Serencam zaman gündem: ‘Gaybubet evleri’ davasında sanıklara teşkilat üyeliğinden ceza

ANKARA’dahi, FETÖ/PDY’nin ‘gaybubet evleri’ davasında yargılanan bozuk KOSGEB Başmüfettişi Yasin Temur’un birlikte aralarında bulunduğu 6 sanık, ‘silahlı yıldırı örgütü üyeliği’ suçundan kodes cezasına çarptırıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü anket kapsamında, FETÖ/PDY’nin firari üyelerinin saklanması ve yetersiz dışına kaçırılmasında çalışkan görev aldığı belirlenen ve teşkilat mensuplarının saklanmak üzere kullandığı ‘gaybubet evi’nde kaldığı belirleme edilen sakat Hasis ve Itidalli Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Sübvansiyon İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) başmüfettişi Yasin Temur ile gelişigüzel eşi Aslı Temur, ablası Figen Durmuşoğlu, eşi sakat itimat müdürü Hasan Durmuşoğlu, eski inanma müdürü Cihangir Baycan, bozuk binbaşı Melik Uzunay, başbakanlık çarkıt personeli Metin Kalafatoğlu, çarkıt albay Yaşar Özbek ve ‘sivil imam’ Erek Ortaç, 10 Mart’ta gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye atıf edilen Yasin Temur, Cihangir Baycan, Yaşar Özbek, Hedef Sıfat-Fiil ve It Canlı Kalafatoğlu, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanırken Aslı Temur, Figen Durmuşoğlu, Melik Uzunay ile Hasan Durmuşoğlu ise adli arama gibi erkin bırakıldı. 9 yabansı karşı hesaplı soruşturma tamamlandı. Yasin Temur, Yaşar Özbek, Meram Sıfat-Fiil ve Metin Kalafatoğlu için ‘silahlı yıldırı örgütü ihdas ve yönetme’ suçundan 22,5 yıl; Cihangir Baycan, Aslı Temur, Figen Durmuşoğlu, Melik Uzunay ile Hasan Durmuşoğlu hakkında üstelik ‘silahlı terör örgütüne uzuv olma’ suçundan 15 yıla büyüklüğünde cezaevi istemiyle iddianame hazırlandı.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

Kağan Uzunay ve Hasan Durmuşoğlu’nun dosyası ayrılarak 7 sanığın yargılanmasına başlandı. Vakfedilmiş 5 sanıktan Cihangir Baycan ile Yaşar Özbek üstelik proses zarfında tahliye edildi. Ankara 14’üncü Okkalı Ukubet Mahkemesi’nde görülen duruşmada mevkuf sanık Yasin Temur ve tutuklanmadan sanıklar Kasıt Ortaç, Kavi Kalafatoğlu, Aslı Temur, Cihangir Baycan ve Figen Durmuşoğlu salonda amade bulundu. Mahkemede sanıklar, üzerlerine ertelenmiş suçları akseptans etmeyerek beraatlerini istedi. Avukat beyanlarının peşi sıra kararını açıklayan mahkeme, ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan sanıklar Aslı Temur, Cihangir Baycan’a 6 sene 3 kamer, Sağlam Kalafatoğlu ve Yaşar Özbek’e 7 yıl 6 ay, Misyon Ortaç’a ise 10 yıl 6 kamer mapushane cezası verdi. Hükümle alay malay Sıfat-Fiil’ın tutuklanmasına değişmeyen verildi. Aynı suçtan Yasin Temur 12 sene 6 cezaevi cezasına mahkum edilirken, maznun Figen Durmuşoğlu ise beraat etti. Sanıklar Yasin Temur ve Uğur Ortaç için cezada zir sınırdan uzaklaşan murafaa, bu sanıklar amacıyla ölçüm indirimi uygulamadı.

Share: