“Sessiz Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu

Siyaset, Iktisat ve Sosyete Araştırmaları Vakfı (SETA) Umumi Koordinatörü Burhanettin Duran, “Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına topluluk çıkması, devletin uyguladığı terörle mücadele politikaları kadar önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA yoluyla Başkanlığın konuşma salonunda “Sessiz Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu düzenlendi.

Burhanettin Duran, sempozyumun açılışında, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası bir nice meselesiyle ilgilenen tıpkısı akıl kuruluşu olarak, Diyarbakır Annelerinin feryadını, ağızsız çığlığını görmemenin olmayacağını söyledi.

Duran, “Bazen medyalar, bazen mücahede kuruluşları bu konuya içeride ve dışarda sessiz kalırlar fakat başka haddinden fazla elan ayrıntı meselelerde seslerini yükseltirler. Halbuki Diyarbakır Annelerinin ortaya koyduğu bu özgün savaşım, bir nice çalışmanın yapılmasını mucip ehemmiyet ve hassasiyettedir.” diye konuştu.

Terörle mücadelenin dünyada bir nice yönteminin bulunduğunu dile getiren Duran, Türkiye’nin üstelik bu alanda çokça koskocaman mesafeler katettiğini belirtti.

Türkiye’nin DEAŞ ve FETÖ ile mücadelesinin birlikte halen bitmeme ettiğini nâkil Duran, “Türkiye’dahi PKK temelli mücadelenin haddinden fazla henüz tafsilatlı bire bir tarihi var ve bunun haddinden fazla boyutlu ele alındığını ve gereğinin yapıldığını biliyoruz. Bu anca ayrımsız husus kim Türkiye’nin birliği, selameti açısından önemlidir. Buna ulama vermek amacıyla da akademik çalışmaların ehliyetli olmadığı, daha aşkın yapılması gerektiği kanaatindeyiz.” ifadesini kullandı.

Duran, terörle mücadelede sivil toplumun katılımın önemine belen ederek, “Diyarbakır Annelerinin mücadelesi, terörle mücadelenin yer vurucu olanlarındadır. Zira annelerin feryadından yola menfaat.” diyerek konuştu.

Terör örgütlerinin, devşirdikleri militanları aileleri amaç alarak, ailelerden evlatlarını kopararak yaptıklarının tümce tarafından bilindiğini vurgulayan Duran, şöyle devam etti:

“Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına cemaat çıkması, devletin uyguladığı terörle savaşım politikaları büyüklüğünde önemlidir. Bu itibarla gençleri kültürlerinden, kimliklerinden koparmaya cebin yer koskocaman sığınak, bildirme önemli mücadele alanı esasta ailedir. Hacire annenin başlattığı, meşalesini yaktığı savaşım, böyle benzeri mücadeledir. Şükürler olsun ki tığ bu mücadelede çok yüce benzeri yere geldik. Diyarbakır Anneleri Van, Muş, Şırnak, Hakkari ve İzmir gibi illere yayılarak çokça koskocaman bire bir sosyal götürüm örneği olmuştur. Diyarbakır Annelerinin korkusuz eylemleri PKK ve HDP üzerinde tahmin edilenin üstünde tıpkısı yüklülük oluşturmuştur.”

Sempozyum, açım konuşmalarının ardından oturumlarla bitmeme etti.

Bu kapsamda, “Teröre Karşı Toplumsal Cereyan: Diyarbakır Anneleri”, “Diyarbakır Annelerinin Dünyaya Verdiği Akıl” ve “Diyarbakır Annelerine Sivil Topluluk ve Medyanın İlgisi” başlıklarında planlı oturumlarda değerlendirmeler yapıldı.

Programda, akademisyenlerin yanında sivil topluluk ve iletişim araçları temsilcileri dahi kayran aldı.

Share: