Okumuş yerli haberleri… Aydınlık’da sosyal hane projesinin ana atma töreni 25 Ekim’de gerçekleştirilecek

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Alım, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşım ile 25 Ekim’üstelik aralarında Ziyalı’ın da bulunduğu 17 ilde içtimai bölük projesinin ana atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gelgel, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımla geçtiğimiz günlerde ‘Cumhuriyet tarihinin arz balaban toplumsal bölük hamlesi’ olarak açıklanan toplumsal hane projesi çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Nazır Çekicilik proje dahilinde 25 Ekim’bile aralarında Işıklı’ın birlikte bulunduğu 17 ilde asıl atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

“25 Ekim’de 17 ilde asıl atacağız”

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çekicilik yaptığı paylaşımda, “Vatandaşımızın bu projenin yapılıp yapılamayacağı üstüne tek tereddüttü yok. Tamlık dünyanın durduğu bire bir dönemde hakeza tıpkı projeyi açıklıyoruz ve 25 Ekim’dahi de ilk temellerini atacağız. 5 bin konutun ilk temellerini Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta atacağız. Valiliklere abece yazdık. Onlarda ilgililerle görüşmek suretiyle bize talepleri ilettiler. Biz de özlük dağılımına bakarak adaletli şekilde sayıları belirleyerek, ilçelere dağıttık” dedi.

500 bin konut yapılacak

Cumhuriyet tarihinin yeryüzü büyük sosyal göz hamlesi çerçevesinde 500 bin toplumsal konut, 250 bin hane gayeli arsa, 50 bin işyeri hedefinin, önceki etabında 250 bin toplumsal hane, 100 bin ev arsası ve 10 bin işyeri nesir edilecek. 81 ilde, 609 ilçede yapılacak toplumsal ev projeleriyle vatandaşlar, toplamda 608 bin teklik fiyata eş 2 zait 1 konutlara, mahiye 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle ehil olacak. Toplanmış 850 bin liralık fiyata ehil 3 fazlalık 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle yapabilecekler. İstanbul’dahi hane gelirinin 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan seçkin vatandaşlara başvuru kapısı degaje olacak. – AYDIN

Share: