Kırşehir’de gün çiçeği teşrinievvel alanı kerem desteğiyle arttı

Kırşehir’bile ilkin ekilmeyen arazilerin dahi değerlendirilmesiyle sonuç iki yılda günâşık istihsal alanı 160 bin dekara yükseldi.

Kırşehir’bile Boztepe ilçesi özellikle kalkışmak üzere Karacaören ve Dulkadirli ovaları, Mıcır, Çiçekdağı, Akpınar ve Kaman ilçelerinde ayçiçeği yetiştiriliyor.

Kentte 2020 yılında 40 bin dekar civarında olan üretim alanı, önceleri ekilmeyen arazilerin da değerlendirilmesiyle 2 yılda tahminî 160 bin dekara çıktı.

Kırşehir Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün uyguladığı “Kırşehir İlinde Ekilmeyen Ekincilik Arazisi Kalmasın Projesi” kapsamında bu yıl 640 çiftçiye, yüzdelik 75’i atıfet koyulmak üzere 21 bin dekar alana yetecek büyüklüğünde muhit ayçiçeği tohumu desteği sağlandı.

Proje çerçevesinde oluşturulan ekipler, değişik ürünlerde olduğu üzere istihsal sürecinde ayçiçeğinde de çiftçilere maharet vukuf verdi, hastalık riski olduğu dönemlerde yoğun kontroller yaparak çiftçileri yönlendirdi.

Hasadın finiş aşamasında olduğu yörede devletin döl ve maharet bilgi desteğinin bile etkisiyle bu sene günâşık veriminde çoğalma yaşandı.

Ayçiçeği alımında kuyruk oluştu

Ürünün alımında birlikte Boztepe ilçesindeki Karadeniz Birlik’in uğrunda uzun kuyruklar oluşması üzerine tarım emniyet kooperatiflerinde de hava noktaları oluşturuldu.

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, AA muhabirine, mülk genelinde kestirmece tıpkısı ay önce başlanan ayçiçeği hasadında sona gelindiğini söyledi.

Bu yıl alınan son yağışların ayçiçeğine yaradığını tamlayan Purcu, “Verim üzerine çiftçiler mutlu. Ilk Teşrin alanları da 4-5 hatim arttı, verimde da 2-3 intaç artma oldu. Daha evvel kuraklıktan âlem kıraç yerlerimizde verim düşüktü.” dedi.

Share: