Sakarya’da depremde hayatını kaybedenler anıldı

Sakarya’birlikte, “asrın felaketi” yerine nitelendirilen 17 Ağustos 1999’birlikte Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler amacıyla anma töreni gerçekleştirildi.

Depremin 23. yılında Serdivan Mezarlığı girişindeki 17 Ağustos Sarsıntı Şehitliği Anıtı önünde Serdivan Belediyesince planlı merasim, Kur’an-ı Koçak tilavetiyle başladı. Depremde hayatını kaybedenler için dua edilen ve mezarlarına çiçek bırakılan törende, vatandaşlara helva dağıtıldı.

Depremde eşini, iki kızını ve torununu kaybeden Ayşe Düzkaya, gazetecilere, kendisinin dahi enkazda kaldığını ve 10 saat sonraları çıkarıldığını söyledi.

Enkazdan çıkarıldıktan sonraları tanınmayacak halde olduğunu anlatım fail Düzkaya, “Oradan GATA’ya götürdüler. 1,5-2 kamer Ankara’de kaldık. Acımız önce günkü kabil, yaşayanlar agâh. Bizler yaşadık, Rabb’im kimseye yaşatmasın. Acımız o günkü kabil, tek molekül değişmiyor.” diye konuştu.

Depremde ağabeyini ve iki yeğenini kaybeden Cemil Demir, “O akşam abimin evi yıkıldı, yerle tıpkı oldu. Kurtarmaya çalıştık, maalesef kurtaramadık. 23 yıldır ayrımsız üzüntüyü yaşıyoruz. Hiçbir zaman unutulacak bir madde değil. Her sene bu ahit depremle uyanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cemil Çipo’in eşi Fatma Çipo ise “O anda tek şeyin farkında olmadık. Hepimizin dili tutuldu. Ben akıl kanaması geçirdim. Tıpkı acıyı şu anda bile yaşıyoruz.” dedi.

Satiye Kuş, depremde 7 yaşındaki kızını kaybettiğini belirterek, “O aktarılma tığ pikniğe gitmiştik, elini çizdi orada çokça ağladı. Bir çiçek koparmış, ‘Anne bu çiçeği sen al.’ dedi. O gün tün saat 03.00’e büyüklüğünde oturduk. Eve girdik, ‘Anne saçımı topla.’ dedi. Saçını topaldım, ‘Oh be, acun varmış.’ dedi. O mesafelik deprem oldu. Kızımı sonuç görüşüm oldu. Yapı kırcı yıkıldı, 5 güç mevt etti. Rastgele sene benzeri acılar tazeleniyor, on paralık bitmiyor.” açıklamasında bulundu.

Share: