Toplumsal basamak projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 iklim

Cumhur Reisi Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde sosyal göz projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar de uygun fiyatlarda hem arsa hem birlikte basamak sahibi olabilmek için projeye şişman bağ göstermişti. Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı dahi geçmiş periyot “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında tahminî 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ESAS 25 EKİM’DE ATILACAK

Sosyal konut projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde devam edecek. Konuya ait ise yeni detaylar ortaya imdi. Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çekicilik, Cumhuriyet tarihinin bildirme büyük sosyal hane hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Ilk Teşrin’dahi Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun temel atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 diyar ise belli oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak koyulmak için bu illeri sıralayan Icra Vekili Kurum, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedarik içerisindeyiz. 31 Ilk Teşrin’e büyüklüğünde referans süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üstelik teşrifleriyle 5 bin konutun temelini şişman bir coşkuyla atacağız.”

Vekillik tarafından projeyle ilgilendiren kullanılmamış görseller birlikte paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Kültür Bankası ve Umum Bankasının yetkili şubeleri ve e-Azamet aracılığı ile yapılacak. Bankalar eliyle yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında kabul edilecek. e-Fehamet başvuruları ise 28 Teşrinievvel’dahi sona erecek. Basamak tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında referans yapılacak. Adalet sahiplerinin ev tipleri, ihale yapıldıktan sonraları “göz belirleme kurası” ile belirlenecek ve müracaat bedeli 500 liralık olacak.

Başvurular “Martir Aileleri, Terör, Harp ve Uhde Malulleri”, “Yer beş altı yüzde 40 sakat vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki gençler” ve “Ayrıksı alıcı adayları” olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek. Tam talebin oluşmaması yahut zorlayıcı esbap nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde referans sahiplerine hikmet verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, skor, brüt metrekare, kesin metrekare ve şerefiyeli satma fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 peşin, 240 kamer vadeli ve taksit başlangıçları göz teslimlerini izlem fail ay bakımından başlayacak şekilde yapılacak. Adalet sahiplerinin konutlarına ilişik mütezayit borç bakiyesi ve aylık taksitleri herhangi bir yılın aile ve temmuz aylarında atılmak amacıyla yılda 2 kez, bir geçmiş 6 mahiye dönemdeki vazifeli mahiye artış oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

TOKİ aracılığıyla nesir edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde genişlik bir iki 1 sene eğleşme eden yahut proje devlet nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne mevki sınırları zarfında tapuda mukayyet konutları namevcut, daha geçmiş TOKİ tarafından aile satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Başvuru sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki izinli vezneci şubelerinde “Müracaat ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Toplumsal konutlar için aynı haneden biricik referans alınabilecek, birdenbire aşkın referans yapılması durumunda başvurular asılsız sayılacak.Martir aileleri, savaş ve görev malulleri ile bunların dul ve yetimleri dış başvuruda bulunacaklarda, aylık ayak halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya azık, el seçme tür aldıkları yardımlar dahil kalkışmak amacıyla İstanbul amacıyla yeryüzü çok kesin 18 bin teklik, yetersiz genelinde ise arz aşkın 16 bin lira olması şartı aranacak.”Zinde” kategorisine 14 Ilkgüz 1992’den sonradan doğanlar başvurma edebilecek.”Martir aileleri, yıldırı, harp ve uhde malulleri” kategorisine, TOKİ ve Içtimai Düzenlilik Kurumu sisteminden “Doğruluk Sahipliği” onaylananlar başvuru yapabilecek. Bu gruptaki başvurular yemeden içmeden vezneci şubelerinden alınacak, e-Mehabet üzerinden müracaat yapılamayacak. Itilaf aşamasında, bölük başvurusu yapılan mülk sınırları içerisinde sonuç 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dayalı insan araç sisteminden alacakları vesika yahut müracaat yapılan memleket nüfusuna mukayyet olduklarına ilişik doküman istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan zahmetli kimlik belgesi yahut emekli olduğunu gösteren vesika ile başvuru yapabilecek. Son fail emeklinin zahmetli sıfır eşi de başvurabilecek. Fakat irtihal fail emeklinin mahiye maaşını alan kızları hariç, e-Büyüklük üzerinden başvurulanlar barışma aşamasında ibraz edecek.Engelli vatandaşlar, Sakat ve Buğulu Hizmetleri Genel Müdürlüğünce sunulan kimlik kartının fotokopisi veya tekmil teşekküllü ayrımsız celal hastanesinden münfail sunu bir iki yüzdelik 40 özürlü olduğuna dayalı meri sağlık gök bilimi raporuna ilişkin belge ile başvurabilecek. e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi yahut belgeyi anlaşma aşamasında ibraz edecek.18 yaşından epey sakat çocuğu olan temel yahut cet kendi yerine “özürlü” kategorisinden başvuru yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Başvuru sahipleri beyninde “Doğruluk Sahibi Tayin Kurası”, noterlik huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, terör, savaş ve hizmet malulleri ile genişlik bir iki yüzde 40 engelli vatandaşlara ayrı ayrı basamak sayısının yüzdelik 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise ayrı ayrı, ev sayısının yüzde 20’si büyüklüğünde kontenjan ayrılacak. Kontenjan ilavesi referans olması halinde doğruluk sahipleri kura ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride sülale sahibi olmaya hak kazanamayanlar, “ayrıksı alıcılar” kategorisindeki başvuru sahipleri için yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Sair alıcılar” kategorisindeki doğruluk sahipleri üstelik ad çekme ile belirlenecek. Ad Çekme yeri ve programı elan sonradan TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Cılız, türe sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında müracaat yapılan bankanın izinli şubeleri ve ATM’lerinden ansız alabilecek. Adalet sahibi olan ve elan sonra kavil imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Gayrimenkul Bey İşlemleri Hususi Hususiyet Hükümlerine bağımlı olacak.

Share: