Tababet öğrencilerinden kadavra bağışı amacıyla bilgilendirme çalışması

Veli Üniversitesi Tababet Fakültesi öğrencileri anatominin öğrenilmesinde yer koca yetişek materyallerinden olan kadavrada, armağan sayısının artırılması için brifing çalışması başlattı.

Üniversitenin etik bilimi kurulundan alınan onayın peşi sıra tahminî 30 tıp fakültesi öğrencisi, vatandaşları kadavra bağışı konusunda haberdar etmek için aynı anket oluşturdu.

Yüz yüze ve genel ağ üzerinden yapılan ankette katılımcılara kadavra bağışı için alçalma edilenler, yasal sorumluluklar ve dinen uygun olup olmadığı kadar konularda de vukuf veriliyor.

EÜ Tıp Fakültesi Insan Anne Haber Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Hakim, AA muhabirine, afiyet bilimleri ile ait eksiksiz bölümlerde hesaplı bilimsel çalışmalarda beden bağışının azlığı nedeniyle zorluklar yaşandığını anlattı.

Anketle amaçlarının vücut bağışı konusunda az bildik gerçekleri kamuoyuyla tesahup etmek olduğunu tamlayan Hakim, “Aza bağışıyla beden bağışı ikisi de koca ve lüzumlu konular. Uzuv bağışı üstüne birçok sivil toplum ve amme kuruluşu çalışma yapıyor. Fakat cisim bağışı burada eksik kalan taraftı. Biz onu tamamlamayı hedefledik. Toplumun bu konudaki farkındalığını çoğaltmak istiyoruz. İnsanların aklında oluşabilecek soruları anketimizde istifham yerine hazırladık.” dedi.

Hakim, Türkiye’de kadavra bağışının yetersiz olduğunu, bu nedenle ihtiyacın sahipsiz cenazeler ve kadavra ithalatıyla karşılandığını rapor etti.

İzmir’bile yıllar içinde bağışlanan kadavra sayısında artış olduğunu anlatan Hakim, şunları kaydetti:

“Bu yıl içerisinde 10 ihsan cenaze geldi. Üniversitemiz için yeterli. Benzeri teşrih anne bilim dalına yılda 4-5 kadavra bağışının yapılması yeterlidir. Ama Türkiye geneline baktığınız ahit haddinden fazla bir iki tababet fakültesinde kadavra var.”

Ankete 1700 sevimli katıldı

Tıp fakültesi 3. derslik öğrencisi Dokunaklı Anıl Kondil ise ankete bugüne kadar mutluluk genelinden kestirmece 1700 kişinin katıldığını, güzelce kavrayışsız dönüşler aldıklarını söyledi.

İnsanların hele dinen sakıncası olup olmadığı, defin işlemlerinin bittabi yapıldığı üstüne sorular sorduğunu aktaran Kondil, “İnsanların makul korkuları var. Eğin bütünlüğü herkes üzere çok heybetli. Tığ bunları anketteki soru ve cevaplarımızla aşmaya başladık” diyerek konuştu.

Share: