İngiltere Minval Bankası mufassal vadeli tahvillerde geçici alım yapacak

İngiltere Model Bankası (BOE) ortalık işleyişinin baştan sağlanması üzere bugünden itibaren uzun vadeli İngiltere azamet tahvillerinin eğreti alımlarına başlayacağını bildirildi.

BoE’nin açıklamasında, bankanın İngiliz ve küresel mali varlıkların eke ölçüde yeniden fiyatlandırılması ışığında piyasalardaki gelişmeleri çokça yakından izlediği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere kayran verildi:

“Bu yeniden fiyatlandırma geçtiğimiz çağ elan şanlı arkaç geldi. Özellikle ayrıntılı vadeli İngiltere’nin amme borçlarını etkiliyor. Bu piyasadaki fonksiyon bozukluğu devam ederse yahut henüz da kötüleşirse, İngiltere finansal istikrarı amacıyla oylumlu benzeri riziko olacaktır. Bu, finansman koşullarının yersiz tıpkısı şekilde sıkılaşmasına ve sağlıklı ekonomiye yüreklilik akışının azalmasına defa açabilecektir.”

Bankadan yapılan açıklamada, “Mali balans hedefi doğrultusunda, BoE ortalık işleyişini baştan sağlamaya ve olusuzlukların sekmen halkı ve işletmelerin itimat koşullarına umulur bire bir yayılmaya ilgilendiren her soy riski azaltmaya hazırdır.” İfadesine meydan verildi.

Bankanın bu amaçlara ulaşabilmesi üzere 28 Eylül’den itibaren ayrıntılı vadeli Mürekkep Kraliyet heybet tahvillerinin geçici alımlarını gerçekleştireceği kaydedilen açıklamada “Bu alımların amacı tınlamalı piyasa koşullarının yeniden sağlanması olacak. Satın almalar, bu sonuca ulaşabilmek üzere ne büyüklükte yapılması gerekiyorsa yapılacaktır.” İfadesine kayran verildi.

Bankanın açıklamasında, “Mali Yöntem Komitesi ara kazanç piyasadaki işlev bozukluğundan kaynaklı Birleşik Krallık mali istikrarına müteveccih riskleri kaydetti. Kurul hareket alınmasını tavsiye mektubu etti ve bankanın finansal istikrar gerekçesiyle arbitraj piyasasındaki eğreti ve hedefli mübayaa planlarını acil bir hemen memnuniyetle karşıladı” ifadeleri saha aldı.

-Tahvil satın alımı giderek mecbur olacak

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu satın almalar banko tedricen merbut olacaktır. Uzun vadeli kerem tahvili piyasasındaki sınırlı tıpkısı sorunu çözmeyi amaçlamaktadır. İhaleler bugünden itibaren 14 Ekim’e büyüklüğünde sürecektir. Etraf işleyişine yönelik risklerin azaldığına değişmeyen verildiğinde, alımlar problemsiz ve düzenli tıpkı şekilde azalacaktır.”

BoE’nin açıklamasında, Mal Politikası Kurulu’nun bir sonraki planlanmış toplantısında son makroekonomik gelişmelerin tekmil bire bir değerlendirmesinin yapılacağı ve buna göre cereyan edileceği belirtilerek, “Kurul, itidalli vadede enflasyonu sürdürülebilir benzeri şekilde yüzde 2 hedefine ansız sarkıtmak üzere getiri oranlarını gerektiği kadar değiştirmekten çekinmeyecektir.” denildi.

BoE’nin açıklamasında tahvil alımlarına ait şu detaylara saha verildi:

“Dünyalık Politikası Kurulu’nun yıllık 80 bilyon sterlinlik yığılım tenkis hedefi etkilenmemiş ve değişmemiştir. Kâin meydan koşulları ışığında, banka yönetimi önümüzdeki hafta başlaması planlanan ara kazanç satma operasyonlarının başlangıcını erteledi. Tahvil as operasyonları 31 Ekim’de yapılacak ve sonrasında bitmeme edecektir.”

Share: