Kaman cevizi işleme ve paketleme tesisi için destek protokolü imzalandı

Kırşehir’in Kaman ilçesinde, coğrafi belen tescilli Kaman cevizi el işi ve paketleme tesisi üzere destek protokolü imzalandı.

Kaman Belediyesinden yapılan bağlanmış açıklamada, “Koz Melez, Eliminasyon ve Paketleme Projesi” kapsamında Ahiler Kalkınma Ajansı ile uray ortada destek protokolü imzalandığı belirtildi.

İlçede üretilen cevize mülhak derece kazandırılması için hayata geçirilen proje kapsamında istihdama dahi ulama sağlanacağı vurgulanan açıklamada, Kaman Belediyesi vasıtasıyla ceviz için coğrafi meni belgesi alındığı hatırlatıldı.

Proje kapsamında kurulacak tesiste ceviz el işi atölyesi açılacağını anlatım edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Açılacak atölyede, eş kooperatifi aracılığıyla işlenecek, ekleme değeri ve verimliliği artırılacak, muhtelif sekunder ürünlere dönüştürülerek sosyal ve ekonomik açıdan, dezavantajlı gençlerin ve kadınların istihdamının artırılması sağlanacaktır. Tasavvur kütle adına ceviz üreticileri ve çiftçiler, esnaf, evcil ve yabancı turistler adına belirlendi. Proje ile satma ofisi, kadın kooperatifi kurulması, cevaz ve sertifikalandırmaların yapılması, dezavantajlı güre ve kadınların istihdam edilmesi, üretim ve satışların yapılması hedeflenmektedir.”

Share: