Türk Ehlihibre: Çin Dünyada Mesul Tıpkısı Aktör Namına Debi Ediyor

Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Direktörü Selçuk Çolakoğlu, dünyanın önde gelen küresel ekonomilerinden Çin’in dünyada mesul ayrımsız oyuncu yerine debi ettiğini söyledi.

Çolakoğlu, andıran tarihli aynı röportajda Çin’in modernizasyon ve kalkınmada kayda derece sükse elde ettiğini belirtti.

SES (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Direktörü:

” Çin Umum Cumhuriyeti’nin 1949 yılında kuruluşundan bu yana Çin halkı on yıllardır ülkenin modernleşmesini gerçekleştirmeye çalıştı. Çin, zat modernizasyon ve kalkınmasında kayda derece muvaffakiyet elde etti. Çin, dünyanın genişlik büyük ikinci ekonomisi, esas üretim ve ticaret merkezi olduğundan belirlediği politikalar global ekonomiyi direkt etkiliyor.”

Çin’in kişi ortamında kalkınmayı artırmaya çalışırken dünyanın kalkınma sorunlarına birlikte giderek henüz fazla demet gösterdiğine aksan yapan Çolakoğlu, bu ülkenin dünya sahnesinde sorumlu tıpkı oyuncu kendisine debi ettiğinin altını çizdi.

SES (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Direktörü:

“Acun çapında önde gelen ekonomilerden biri olan Çin, dünyanın kalkınma sorunlarına anbean henüz fazla önem veriyor. Göbek ve Sefer İnisiyatifi ve Bölgesel Kapsamlı Iktisadi Iştirak (RCEP), Çin’in elbet sorumlu tıpkısı aktör namına hareket ettiğinin münhal göstergeleri. Esasen itibaren, Çin Umum Cumhuriyeti çokça kutuplu ayrımsız dünyada uluslararası topluluk için barışçıl analizör sunuyor. Çin, bire bir görülmemiş acun çapındaki sorunlar ve belirsizlikler çağında barışsever, dengeli ve müreffeh tıpkısı dünya sunmaya (katkıda bulunmaya) devam ediyor.”

Xinhua Fen Ajansı muhabirleri Ankara’dan bildiriyor. (XHTV)

Share: