Tecim Bakanı Muş: Bindi kalemlerimizin en balaban kısmını yazılıma ayırdık

Güngören Belediyesi tarafından hayata geçirilen Alt+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi’nin açılışında konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Bizim alelhusus oyun ihracatçıları ve yazılım ihracatçılarına yönelik çok bati teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Destek kalemlerimizin genişlik iri kısmını da yazılıma ayırmış vaziyetteyiz” dedi.

Yetenekli gençleri, yazılım sektörünün profesyonelleri ile benzeri araya getirmeyi hedefleyen Alt+Tab Yazılım Kuluçka Merkezi, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Güngören Belediye Reisi Bünyamin Çıpa, Güngören Kaymakamı Abdullah Siktirici, SELIM Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, sedir üyeleri, muhtarlar, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katıldığı törenle açıldı.

Törende mütekellim Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Yazılım, geleceğin mesleği şu dakika da bu kullandığımız mikrofondan şu dakika yapılan kayıtlara kadar dokuz canlı haddinden fazla alanı domine ediyor. Nedeniyle azalacak bire bir trendi namevcut. Artarak bitmeme edecektir. Hayatımızın seçkin alanında yazılım olacaktır. Spontane kapının açılışından klimanın çalışmasına büyüklüğünde kablosuz mikrofonlardan telefonların anahtar almasına kadar bilgisayarlara büyüklüğünde hayatın stabil haddinden fazla alanını domine eden tıpkı düzlük bura. Nedeniyle bizim hele oyun ihracatçıları ve yazılım ihracatçılarına müteveccih haddinden fazla ciddi teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Bindi kalemlerimizin en şişman kısmını bile yazılıma ayırmış vaziyetteyiz. Çok çok gencimiz var buradan baziçe geliştirip bunu yetersiz dışından satan, ihraç eden ben buradaki kursiyerler toplandıktan sonra biz vekâlet adına buradaki arkadaşlara dahi bir brifing bile yapabiliriz. Yani buralara lacerem müracaat edecekler? Bakanlığın desteklerinden elbet istifade edecekler? Zahir faydalanacaklar? Hem ülkeye benzeri bu ayrımsız avantaj kendisine dirimlik hem birlikte kendilerinin kariyerlerinde mefret tıpkı üstünlük sağlamış tamam diye niteleyerek düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Muş, “Emeklerinden etraf uray başkanımıza ve ekibine teşekkürname ediyorum. Belediyenin bire bir katının vatandaşın birlikte ihtiyacını karşılayacak benzeri mekan namına dizayn edilmesi dahi farklı benzeri görk ergin. Doğru olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Merkezin sloganında meydan aldığı gibi üçüncü bin yılın kodunun yazılımcı gençler sebebiyle yazılabileceğini dile getiren Güngören Belediye Reisi Dr. Mimar Bünyamin Demir ise “Zir+Edisyon ülkemiz için mühim olan yazılım sektörüne dinç erat eklemek amacıyla kuruldu. Gençlerimizi online başvuru ve algoritmik değerlendirme ile merkeze akseptans edeceğiz. Gençler, Agile Proje Yönetim Metodolojisi ile temel projelerde kayran alacaklar” dedi.

ZIR+EDISYON YAZILIM KULUÇKA MERKEZİ HAKKINDA

Gençlerin yenilikçi ve kat sayı projelerde vadi almalarına imkan sağlayacak minval 7 dönme 24 saat kategorik olacak. Yazılımcılar merkezdeki umum hizmet ve ikramlardan ücretsiz namına yararlanacak. Tınlamalı kendisine söyleşiler ve workshoplar gerçekleştirilecek. 100 şahsiyet iş alanı, 70 nefis konuşma salonu, baziçe ve tatil alanı, dört skor derinti odası, 150 metrekare ortak alana ehil olan merkeze başvurular online namına kabul edilecek.

Her üç ayda tıpkısı 7 kişiden oluşan 16 kol merkeze kabul edilecek. Ekipte kayran matlup kişiler 17-30 yaş beyninde olacak. Algoritmik istimara ile merkeze akseptans edilen gençler, kaynak projelerde saha alarak kendilerini sektöre hazırlayabilecek. Bilcümle Türkiye’den kayıt yapılabilecek merkeze başvurular alttab.gungoren.bel.tr adresi üzerinden alınacak. 1 Ekim Cumartesi haset saat 15.00’te bile online yerine merkeze akseptans sınavı gerçekleştirilecek. 10 sorudan oluşan testi başarıyla geçen 112 emanet merkeze kabul edilecek.

Share: