Uzmanından ayn hastalıklarında “çocukluk çağı” uyarısı

Medicana Sivas Hastanesi Ayn Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Feyyaz Aslan, çocukluk çağının, yasaklayıcı ve yardımcı göz sağlığı muayenesinin genişlik oylumlu dönemlerinden olduğunu belirtti.

Arslan, kayıtlı açıklamasında, çocuklarda okula başlamadan evvel yapılan göz muayenelerinin çokça koskocaman olduğunu aktararak, “Meslek başarısı düşük ve okula uyumsuz çocuklarda görme problemi bağımsız milletvekili akılda tutulmalıdır. Bu ve bir sebeplerle meslek çağında ayn muayeneleri, akva olduğu memul çocuklarda arz beş altı 2 yılda aynı yapılmalıdır. Okul öncesi görme bozukluklarının tedavi edilmemesi halinde çocukların okul uyumu, öğrenme yetisi ve kişiliğinin damarlı etkilenmesi küçümseme konusudur.” ifadelerini kullandı.

Aslan, çocuğun televizyonu yakından seyretmesi, tahtayı yeterince bol görmemesi, okurken satır atlaması, kelimeleri elleriyle strateji etmesi, tek gözün kapatıldığında kızgın olması, gözlerde sulanma, vazife yaparken sıkılması gibi sorunların bile er tanı üzere kebir bulgular olduğunu vurguladı.

Her yıl yaklaşık 3 bin çocuğun oylumlu rüyet kaybına illet olan tıpkısı hastalığa yakalandığına dikkati calip Arslan, rüyet keskinliği muayenesinin yer geç 5 yaşına büyüklüğünde yapılması gerektiğini hatırlattı.

Share: