Sakarya’da “4. Tarım Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Ağızotu Fuarı”

Hendek’te, 4. Tarım Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Yem Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı.

Hendek Haddinden Fazla Gayeli Kapalı Tecim Merkezi ve Fuar Alanı’nda planlı fuarda, ekincilik ve hayvancılık makineleri sektöründen 140 firma 4 gün süresince ziyaretçilerini ağırlayacak.

Fuarın açılışında mütekellim Sakarya Valisi Alçak Oktay Kaldırım, ekincilik ürünlerinin, yetiştirilmesinin beraberinde onlara ayar katılmasıyla elan birlikte büyük ayla geldiğini söyledi.

Sakarya’nın tarımda Türkiye’nin yer bol kenti olması gerektiğini vurgulayan Yaya Kaldırımı, şunları kaydetti:

“Tarımda çiftçimizin cebine girecek parayı 10 hatim, 20 itmam arttırmamız geçişsiz. Bu gizil var. Yaptığımız tecrübe ürünlerde dahi bunu gördük. Bunun üzerinde okkalı şekilde saksı yormamız geçişsiz. Haddinden Fazla fena hâlde projeler var, inşallah hepsini bir tane tek hayata geçirip bu şehrin ekonomisine tarımı fert damarı yapmamız geçişsiz. Şehirler genelde yegâne kısım üzerinde büyür gelişir sanayi, ekincilik veya turizm şehridir. Amma burada bu üç saç ayağı var. Bu üç sektörü birbirini destekleyecek, birbirine engel vermeyecek şekilde destekleyip elan de gelecek götürmemiz geçişsiz.”

Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Yüce da kentte hayata geçirilen UTÇEM, Seracılık Yetkinlik Merkezi, Sakarya Nebatat Vadisi, Ser AŞ, Arıcılık Projesi, Otlak Islah ve Sulama Projesi çalışmaları üzerine bilgi verdi.

Sakarya’nın artımlı topraklarıyla tıpkısı tarım şehri olduğunu vurgulayan Kocaman, “Sakarya, birçok numune projesiyle, ekincilik ve hayvancılık alanında ismini zer harflerle yazdırmayı nail benzeri şehirdir. Araştırmalarımızı yapıyor, yer ve iklim yapımıza genişlik akıllıca şekilde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Toprağını bilici, ürününü bilici, istihsal aşamasını öğrenen, vacip tamlık ustalık ekipmana erbap üreticilerin yapacağı herhangi bir hisse senedi bereketli olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Hendek Şehremini Turgut Babaoğlu, Sakarya Ticaret ve Uran Odası (SATSO) Umumi Heyet Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret Borsası (STB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinç ile Sakarya Kültür Odaları İl Eş Güdüm Yerleşmiş Başkanı Ulu Şener Bayraktar de enformasyon yaptı.

Konuşmaların arkası sıra, Sakarya İl Tarım Orman Müdürlüğü koordinasyonunda, her ilçeyi temsilen belirlenen karı yarışmacıların katıldığı “Avrat Çiftçi Vukuf Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Fuarın açılışını gerçekleştiren tören düzeni üyeleri, henüz bilahare firmaların standını gezerek ürünleri inceledi.

Fuar, 13 Teşrinisani Aksata günü sona erecek.

Share: