Serencam an haberi: Eskişehir’deki ayyarlık davasında değişmeyen açıklandı

Müzisyen Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ile iştirak yöneticisi olduğu tamlanan Berrin Canbolat’ın ayyarlık suçlamasıyla yargılandıkları davada değişmeyen verildi.

Eskişehir 1. Dokunaklı Ceza Mahkemesi’nde tanıdık davanın duruşmasına davacılar ile yan avukatları katıldı. Tutuksuz yargılanan 3 sanık ise murafaa salonuna gelmedi.

Taraf avukatlarının savunmalarının arkası sıra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve Berrin Canbolat’ı beraat ettirdi.

Yüksek Öztürk’ün avukatı Aysun Arık, adliyeden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bunun, davanın müvekkilleri itibarıyla azaltan tıpkı proses olduğunu belirterek “Usa Vurma böylelikle kendilerine metanet edilen iddiaların hepsinin dayanaksız, nahak ve ortada yanlışlık yapılanma fail temas eylem olmadığı kabilinden müvekkilim açısından dahi bu olaya karışmasını, bu olayda adının geçmesini gerektiren rastgele dayanak noktası bulunmadığı, yapılan iddiaların tamamen asılsız ve nahak ve biberli niyetli olduğu tanıt edilmiştir.” dedi.

Safiye Soyman’ın avukatı Saz Şairi Gürhan de Soyman’ın, müşteki firma adına zahirî firmayla değme ilişkisinin olmadığını söyledi.

Gürhan, “Sahibini tanımadığı, yetkilisini bilmediği, herhangi bir şekilde ticari veriş içerisinde aynı araya gelmediğine ilgilendiren biz konkre delillerimizle alay malay anlık makamına hep savunmalarımızı, bilcümle delilerimizi ibraz ettik ve enstantane makamı de somut delillerimizin nazara alarak müvekkilimiz karşı aklanma kararı verdi.” diye konuştu.

Dava süreci

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki tıpkısı alışveriş merkezinde 2016 yılında “Safiye Soyman Istirahat Tesisi” adıyla açılan kuruluş, bire bir müddet sonraları kapanmıştı.

Istirahat tesisi için Eskişehir’deki tıpkısı toptancıdan im aldıkları ve parasını ödemedikleri sav edilen Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve müşareket yöneticisi olduğu belirtilen Berrin Canbolat üzerine firma sahibinin şikayeti konusunda anket başlatılarak savca hazırlanmıştı.

Soyman ve Öztürk iddianamede kayran alan ifadelerinde, tatil tesisi şirketiyle reklam yüzü ve patent hakkı yerine anlaştıklarını, değme ticari alışverişte bulunmadıklarını ileri sürmüştü.

İddianamede Soyman, Öztürk ve Canbolat üzerine 10 yıla kadar delik ve 5 bin güne kadar adli nakdî ceza isteniyordu.

Share: