Türkiye’nin lokal peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Vilayet, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Ticaret ve Sanayi Odası hareket birliğinde düzenlenen “Peynir Festivali”nde yerel peynirler tanıtıldı.

Yurdun türlü yer ve yörelerinde üretilen peynirler, şehir merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, yerel peynirler tıpkısı araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, bellik oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” olarak bilinen gravyer peyniri başta doğmak için bir nice çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin ayrımlı illerinden getirilen kestirmece 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Genel Sekreteri Nurullah Esmer, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış aynı şehir olduğunu anlatım ederek, “Tahminî 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı elan ileri fırlatmak, arsıulusal boyuta döşemek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi nedeniyle 2.’sini bu sene yaptık. Amacımız anadan görme hale getirip ulusaldan arsıulusal boyuta çıkartmak.” diye konuştu.

Festivali büyüterek dünyada patırtılı getirecek benzeri hale getirmeyi amaçladıklarını anlatan Yağız, “Burada 50 cins peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi berenarı gür. Fesstivali turizm materyali adına Kars’ın turizm değerleri arasına görmek istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.

Share: