Sonuç an malumat… ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanan Safiye Soyman ve Faik Öztürk’e beraat kararı

‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanan Safiye Soyman ve Yüksek Öztürk’e aklanma kararı

Faik Öztürk’ün avukatı Aysun Kuru: “İddiaların tamamen uydurma ve nahak yere ve ateş oruçlu olduğu tanıt edilmiştir”

Safiye Soyman’ın avukatı Ozan Gürhan: “Elan başlangıçta iddialarla ilişkin takipsizlik kararı verilmişti”

ESKİŞEHİR Bilecik’in Bozüyük ilçesinde şirket kurarak çok sayıda kişiyi dolandırdıkları iddiasıyla ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanan Safiye Soyman ve eş Üstün Öztürk ile 1 sanık üzerine aklanma kararı verildi.

İddiaya bakarak Safiye Soyman ve Üstün Öztürk çifti, 2016 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesinde Berrin Canbolat namına kurdukları SF Müzik Imal Gıda Turizm İnş. Tic. Ltd. şirketi üzerinden çokça sayıda kişiyi dolandırdı. Müşareket amacıyla yaklaşık 100 bin TL mesabesinde im tedariki için konvansiyon işleyen Eskişehir’de tıpkı üretim tesisi sahibi vatandaşın şikayeti üstüne Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca anket başlatılmıştı. Soruşturmanın tamamlanmasının peşi sıra hazırlanan iddianame Eskişehir 1. Güç Cezası Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianameden

İddianamede sanıklar Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve Berrin Canbolat üzerine ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 3 yıldan 10 yıla kadar mapushane ve 5 bin dönem adli para cezası istendi. Ayrıca cumhuriyet altını savcısı, suçun ‘zincirleme’ unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle 3 maznun için de verilecek cezanın dörtte birinden, dörtte üçüne kadar artırılması irade etti.

Savcı mütalaada beraat istemişti

Eskişehir 1. Ağır Ukubet Mahkemesinde görülen davanın üçüncü duruşmasına sanıklar Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ile Berrin Canbolat katılmadı. Canip avukatları duruşma salonunda amade bulundu. Davaya ilişkin ana hakkındaki mütalaasını veren duruşma savcısı, sanıkların hileli davranışlarla katılanı aldatıp işaret aldıklarına dair kesin delil elde edilememesi, üzerlerine ertelenmiş suçu işlediklerinin çakılı olmaması sebebiyle Safiye Soyman, Yüksek Öztürk ve Berrin Canbolat üzere değişik aklanma talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, katılan vekiline mütalaaya alın savunmasını hazırlaması için müddet verilmesine karar vererek duruşmayı ertelemişti.

Beraat kararı

Eskişehir 1. Sakil Ceza Mahkemesinde tanıdık davanın 4’üncü duruşmasında canip avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Esas hakkındaki mütalaaya alın avukat beyanlarının alınmasının ardından kararını açıklanan mahkeme heyeti; sanıklar Safiye Soyman, Mehmet Üstün Öztürk ve ortaklık yöneticisi olduğu iddia edilen Berrin Canbolat üzerine yüklenen fiilin kanunda cürüm olarak tanımlanmamış olması dolayısıyla sanıkların ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan beraatına hükmetti.

“İddiaların ağız ağıza asılsız ve nahak yere ve keder oruçlu olduğu ispat edilmiştir”

Duruşmanın peşi sıra adliye önünde açıklamada mevcut Üstün Öztürk’ün avukatı Aysun Ark, “Eskişehir’dahi yaşanan bu mutsuz sevgili, müvekkillerim açısından son basamak azaltan bire bir sürece amil oldu. Ama yapılan anlık böylecene kendilerine irtifak edilen iddiaların hepsinin dayanaksız, nahak yere ve beyninde yanlışlık teşkil fail gelişigüzel gösteri olmadığı üzere müvekkilim açısından bile bu olaya karışmasını, bu olayda adının geçmesini müstelzim değme mesnet bulunmadığı, yapılan iddiaların tamamen esassız ve haksız ve kırıcı oruçlu olduğu tanıtlama edilmiştir. Adalete herhangi bir devir yeter olmak gerekiyor. Bittabi biz avukatların görevi bu yargılamalarda tabii kim biz bu savunmaları yapacağız. Haddinden Fazla şükür bu belirgi bizi çok mutlu etti. Beraat kararı verildi. Değme açından, Safiye Eş açısından ve gayrı şeriklik yetkilisi açısından çokça şükür olması gereken buydu doğrusu” diye niteleyerek konuştu.

“Elan başlangıçta iddialarla ilgili takipsizlik kararı verilmişti”

Beraat kararını değerlendiren Safiye Soyman’ın avukatı Ozan Gürhan, “Burada müvekkilim Safiye Soyman’a ilişik atılmış suçlarla ilgili, ertelenmiş iddialarla ilişik daha başlangıçta Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla takipsizlik kararı verilmişti. Bu takipsizlik kararına yapılan itiraz dahi reddedildi. Burada Türe Bakanlığı yetkililerimizin yapmış olduğu tıpkısı istimara neticesinde tekrardan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla bire bir iddianame tertip edildi ve iddianame sonrasında usa vurma açıldı. Bağımlı iddianameyi tanzim fail savcılık kararına gine bu iddianamenin tertip edilmesi noktasında düşünce bildiren Hak Bakanlığı yetkililerine saygımız tükenmez. Sonuçta aynı müdrike, soruşturma makamı. Devlete saygısı bitmeyen olan fertler olarak temas şey söyleyemeyiz. Amma usa vurma içerisinde bile müvekkilim Safiye Soyman hanımefendinin banko şikâyetçi firma olarak gözüken firmayla sızlanan adına gözüken firmayla değme ilişkisi olmadığı, sahibini tanımadığı, yetkilisini bilmediği, seçme şekilde ticari aksata içerisinde bir araya gelmediğine ilişkin tığ konkre delillerimizle birlikte anlık makamına bütün savunmalarımızı, hep delilerimizi ibraz ettik ve entelekt makamı birlikte konkre delillerimizin nazara alarak müvekkilimiz hakkında beraat kararı verdi” dedi.

Share: