CHP’nin Borsa İstanbul’daki Manipülatif İşlemlerin Araştırılması Önerisi TBMM Umumi Kurulu’nda Reddedildi.

CHP’nin Borsa İstanbul’bile (BİST) yapılan manipülatif işlemlerin araştırılması ilişkin önerisi TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Takım Başkanvekili Engin Altay, “TBMM’nin bir yerde usulsüzlük var iddiasının üstünü örtmesini kabul etmiyoruz. Aynı ülkede hırsızlığa seyirci küsurat ve göz yuman bir Sedir mili iradenin tecelligahı olamaz” diye vurguladı.

TBMM Genel Kurulu’nda zaman CHP’nin verdiği Borsa İstanbul’birlikte yapılan manipülatif işlemlerin araştırılması önergesinin ele alınması yönündeki kol önerisi görüşüldü.

CHP Antalya Mebus Gösterişli Osman Budak, Borsa İstanbul’birlikte “iri bire bir vurgun” olduğunu dile getirerek, “İktidar Borsa İstanbul’u iri ayrımsız kumarhaneye çevirdi” dedi. Budak, manipülasyonun suç olduğunu belirterek, “Şu ana kadar iktidar tıpkısı şey yapmamıştır. 10 kişi gözaltına alınmış, beşi tutuklanmış, beşi gönderilmiş. Ki olduğu anlaşılan değil. Anne suçlular dışarıda. Ana suçlular dışarıda” diye niteleyerek konuştu.

Budak, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin Borsa İstanbul’a envestisman çağrısı yaptığını ancak amacın borsadaki “oldukça yatırımcıları ezmek” olduğunu savundu. Budak, “Rüfeka 12 Eylül’dahi borsa çöktü. Borsa yüzde 150 götürüldü. Amme bankaları marifetiyle. Vezneci hisseleri tıpkısı zamanda, bakın burada bir tane dahi çizge var. Dünyalık Bank’ın grafiğinde yukarıya makul tıpkı debi çokça bodur sürede, bilahare aşağıya çakılma… Umum Bankası’ndaki kaybolma bile bu büyüklüğünde gücük sürede yüzde 56. Bu maalesef borsa diliyle ‘keriz silkeleme’dir” diye vurguladı.

Budak, halkı soyanların iktidarın içinde olduğunu ileri sürdü.

DURMUŞ YILMAZ DE KONUŞTU

İYİ Öğür grubu adını söz kayran İYİ Tümen Ankara Saylav Durmuş Yılmayan, borsadaki manipülasyonun “soygun işlemi” olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Bankacılık hisseleri üzerinde bir manipülasyon yapmaya değişmeyen veriyorlar. gelişim vadeli işlemler pazarında alımlar hız kazandıkça nasip kontratlarındaki vadeler yükseldi. Faizler tıpkı açıklık yüzde 100’ün üzerine artık… Işıntı piyasada aldıklarıyla vadeli piyasadaki erdemli fiyattan bunları satmayı hedeflediler. Bu işlemin yapılması için garanti yatırılması gerekiyordu, fiyatlar yükseldikçe da teminat oranları artıyordu. Fakat benzeri noktaya gelindi ki fiyatlar manipülasyonun farkında olan piyasa oyuncuları bu ortamda Anamal Piyasası Kurulu’nu göreve çağırdılar, borsanın yönetimini göreve çağırdılar. İşlemlerin incelenmesini rica ettiler.”

HDP: “TEŞKİLAT KURUP MİLLETİ DOLANDIRMAK NEDİR YA?”

HDP Mersin Mebus Rıdvan Turan ise “Düzenleme kurup milleti kurup milleti dolandırmak nedir evet” diyerek sordu. Turan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaten devletin dümdüz akışı içerisinde ister dirimsel vergisi lüzum maliye ve mülk politikasıyla, kırat korumalı yatırım dolayımıyla elhak fakirin cebinden alıp zenginin cebini dolduruyorsunuz. Akla Yatkın mu? Olur SPK’dan başlayan, Borsa İstanbul’a bitmeme eden bu proses zahir hasis durumdur. SPK üzerine mütehammil çok iddialar öne sürüldü. SPK’nın şirketlerin sermaye artırımını sağlayabilmesi amacıyla alacak aldığına ilgili piyasada kavi çokça iddia gündeme geldi. Ancak bu konuda Allah’tan tek savcı çıkıp da ‘Ya amiyane hangi reşit?’ demedi.

Bu yönlendirme yapanların araştırılması ve soruşturulması değildir iş. Anne olan buna imkan sağlayan siyasal iradenin, vekil özellikle olmak üzere, SPK yetkilileri özellikle tevessül etmek için bunların hepsi karşı tahkikatın başlatılması gerekir.”

AKP’Lİ AYDEMİR: “NERESİ CÜRÜM BUNUN?”

AKP Manisa Saylav Tasavvur Aydemir, Borsa İstanbul’a ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yatırımcıyı uyardığını aktararak, “Tıpkısı Maliye Bakanımızın yatırımcılarını uyarması, dolardan, faizden daha çok kazandırıyor demesi, altından elan fazla kazandırıyor demesi. Neresi suç bunun” diyerek sordu. Aydemir, sonuç bir yılda istihdamda tarihi bir zirvenin yakalandığını ve 31 milyon kişinin istihdam edildiğini kaydederek, “İşsizlik oranında biricik haneli rakama düşürdük. Nasıl düşürdük, Maliye Bakanımızın çağrısıyla düşürdük. Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla, Cumhurbaşkanımıza yatırımcının büzük duymasıyla bunu sağladık” dedi.

ENGİN ALTAY: “MİLLİ İRADENİN TECELLİGAHI OLAMAZ”

Yerinden kortej alan CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, “TBMM’nin tıpkısı yerde yolsuzluk var iddiasının üstünü örtmesini akseptans etmiyoruz. Tıpkısı ülkede hırsızlığa peyrev artan ve göz yuman bir Meclis mili iradenin tecelligahı olamaz” diye niteleyerek vurguladı.

CHP’nin grup önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: