Türkiye Diyanet Vakfı, ancak içi ve dışında 4 bin 57 cami nesir etti

Türkiye Ilmek Vakfı (TDV), sıkı içi ve dışında şu ana büyüklüğünde 4 bin 57 cami inşa etti.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, TDV, mevki genelinde 3 bin 952, az dışında üstelik 105 cami inşa etti, terörden zarar gören kestirmece 650 caminin ise bakım ve onarımını gerçekleştirdi.

TDV Genel Müdürü İzani Turan, 1967’de yapımına başlanan ancak bitirilemeyen Ankara Kocatepe Camisi’ni tamamlayıp ibadete açtıklarını belirtti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’de yıldırı örgütü PKK’nın hasar verdiği 152 caminin değişiklikler ve tefrişatını yaptıklarını tabir fail Turan, “Başkanlığımızla iş birliği içerisinde 121 üniversite camisi düz yazı etmeye başladık. Şu an 7 ilimizde 9 cami inşaatının üstelik yapımı devam ediyor.” bilgisini verdi.

“Ezanın yankılandığı kayran nasıl Müslüman yurdudur”

Ezan sesine hasret Müslümanlar üzere dünyanın dört bir birlikte camiler nesir ettiklerini kaydeden Turan, şöyle devam etti:

“KUL, Haiti, İngiltere, Rusya, Belarus, Katliam, Kıbrıs, Japonya, Filipinler, Filistin, Somali, Cibuti, Kazakistan ve Kırgızistan almak amacıyla serencam dönemde 14 ülkede 24 camiyi Müslümanların istifadesine sunduk. 19 ülkede ise cömert kent camilerimiz bulunuyor. Suriye’nin yıldız bölgesinde savaşta kötülük gören 491 caminin bakım ve onarımını yaptık. Şu anda Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Rusya, Irak- Kerkük ve Kırgızistan başlamak üzere 7 değişik ülkede 7 cami inşaatı bitmeme ediyor. Bu sene ortamında Bosna Hersek’te yapımı devam fail Ahi Evran Ege Kırşehir Camisi ile Arnavutluk’taki Zalimce Namazgah Camisi ve Külliyesini tamamlayarak ibadete açmayı planlıyoruz.”

TDV’nin katkılarıyla yapılan İngiltere’deki Cambridge Kalıp Cami, ÇAKER’deki Amerika Ilmek Merkezi ve Rusya’daki Moskova Hat Camisi’nin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle ibadete açıldığını hatırlatan Turan, “Her cami yeryüzünün önceki mabedi olan Kabe’nin şubesidir. Tarihin gelişigüzel döneminde uyarma ve tebliğin merkezi olan camilerimiz, Cenabıhak ve resulünün isimlerinin ezanla arşa yükseldiği manevi merkezlerdir. Camilerde İslam’ın birleme çağrısının yekpare insanlığa verdiği barış mesajları yankılanır. Kubbenin, minarenin olduğu, ezanın yankılandığı meydan zahir Dindar yurdudur.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: