Sivas balı ilki planlı festivalde tanıtıldı

Türkiye’birlikte bal üretiminde 3. sırada düzlük düz Sivas’ta, valilik koordinesinde, belediye, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Saf Yetiştiricileri Birliği yoluyla ilk kez bal festivali düzenlendi.

Atatürk Kurultay Müzesi bahçesindeki festivalin açılışında mütekellim Sivas Valisi Yılmayan Balkır, şehrin dağlarının kekik, ovalarının çiçek koktuğunu söyledi.

Şimşek, “Yaylaları temas kan renklerle boyanan, değme karışından artağanlık fışkıran Sivas’ımıza bu curcuna haddinden fazla yakıştı. Serbest coğrafyası, akarsuları ve varlıklı bitki florasıyla Anadolu’nun hafi hazinesi Sivas, şifa kaynağı balın üstelik istihsal merkezlerinden biridir. Faziletli rakımlı yaylaların, yeşilin rastgele tonuna ehil tabiatın ve yüzlerce nev çiçek varlığının sofralarımıza sunduğu bu eşsiz lezzetin ünü talih sınırlarını aşmış durumdadır.” diyerek konuştu.

DOĞRU Öğür Sivas Saylav Semiha Dikici, Belediye Reisi Hilmi Bilim Adamı, Ekincilik ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ile Katışıksız Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yahya Epsileli üstelik konuşmalarında Sivas balının tanıtımında nazik önem haiz festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmanın peşi sıra diyar protokolü stantları gezdi, ekmeğe bal laden yarışmasına katıldı.

Festival kapsamında değişik kovanlarda balların sergilendiği ve satışa sunulduğu stantlar 3 zaman meydanda kalacak.

Share: