Ankara selen: Kremlin Sözcüsü Peskov: “Türkiye’nin gaz merkezi olması, Moskova ve Ankara’nın çıkarına”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’de gaz merkezi kurulmasının hem Moskova’nın hem birlikte Ankara’nın çıkarına olduğunu tabir etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya- Ukrayna savaşı ve Türkiye’birlikte doğal gaz merkezi kurulmasına müteveccih açıklamalarda bulundu. Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi yapılıp yapılmayacağı sorusu konusunda Peskov, şu anda hakeza tıpkı planın olmadığını, ancak liderlerin sonsuz bildirişim halinde olduğunu söyledi. Peskov, “Ancak gerektiğinde tezelden organize edilecektir. Biliyorsunuz iki önder çok kalın görüşüyor ve çoğu antlaşma görüşmeleri beş altı saat içerisinde koordine edilebiliyor” dedi.

“Bu hamle hem Moskova’nın hem bile Ankara’nın çıkarına”

Türkiye’birlikte gaz merkezi oluşturulmasına müteveccih Astana’da Cumhur Reisi Erdoğan ve Rusya lideri Putin’in musahabe gerçekleştirdiğini ve görüşmenin ardından iki ülkeden ait tarafların görüşmelere başladığını aktaran Peskov, “Rüesa eliyle değme iki ülkenin ait heyetlerine istişarelere tevessül talimatı verildi. Bu etap hem Moskova’nın hem dahi Ankara’nın çıkarınadır” ifadelerini kullandı.

“Putin müzakerelere sarih”

Rusya Celal Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna ile bildirme esasen beri müzakerelere peyda olduğunu ve bu açıdan tek şeyin değişmediğini söyleyen Peskov, “Putin, Acımasız ve Ukraynalı müzakereciler arasında az daha bir doküman üstünde anlaşmaya varıldığında müzakerelere açıktı. Yani bu anlamda mütebeddil ayrımsız öz yok. Ukrayna tarafının pozisyonu değişti. Ukrayna yasaları daha çok seçme müzakereyi yasaklıyor” ifadelerini kullandı.

“Sızıntının arkasındaki esas, kamuoyuna açıklanırsa bu bir nice Avrupalıyı şaşırtacak”

Rusya’nın Şimal Hareket gaz borazan hatlarındaki sızıntılara ilgili yürütülen soruşturmaya ulaşım hatırlamak amacıyla diplomatik kanallar vasıtasıyla çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Peskov, bedel alamadıklarını rapor etti. Peskov, “Sızıntının arkasındaki köken, kamuoyuna açıklanırsa bu birçok Avrupalıyı şaşırtacak” dedi. – MOSKOVA

Share: