Haftanın tarihine bakış

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 15 Son Teşrin 1983’te kuruldu.

Kıbrıs’ta, 1960’ta cumhuriyet altını kurulmasına ilgilendiren sorunlar giderilemedi. BM Umumi Müesses, 11-17 Mabeyin 1965’teki toplantılarında, Ada’de iki değişik toplumun varlığını ayn ardı ederek, cumhuriyetin egemenliğini ana alan öneriyi kabul etti.

Bu arada Yunanistan istikrarsızlığa sürüklendi. 21 April 1967’dahi Albay Yorgo Papadopulos’un öncülük ettiği albaylar, yönetimi ele geçirdi.

Bu dönemde Başvekil Süleyman Demirel ile Yunan Başbakanı Konstantin Kollias, 9 Eylül 1967’birlikte Keşan’birlikte, 10 Eylül’birlikte de Dedeağaç’ta tıpkı araya geldi. Görüşmelerde Yunanistan, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleşmesini akseptans etmesi durumunda, Ada’da üsler ve Günindi Trakya’bile tavizler ita önerisinde bulundu.

Bu öneri, daha önceki 1966’üstelik Stefanopulos hükümetince da işlenmiş ve Türkiye vasıtasıyla reddedilmişti. Başbakan Demirel’in öneriyi ayrımsız şekilde reddetmesiyle görüşmeler bitti.

Türkiye’nin, “geçerliliğini koruyan anlaşmaların tarafların rızası olmadan değiştirilmemesi, Kıbrıs’ta iki toplumdan hiçbirinin ötekine ferman kurmaması, Lozan Anlaşması ile sağlanan dengenin bozulmaması ve Kıbrıs sorununa Enosis dışında hal aranması” konularındaki kararlı tutumuna rağmen Yunanistan, Enosis’i temin çabalarına ivinti verdi.

Askeri hazırlıklara girişen Yunanistan, Garp Trakya’daki Türkler üzerinde baskısını artırdı.

Bu arada, 1964 bunalımı sırasında Ada’evet köylü dönen Albay Grivas’ın örgütlediği Rum Milli Muhafızları, Boğaziçi ve Geçitkale köylerinde Türkler’i imhaya kalkıştı.

TBMM, 16 ve 17 Kasım 1967’dahi yaptığı bilinmedik oturumlarda durumu değerlendirdi, 19 Son Teşrin’dahi ise hükümete gerekirse ülke dışına er atıf yetkisi verdi. Donanmanın Akdeniz’e açılmasından sonradan Türkiye, Grivas’ın Ada’dan ayrılması ve 1964’ten beri Kıbrıs’a gönderilen 12 bin Palikarya askerinin idraksiz çekilmesi koşuluyla müdahaleden vazgeçebileceğini açıkladı.

ABD Başkanı Lyndon Johnson’un özel temsilcisi Cyrus Vance’nin ve BM’nin arabuluculuk çabalarıyla Yunanistan, askerlerini kavrayışsız çekmeyi akseptans etti. Bunluk, Türkiye ile Yunanistan’ın 2 Boşluk 1967’üstelik anlaşmaya varmalarıyla sona erdi.

Bu anlaşmadan tezelden bilahare Kıbrıs Türkleri, 29 Mabeyin 1967’birlikte 1960 Anayasası umum anlamıyla işletilinceye büyüklüğünde “Zat yönetimlerinin kendilerince sağlanması” anlamına mevrut “Kıbrıs Arızi Türk Yönetimi”ni kurdu. Eğreti yönetim, bire bir müddet sonra “Kıbrıs Türk Yönetimi”ne dönüştürüldü. Bu yönetim biçimi, “Otonom Türk Yönetimi”nin zar edildiği 1974’e büyüklüğünde sürdü.

EOKA’cı Nikos Sampson darbesinden sonraları 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Hazar Harekatı gerçekleştirildi. 15 Teşrinisani 1983’te üstelik KKTC kuruldu.

Acun halterinin efsanesi: Naim Süleymanoğlu

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde, 23 Eş 1967’dahi dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, halterdeki balaban performansıyla umum otoritelerin dikkatini çekerken, “Çökertme Herkülü” lakabını aldı.

16 yaşında ilk acun rekorunu facia Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992’dahi Arsıulusal Halter Basın Komisyonunca dünyanın en ongun sporcusu zar edildi.

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan ayrılmak ve Türkiye adına müsabakalara akmak amacıyla 1986’de Avustralya’bile planlı Halter Acun Kupası sırasında Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak iltica etti.

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye hesabına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek vacip müsaade makbuz. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalara milli mayoyla katıldı.

Süleymanoğlu, 1986’birlikte dönemin başbakanı Turgut Özal ve ait birimlerin başarılı operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. İlk önceki İngiltere’nin başkenti Londra’evet götürülen, bire bir tün kaldıktan bilahare birlikte Türkiye’ye mevrut “Çökertme Herkülü”, uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye’ye özlemini gösterdi.

Süleymanoğlu, 5’i Türkiye adına almak üzere 7 yol acun şampiyonluğuna ulaştı.

Başarılı sportmen Avrupa şampiyonalarında 7 zer madalya kazanarak, 46 acun rekorunu kariyerine ekledi.

Arsıulusal Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine 2000 ve 2004 yıllarında seçilen “Cep Herkülü”, uykuluk naklinin ardından tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi kırıcı bakım ünitesinde 18 Teşrinisani 2017’dahi yaşamını yitirdi.

Naim Süleymanoğlu, politika, hareket ve spor camiasından haddinden fazla sayıda ismin katıldığı törenle Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Sanatçıların hocası Felek Kenter

1928’de İstanbul’de dünyaya mevrut, asıl adı Ayşe Talih olan Kader Kenter, İngiliz kökenli Olga Cynthia (Nadide) ile Ahmet Naci Bey’in çocuğu kendisine dünyaya geldi.

Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile kıtipiyoz kardeşi Şefik’le 7 yabanlık aynı ailede büyüyen Kenter, Ankara Büyüklük Konservatuvarı’nı bitirdikten bilahare, Ankara Izzet Tiyatrosunda çalıştı.

Kenter, MEMLUK ve İngiltere’birlikte köpoğluluk öğretiminde kullanılmamış teknikler konusunda de çalışmalar yaptı.

Usta artist, 1956-1959’de çalıştığı Heybet Tiyatrosundan ayrıldıktan sonra 1 yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştı, daha sonra eşi Gönül Borcu Güngör ve kardeşi Sevecen Kenter ile Kent Oyuncuları topluluğunu kurdu.

Ankara Fehamet Konservatuvarı, İstanbul Şehremaneti Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Büyüklük Konservatuvarı Seyretme Bölümünde departman başkanlığı de işleyen maharetli sanatkâr, mütehammil çok tiyatrocu yetiştirdi.

Artist antrparantez Sovyetler Birliği, ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Düz Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin üzere uluslararası yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Anlaklı Özturanlı, Güngör Dilmen, Utkulu İzgü’nün oyunlarını da sahneye koyan Kenter, 1981’dahi “Şevket Sanatçısı” unvanı aldı.

Nasip Kenter, kariyeri boyunca millî ve arsıulusal birçok festivalde “Bildirme İyi Eş Oyuncu” ödülünü kazanırken, 1995’te Hars ve Turizm Bakanlığı marifetiyle tiyatro sanatına katkılarından ötürü Saygınlık Ödülü’hangi müstahak görüldü. Sanatçı ayrıca, 1998’dahi Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Tekellüm Ödülü, 1999 ve 2000’bile Iffetli Arz İyi Avrat Oyuncu Ödülü’nü aldı.

Kariyeri boyunca 100’den aşkın seyir oyunu, film ve dizide alengir kayran becerikli sanatkâr, yaşamı süresince sahnelediği roller ve sahneye koyduğu eserlerdeki başarısıyla dikkati çekti. Kenter, 3 yol Zer Portakal Ödülü’nün sahibi oldu.

Akciğer rahatsızlığı dolayısıyla otama gören Şans Kenter, 17 Kasım 2019’üstelik yaşamını yitirdi.

Belli başlı özge olaylar

14 Kasım

1517- Veziriazam Piri Mehmet Gösterişli öldü.

1526- Kanuncu Şehriyâr Süleyman, Ilımlı Avrupa seferinden İstanbul’a döndü.

1900- Dr. Karl Land Steiner, 3 ayrı zaman grubunu belirledi.

1908- Einstein, Kuantum Teorisi’nin sunumunu yaptı.

1950- Saz Şairi Orhan Ege, Ankara’dahi yol yapım çukuruna düştükten iki periyot sonraları İstanbul’da öldü.

1976- Çayırhan Isıl Santrali ve Kömür Üretim Tesisleri’nin temeli atıldı.

1985- Demokratik Sol Parti (DSP) kuruldu.

1993- Naim Süleymanoğlu, Melbourne’deki Halter Şampiyonası’nda 3 zer madalya kazandı.

1999- ÇAKER Başkanı Bill Clinton resmi mülakat için Ankara’evet geldi.

2001- A Milli Futbol Takımı, Acun Kupası Avrupa Elemeleri baraj mücadelesinde Avusturya’yı yenerek, 48 sene aradan bilahare Acun Kupası finallerine katılma hakkı elde etti.

2005- Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Terminali yandı.

2012- Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya başta başlamak için Avrupa genelinde kemer şet önlemlerine karşı başlayan iş bırakımı ve ihtarname dalgasında Belçika’birlikte trenler durdu, binlerce protestocu Almanya Büyükelçiliği’ni haya yağmuruna tuttu.

2013- Norveç Yazın ve İfade Özgürlüğü Akademisinin milli şair Bjornstjerne Bjornson hesabına verdiği “Bjornson Ödülü”ne Yaşar Kemal müstahak görüldü.

2015- Çin’in Cıciang eyaletinde meydana mevrut yerey kaymasında 38 gönül hayatını kaybetti.

2016- Moldova’bile cumhurbaşkanlığı seçimini Rusya yanlısı Toplumcu lider İgor Dodon kazandı.

2016- Kamer’ın Acun’ya sunu mümasil konuma gelmesi sonucu, 70 yıldır insanlığın gördüğü sunu mümasil Kamer gözlendi.

2018- İngiltere’dahi Kabine, Avrupa Birliği ile varılan Brexit anlaşmasına onaylama verdi.

2018- Bezeme ve minyatür sanatçısı Cahide Keskiner, İstanbul’bile 87 yaşında emrihak etti

15 Teşrinisani

1638- Osmanlı ordusu Bağdat’ı kuşatmaya başladı.

1889- Brezilya’da monarşi devrildi ve cumhuriyet kuruldu.

1956- Orta Doğu Maharet Üniversitesi (ODTÜ) kuruldu.

1960- Nükleer silah taşıyan önceki denizaltı USS George Washington, Cenup Carolina Charleston’da suya indirildi.

1967- Kıbrıs’ta 3 Türk köyüne saldırarak karışma fail Küçük Asya tedhişçiler, 28 Türk’ü öldürdü, 200’ün üstünde Türk kayboldu. Olağanüstü toplanan Kabine, genelkurmay başkanı ve güç komutanları ile durumu değerlendirdi.

1969- Washington DC’dahi çeyrek milyon dirilik Vietnam Savaşı’na karşı gösteri yaptı.

1977- Türk atlet Veli Şanslı, Pakistan’bile yapılan Uluslararası Atletizm Yarışmaları’nda maraton dalında birinci oldu.

1979- Palikarya şilebi Evrenia ile Haydarpaşa mendireği açıklarında çarpışan Romanyalı tankeri Independenta’nın infilak etmesi sonucu 51 Rumen denizci öldü.

1983- KKTC car edildi.

2003- İstanbul’bile Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarına cumartesi duası sırasında eş anlı intihar saldırılarında bulunuldu, 25 gönül öldü.

2008- G20 ülkeleri liderleri, Washington’daki zirvede IMF ve Dünya Bankasında düzeltme yapılması üzerine anlaştı.

2012- Türkiye’nin evvel milli anne savaşma tankı “Altay”ın önce prototipleri, Otokar’ın Sakarya’daki fabrikasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle tanıtıldı.

2012- TBMM Genel Müesses, “aşure ayı iftarı” nedeniyle ilk defa birleşime meydanlık verdi. Sedir lokantalarında aşure ayı orucu tutanlar üzere sıska ve soğansız yemekler menüye karışma edildi.

2013- Hollanda hükümeti, Suriye’den gelebilecek saldırılara cebin bu yılın başında NATO’nun isteği doğrultusunda Türkiye’ye gönderdiği Patriot füzelerinin fariza süresinin uzatılmasına diploma verdi.

2015- Türkiye’nin dolaşma başkanı olduğu G20’nin Liderler Zirvesi, Antalya’da başladı.

2016- Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, MHP Minval Düzen Bağı Kurulu kararıyla partisinden ihraç edildi.

2017- Leonardo de Vinci’nin Hazreti İsa’yı resmettiği “Salvator Mundi” tablosu, tarihin bildirme yüksek fiyatı olan 450 milyon dolara satıldı.

2019- İran’de benzine yüzde 300 bindirim yapılmasının konusunda bir nice kentte başlayan ve 3 dönem süren gösterilerde kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları tahrip edildi, marketler yağmalandı. 7 bin dirilik gözaltına alındı, Arsıulusal Af Örgütü gösterilerde bildirme az 208 kişinin öldüğünü açıkladı.

16 Son Teşrin

1824- New York 5. Cadde, iş dünyasına açıldı.

1869- Süveyş Kanalı’nın açılışı gerçekleştirildi.

1918- Macaristan Halk Cumhuriyeti zar edildi.

1922- İşgal Orduları Başkomutanı General Harrington’a yazıyla başvuran Şehriyâr Vahdettin, İstanbul’üstelik hayatını tehlikede gördüğünü ve İngiltere’ye iltica etmek isteğini bildirdi.

1926- Hint ozan Tagore, İstanbul’a geldi.

1933- ABD ve Sovyetler Birliği, diplomatik ilişkileri başlattı.

1945- Nazi sırlarını taşıyan 88 Alman bilim adamı KÖLE’ye ulaştı.

1945- BM Eğitim, Selen ve Ekin Örgütü (UNESCO) kuruldu.

1948- “Sihirkâr halı” operasyonu başladı ve Yahudileri İsrail’e taşıyan önce uçak Yemen’e indi.

1960- Amerikan aktör Clark Gable, 59 yaşında öldü.

1967- Rumlar, karışma ettikleri Türk köylerini boşalttı. TBMM, konuyla ilişik hafi celse yaptı.

1972- CHP’den ve milletvekilliğinden incizap fail İsmet İnönü, Anayasa’nın sakat cumhurbaşkanlarına tanıdığı haktan yararlanarak, Cumhuriyet Senatosu’nda kasem etti ve “İlk Tabii Senatör” namına görevine başladı.

1978- Türkiye’nin önceki film operatörü ve Atatürk’ün fotoğrafçısı Remzi Ar ahiret yolculuğu etti.

1987- Yasa Dışı TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile yetersiz dışında ruhlu TİP Umumi Sekreteri Nihat Ahbapça, Türkiye’ye geldi. Hümayun ve Samimi, Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına makbuz.

1993- Rusya Çap Başkanı Boris Yeltsin, Lenin Müzesi’ni kapattı.

2002- Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, DÜRÜST Öğür Kayseri Mebus Abdullah Gül’ü hükümeti kurmakla görevlendirdi.

2005- Saz Şairi ve yazar Özdemir İnce, merkezi Lüksemburg’de kâin Avrupa Türkü Akademisi sürekli üyeliğine seçildi.

2007- Milli Piyango İdaresi Umumi Müdürü İhya Balak, makamında silahla vurularak öldürüldü.

2011- Türkiye Ayak Topu Federasyonu, A Milli Takım Ustalık Direktörü Guus Hiddink’in sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. Adına Abdullah Cebbar getirildi.

2013- İtalya’üstelik 8’incisi planlı “Roma Arsıulusal Film Festivali”nin yarış dalında izleyicilerle mülaki direktör Tayfun Pirselimoğlu’nun serencam filmi “Ben O Değilim”, “Yer İyi Senaryo Ödülü”nün sahibi oldu.

2013- Bulgaristan’üstelik Toplumcu Parti, 1984-1989 yıllarında ülkedeki Türklere cebin uygulanan dönüşme politikası zımnında kusur diledi.

2021- Âşık, yazar ve düşün adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

17 Kasım

1558- İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth kara tahta çıktı.

1877- Rus birlikleri Kars’a saldırdı.

1913- Panama Kanalı’ndan geçmiş gemi intikal yaptı.

1917- “Düşünen Kayırıcı” heykeli ile maruf yontucu August Rodin, Fransa’birlikte öldü.

1918- İngilizler, Bakü’yü nehiy etti.

1922- Akıbet Osmanlı Padişahı VI. Mehmet (Vahdettin) İstanbul’u tecezzi etti.

1922- Abdülmecit halife oldu.

1924- İlk uymazlık partisi Ilerici Cumhuriyet Altını Fırkası kuruldu.

1967- TBMM ikinci sefer yaptığı bilinmedik oturumda, 18 saat 20 zaman Kıbrıs’taki son gelişmeleri görüştü.

1972- Türkiye’bile önce avrat partisi olan Türkiye Millî Kadınlar Partisi kuruldu.

1993- Cenup Afrika siyasal liderleri, ırk ayrımına sonuç veren kullanılmamış anayasayı akseptans etti.

2006- Çarkıt Rus ajanı Aleksandr Litvinenko, polonyum-210 ile zehirlendikten sonradan Londra’da kaldırıldığı hastanede öldü. Litvinenko ile son görüşenlerden İtalyan öğretim üyesi Mario Scaramella’bile dahi 1 Antrakt’ta bire bir çığlık saptandı.

2011- Başvekil Recep Tayyip Erdoğan, ESIR’nin adlı dergisi Time’ın 28 Kasım günlü Avrupa, Asya ve Güney Pasifik baskılarında “Erdoğan’ın Yolu” başlığıyla kap oldu.

2013- 35’inci Vodafone İstanbul Maratonu’nu Kenya kökenli Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı.

2013- Yükseköğretim Kurulu, demokratikleşme paketinde düzlük düzlük Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılmasını kararlaştırdı.

2013- Türkiye, 2013-2017 dönemi üzere UNESCO’nun oylumlu organlarından Dünya Miras Komitesi üyeliğine seçildi.

2016- İçişleri Bakanlığınca, Van Büyükşehir Şehremini Bekir Kayaç, Tunceli Belediye Reisi Mehmet Ulvi Bul, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile, tutuklanan Siirt Şehremini Tuncer Bakırhan görevlerinden uzaklaştırıldı.

2018- Fransa’dahi mevki genelinde akaryakıt zamlarını ihtarname eden ve sosyal medyada örgütlenen “sarı yelekliler” meydanlarda gösteri yapmaya başladı. Hükümetin alacak zammı üstüne izansız girişim atmaması üzerine “sarı yelekliler”e destek arttı, gösteriler mutluluk geneline yayıldı.

2019- Aksakal seyretme sanatçısı Baht Kenter, İstanbul’birlikte, akciğer rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti. “Büyüklük sanatçısı” unvanı de bulunan Kenter, tekellüm yaşamı süresince 100’den aşkın temsil oyunu, film ve dizide rol aldı.

2021- Azerbaycan’a leşker gönderilmesine ilişik Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

18 Son Teşrin

1583- Galata’daki Saint Benoit Kilisesi’hangi yerleşen Cizvitler, St. Benoit Mektebi’ni açtı.

1601- Tiryaki Hasan Ağırbaşlı komutasındaki Osmanlı ordusu, Haçlı ordusunu yenerek Kanije Zaferi’ni kazandı.

1865- Mark Twain’in ilk öyküsü yayımlandı.

1912- İstanbul’da kolera salgını başladı.

1928- Walt Disney’in yarattığı iz film Mickey Mouse’un önce gösterimi yapıldı.

1931- Japonlar, Mançurya’yı karışma etti.

1933- İstanbul Darülfünunu, “İstanbul Üniversitesi” yerine açıldı.

1945- “Doğan Cömert Hanek Müsamereleri”nin ilki Tepebaşı Bala Tiyatrosu’nda yapıldı.

1951- Şerife Feriha Sanerk, güvenlik müdürlüğüne yükselen ilk karı oldu.

1967- Türk jetleri Kıbrıs üstünde alçaktan uçtu. BM Sulh Gücü denetimindeki Erenköy bölgesinde Türkler ile Rumlar arasında çıkan çatışma 7 saat sürdü.

1976- İspanya’bile 37 almanak diktatörlüğün peşi sıra demokrasinin kurulması kararı makbuz.

1983- BM Düzenlilik Konseyi, KKTC’yi tanımadı.

1990- Avrupa Asayiş ve İşbirliği Konferansı (AGİK) toplandı, Paris Sözleşmesi imzalandı.

1992- Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu kabul edildi.

1999- İstanbul’daki Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nde, Bakü- Ceyhan Yer Yağı Boru Hattı ve Sulh geçişli doğal gaz projelerine ilgili anlaşmalar, ilgilendiren ülkelerin azamet başkanlarınca imzalandı.

2000- Türk görüşme müziğinin ünlü ismi, besteci ve ses sanatçısı Sebep Gürses his yetmezliğinden öldü.

2007- Türkiye-Yunanistan Gaz Boru Hattı’nın resmi küşat töreni, İpsala Gümrük Sahası’nda Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in katılımıyla yapıldı.

2009- Araştırman, gazeteci-edip Ömer Lütfi Mete yaşamını yitirdi.

2010- Fidel Castro, Küba Komünist Partisi liderliğinden kaynaklanan yetkilerini devretti.

2012- Anadolu Ajansı Arapça Istihbarat Koordinatörlüğünün Kahire merkezli Ortadoğu Mıntıka Müdürlüğü hizmete girdi.

2013- Temaşa sanatçısı Nejat Uygur, İstanbul’da tıpkısı süredir tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında irtihal etti.

2015- Nijerya’nın Adamawa eyaletinin başkenti Yola’daki patlamada 32 yaşama hayatını kaybetti, 80 hayat yaralandı.

2016- Çad’dahi Fetullahçı Terör Örgütü’ne ilişkin mecmu okulların Türkiye Maarif Vakfına devredilmesine karar verildi.

2016- Siirt’in Şirvan ilçesinde, özel eroin ocağında bozgun meydana geldi. Pinpon altında küsurat işçileri yönetmek üzere günlerce süren çalışmalarda göçük altında artan 16 işçinin camit bedenine ulaşıldı.

2016- Türk Hava Yolları, “Batman V Superman: Adaletin Şafağı” filminde yaptığı reklam kampanyasıyla Zer Epica Ödülü’nü kazandı.

2017- Kült İşleri Başbuğ Yardımcılığı’na, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Huriye Martı’nın atanmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk defa bu göreve ayrımsız kadın getirildi.

2017- Olimpiyat ve Acun Şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, uykuluk naklinin peşi sıra tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi okkalı bakım ünitesinde 50 yaşında yaşamını yitirdi.

2018- Küçük Asya Ajansı (AA), Balkan-Cenup Şark Avrupa Fen Ajansları Birliği’nin (ABNA-SE) eskimemiş aktarılma başkanı oldu.

2018- Milli Motosikletçi Can Öncü, Moto3 Dünya Şampiyonası’nda yarışan ve birinciliğe vasıl en tüvana uçucu yerine tarihe geçti.

19 Kasım

1900- İngiltere’bile latif ve seçilme hakkı isteyen 119 eş, Alt Tabaka Kamarasına zorla girmekten tutuklandı.

1926- Troçki ve Zinovyev, Politburo’dan kovuldu.

1938- Atatürk’ün naaşı, İstanbul’dan Ankara’ya, koygun bire bir törenle yola çıkarıldı.

1943- III. Zaman Kongresi toplandı.

1949- PTT’ye devredildikten bilahare 1938’birlikte yayınlarına aleniyet veren İstanbul Radyosu, alışılagelen yayınına başladı.

1967- TBMM, hükümete ülke dışına çeri atıf yetkisi verdi. Armada alarma geçirildi, Ankara’daki 28. Fırka İskenderun’a hareket etti.

1977- Mısır Celal Başkanı Enver Sedat, İsrail’i ülfet eden ilk Gündüz Feneri lider oldu.

1979- Bozuk milletvekillerinden Ortadoğu gazetesi yazarı İlhan Darendelioğlu, İstanbul’dahi uğradığı silahlı çevik sonucu hayatını kaybetti.

1984- BM görevlisi Enver Ergun, Viyana’dahi Ermeni teröristlerce katledildi.

1985- ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Şevket Başkanı Mihail Gorbaçov, Cenevre’de ilk defa buluştu.

1988- Pakistan’da, Benazir Butto başbakan seçildi.

1994- Halil Bahtiyar, Acun Halter Şampiyonası’nda 7 acun rekoru kırarak 3 altın madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu 64 kiloda 5 acun rekoru kırarak 3 altın madalya, Fedail Güler dahi 70 kiloda iki acun rekoru kırarak 2 altın madalyanın sahibi oldu.

1999- İstanbul’daki AGİT Zirvesi’nin akıbet günü, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’nın (AKKA) eskimemiş koşullara adapte şekli, tarafların liderlerince imzalandı.

2007- Macar edebiyatının duayeni Magda Szabo, 90 yaşında ölüm etti.

2011- Ünlü sinema yönetmeni Ömer Lütfi Akad, 95 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.

2012- Amerikan Enstrüman Ödülleri töreninde, şarkıcı Justin Bieber, sunu şişman armağan kabul edilen “Yılın Sanatçısı Ödülü”hangi layık görüldü.

2013- British Council, Türkçeyi, Bir Krallık’ta ati 20 sene üzere sunu heybetli 10 kurgu beyninde gösterdi.

2013- Ukrayna’nın Kharkiv şehrindeki Skovoroda Eğitim Üniversitesinde Türk Kültür Merkezi açıldı.

2016- Belçikalı Georges Prosper Remi ya üstelik değişik ismiyle Herge’nin çizeri olduğu Tenten’in maceralarına ilişkin ayrımsız kişmiri tür emek, Fransa’da 1 milyon 550 bin avroya satıldı.

2018- Kazdağlarının eteklerinde MÖ 10. yüzyılda kurulduğu düşünülen Antandros Antik Kenti’nde, üzerinde 22 satırdan oluşan ve dekret olarak isimlendirilen kararnamenin düz aldığı 2 bin 200 yıllık kitabe bulundu.

20 Son Teşrin

1910- Meksika Devrimi başladı.

1923- Umum Fırkası “Dulda-i Ülfet Cemiyeti” örgütünü bünyesine aldı.

1926- KUL’li edip Jack London intihar etti.

1943- İstanbul Beceri Üniversitesi kuruldu.

1945- II. Acun Savaşı’ndan sonraları Nürnberg duruşmaları başladı.

1949- Türk Milli Ayak Topu Takımı, Acun Kupası kol eleme maçlarının ilkinde Suriye’yi 7-0 yendi.

1953- Türkiye’deki önceki araba dayanırlık yarışı, “İstanbul-Ankara-İzmir-İstanbul” güzergahında yapıldı.

1959- BM, “Yavru Hakları Deklarasyonu”nu yayımladı.

1961- Türkiye’dahi geçmiş ortak yönetim hükümeti, Başvekil İsmet İnönü tarafından AP ve CHP’li bakanlarla kuruldu.

1975- İspanya’de General Franco öldü.

1979- İstanbul Üniversitesi Ahbaplık Fakültesi Akademisyen ve Açık Oturum Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Doğanay, uğradığı saldırıda öldürüldü.

1989- Birleşmiş Milel Bala Hakları Sözleşmesi kabul edildi.

2003- İstanbul’de, İngiltere Başkonsolosluğu ile HSBC Bank Genel Müdürlüğüne müteveccih intihar saldırılarında 27 gönül öldü.

2010- Türkiye’nin evvel avrat itimat müdürü Şerife Feriha Sanerk hayatını kaybetti.

2011- İspanya’bile erken genel seçimler yapıldı. Salim görüşlü Halk Partisi tarihi bire bir utku kazanarak yegâne başına iktidara geldi, sosyalistler demokrasi tarihindeki arz dağ sonucunu aldı.

2012- 12 Ilkgüz askeri darbesine ait davada, dönemin Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı, 7. Cumhur Reisi Kenan Evren ile Albeni Kuvvetleri Komutanı zahmetli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Patırtılı ve Fon Enformatik Sistemi vasıtasıyla bilge karşısına çıktı.

2015- Mali’nin başkenti Bamako’daki Radisson Otel’üstelik, 170 ecnebi tabiiyetli, silahlı kişiler marifetiyle emanet makbuz. 22 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı rehine krizini, önceki El Ayakçak ile bağlantılı Halk Murabitun Grubu, sonra Macina Kurtuluş Cephesi üstlendi.

2021- Türkiye’bile Safha-3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Kovid-19 aşısının, gönüllü esenlik çalışanlarından bilahare fahri vatandaşlar üzerinde üstelik uygulanması için başvurular başladı.

Share: