkede serencam dönemlerde kayak merkezlerine yapılan yatırımların arttığına dikkati çekici Oto, “Devletimiz haddinden fazla gür merkezler yaptı. Sivas Felek Dağı, Avrupa ile yarışabilecek bir ızdırap. Erzurum, Kayseri, Uludağ, Kartalkaya’birlikte çok iyi yatırımlar var.” diye konuştu.

“Ati vadeden bol sporcularımız var”

Sporcu yönünden müfredatla ilgilendiren sıkıntı yaşadıklarını tamlayan Oto, bu konuda birlikte Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile teşrikimesai yaptıklarını aktardı.

Geçen yıl Çin’da yapılan olimpiyatlara 6 sporcu ile katıldıklarını anımsatan Oto, şunları söyledi:

“Hedeflerimiz elan iri. Olimpiyatlara arsıulusal federasyonların kotasıyla, puanlarıyla gidiliyor. Biz bu çocukları o puanları almaları üzere yarıştırıyoruz. O çocukları eğer çokça yarıştırırsak, çok deneme ettirirsek o puanları alırlarsa 10-15 kişiyle gidiyoruz. Bizde topluluk sporu olmadığı için az gidiyoruz. Ati vadeden gani sporcularımız var. az sayıda yetenekli sporcuları dar dışına gönderip yaz ve kış eğitiyoruz. İnşallah meyvelerini dünya kupalarında veya olimpiyatlarda alacağız.”Share: