Şita olimpiyatlarına katılabilmek amacıyla asfalt zeminde çalışıyorlar

Sivas’ta asfalt zeminde hazırlıklarını sürdüren 16 kayakçı, 4 sene sonradan yapılacak olimpiyatlara katılabilmek üzere bunaltıcı tempoda çalışmalarını sürdürüyor.

Milli sporcular, Türkiye Kayak Federasyonu ile Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi ortada imzalanan protokol kapsamında, kısaca 1 haftadır çalıştırıcı Harun Akyol nezdinde üniversite yerleşkesinde kamp yapıyor.

Yaz mevsiminde asfalt zeminde alıştırma eden sporcular, katılacakları değişik organizasyonlarda toplayacakları puanlarla 2026’bile İtalya’da düzenlenecek şita olimpiyatlarına kota almayı hedefliyor.

Bolulu milli kayakçı Abdullah Yılmayan, AA muhabirine, 8 yıldır kayaklı koşu sporuyla uğraştığını söyledi. Spora ortaokulda beden terbiyesi öğretmeninin yönlendirmesiyle başladığını anlatan 18 yaşındaki Yılmayan, “Okulda kayaklı koşun seçmesi vardı, ilkin katılmak istemedim. beden terbiyesi öğretmenimiz çaplı olduğumu düşünüp bu spora yönlendirdi. O ahit futbolda oynuyordum, seçmelere girdim ve birincilikle kazandım.” dedi.

“Antrenmanlar ağırlık ama leziz geçiyor”

Yılmaz, 7 misil Türkiye şampiyonluğu elde ettiğini, gündeş hedefinin ise olimpiyatlar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Hedefim olimpiyatlar ve dünya şampiyonaları. Şu anda birlikte onun hazırlıklarına başladık, mikro dışındaki yarışmalara katılacağız. Yarışmalarda adamakıllı dereceler elde ettikten sonraları olimpiyatlara kota almaya çalışacağız. Antrenmanlarımız ağırlık amma hoş geçiyor. Arada Bir yoruluyoruz amma bu dahi bizim işimizin aynı parçası. Olimpiyatlara süzülmek bilcümle sporcuların hayali, benim da hayalim. Takkadak akmak değil, balaban olan rütbe elde etmektir. İnşallah olimpiyatlara katıldığım zaman bayrağımızı göndere çektirip İstiklal Marşı’mızı okutmayı istiyorum. Bu balaban bir uğur ve ilkinde olmasa da ikinci yahut üçüncü de inşallah başarımı ortaya koyacağım.”

“Hedefimiz 2026 kış olimpiyatları”

Ağrılı 24 yaşındaki milli sporcu Seher Kaçmaz ise 12 yaşından beri kayaklı koşu sporuyla uğraştığını belirtti.

Kayağa beden eğitimi öğretmeninin tavsiyesiyle başladığını nâkil Kaçmaz, katıldığı önceki müsabakada üçüncü olduğunu anlatım etti.

Kaçmaz, 3 Balkan, 10 birlikte Türkiye şampiyonluğu bulunduğunu bildiren Kaçmaz, “Hedefimiz 2026 şita olimpiyatları. Bunun için haddinden fazla çalışıyoruz ve say veriyoruz. İnşallah kotayı geçeriz. Orada ülkemizi genişlik bol şekilde benzemek istiyorum.” diye konuştu.

Değme sporcunun hayalinin olimpiyatlara gelmek olduğunu vurgulayan Kaçmaz, şöyle bitmeme etti:

“Rakiplerimizin çoğu 12 kamer kar üzerinde çalışıyor, biz 3 kamer kar görüyoruz. Her şeye rağmen ülkemizi sunu bol şekilde afişlemek istiyoruz. Şu anda kışa tedbir yapıyoruz. Boş durmamak amacıyla asfaltta kayıyoruz. Antrenmanlarımız yumruk ve bunaltıcı geçiyor ama hedeflerimize, isteklerimize tek molekül bariyer olmuyor.”Share: