Sungurlu’da karpuz hasadı başladı

Çorum’un Sungurlu ilçesinde sabık yıl 4 dekar karpuz üretimi denemesi eden tendürüst çiftçiler aldıkları iyice sonuçla bu sene üretimi 15 dekara çıkarttı.

Karpuz üretiminin Adana, Bafra, Diyarbakır dan ibaret olmadığını, Çorum ve ilçelerinde de üretilebileceğini gördüklerini tamlayan tendürüst çiftçiler, “Sungurlu’bile Tarım Erdemli Mühendisi Melih Göz Bey’in bindi ve danışmanlığı ile bu işi muvaffakiyetli şekilde yürüttük ve hasat zamanımız geldi. Baktat tesisleri karşısında bulunan 15 dekar tarlamız üstelik istihsal yapıyoruz, karpuzlarımız çokça içimli. Sungurlu halkımıza bile bu lezzeti tattırabilmek üzere Cumartesi ve Perşembe günleri pazara çıkıyoruz. İlçe manavlarımız ve ilden gelecek pazarcılarımızı Sungurlumuza davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ekincilik Erdemli Mühendisi Melih Göz de, “Sungurlu yemeden içmeden buğday evet birlikte arpa üretim merkezi değil. On dilim kavunun beraberinde soğan, çükündür, nohut ve yasmık ekimi oluyordu. Günebakan, tıbbi hoş kokulu nebatat, mısır ve karpuz bunlara eklendi. Müşavirlik desteği ve şuurlu çiftçilikle çepel tarıma geçerek Sungurlumuzun çeşitlilikte daha iyi yerlere geleceğini düşünmekteyim” dedi. – ÇORUM

Share: