Gümüşhane’de 2023 yılının ilk İl Koordinasyon Müesses toplantısı yapıldı

Gümüşhane’da 2023 yılının önce İl Eş Güdüm Yerleşmiş Toplantısı Ilbay Kamuran Taşbilek başkanlığında yapıldı.

Valilik Derinti Salonunda yapılan ve yatırım kamu kurum ve kuruluşlarının memleket ve bölge temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Ilbay Taşbilek, 2022 yılında Gümüşhane’de 18 bilyon 403 milyon TL’lik proje bulunduğunu ve toplanmış gider tutarının 10 bilyon 913 milyon TL olduğunu söyledi.

En fazla amme yatırımının kuruluşlar bazında 9 bilyon 993 milyon TL ile eriştirme sektöründe olduğunu kaydeden Ilbay Taşbilek, bütün 231 projeden 49’unun tamamlandığını, 114 projenin devam ettiğini ve 46 projenin tenkis aşamasında olduğunu belirtti.

Gümüşhane’birlikte 2022 yılında güzel çalışmalara imza atıldığını kaydeden Ilbay Taşbilek, “2023 yılında geçtiğimiz yıllardan henüz aşkın bakım, daha kazasız belasız çalışmalarla güzelce bir Gümüşhane noktasında el birliğiyle hepinizin yapacağı icraat çok yetişkin. Bugüne büyüklüğünde yaptığınız icraat için Gümüşhanemiz ve şahsım adına çok teşekkürname ediyorum. Haddinden Fazla fena hâlde ve cesim icraat yürütülüyor şehrimizde. Hepinizin desteğiyle inşallah elan güzelliklere açar oluruz” dedi.

Toplantıda elan bilahare yatırımcı gelgel ve kuruluşların bölge temsilcileri vasıtasıyla sunum eşliğinde kentte yapılan icraat aktarıldı, koordinasyon mucip konular tartışıldı.

DSİ 22.Mıntıka Müdürü Cengiz Eğlek Kılıçaslan toplantıda Gümüşhane’deki sulama ve enerji amaçlı yapılan barajların doluluk oranlarını açıkladı ve rezervuar hacmi olarak geçen yıldan daha yara durumda olunmadığını söyledi.

“Vadi altı barajı çalışmasını Kelkit ilçesinde kaydırdık”

Toplantıda Gümüşhane Şehremini Ercan Çimen’in sorusu üzerine Gümüşhane’da saha altı barajı olup olmadığını cevaplandıran Kılıçaslan, “Gümüşhane site merkezinde Soluk Köprü namına bilinen yerin karşısında taharri yaptık, faaliyet yaptık amma şehrin temel lokasyonunda uygulanabilir tıpkısı durumu yok. Tığ bile meydan şeş barajı çalışmasını Kelkit ilçesinde kaydırdık. Bahçecik içmece suyu devreye girdiğinde elhak Gümüşhane kent merkezinin su sıkıntısı kalmayacak. Maharet açıdan de saha şeş barajı yapılmasının benzer olmadığı ortaya daha çok” dedi.

“Sadak barajının yukarısından bir noktaya Kelkit ilçesine içmece suyu üzere proje çalışıyoruz”

Sulama amaçlı yapılmasına karşın Kelkit ve Köse ilçelerine içme suyu sağlanan Köse Barajında yaşanan sıkıntılarla ilgilendiren Köse Belediye Reisi Toygar Kesler’in başta kesafet ve başka yaşanan sıkıntıları dile getirerek barajdaki kaçağın önlenmesi üzere tedarik istediği toplantıda bu soruya karşılık veren Kılıçaslan, “Bu soy barajlarda olabilecek seviyede tıpkısı gizlice var barajda. Bu barajdan 2 ilçemize yıllık 4 milyon metreküp ayrımsız su tahsisi yapıldı. Sulama suyuyla birlikte bazı yıllarda dava çıkacağı görülüyor ama içme suyunda dava çıkmıyor. Herhangi Bir antlaşma yetecek içmece suyunu orada tutuyoruz. İçme suyunu emniyetli hale aktarmak amacıyla apayrı bire bir kaynaktan bir proje yapıyoruz. Sadak barajının yukarısından tıpkısı noktaya Kelkit ilçesine içme suyu için proje çalışıyoruz” diye konuştu.

Bölge Müdürü Kılıçaslan, Gümüşhane kent merkezinde yıllardır bitmeyen Harşit Çayı tashih projesini birkaç kes tasfiye edildiğini hatırlatarak eskimemiş ihalenin 30 Ocak’ta yapılacağını ve çalışmanın tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Yeni Zigana tüneli April ayında açılacak

Karayolları 10.Mıntıka Müdürü Mehmet Aşıramento ise Gümüşhane’da 12 milyar 458 milyon TL ömre bedel 14 proje yürüttüklerini ve yer balaban projeleri olan yeni Zigana Tüneli ve angajman yolları çalışmasının devam ettiğini belirterek, 2023 yılı April ayında tüneli açmayı planladıklarını söyledi.

Yeni Zigana tüneli üstyapı işlerinin iri oranda tamamlandığını, elektromekanik işlerinin 24 saat takım sistemiyle çalışılarak bitmeme ettiğini kaydeden Aşırılmış, Gümüşhane- Şiran arasındaki Tersun Dağına planlanan tünelle ilişik de vukuf veren Aşırılmış, Tersun Dağına 4 bin 520 metre koşa tombul olarak projelendirildiğini, 1,2 milyar TL yapım saygınlık projenin güzergah aplikasyon projesi çalışmasının üstelik bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

“Havalimanına arz acul ve yeryüzü gelişmemiş kat çalışması yapılmalı”

Toplantının bu kısmında söz kayran Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, önümüzdeki Haziran yahut Temmuz aylarında açılması planlanan Gümüşhane- Bayburt Havalimanıyla ilgilendiren yol sorununa özen çekerek, “Allah devletimize arıza vermesin. Anlayış projelerle, dünyaya emsal olacak projelerle Gümüşhane taçlandırılıyor. Iblağ Bakanlığımız bünyesinde şehrimize havalimanı yapılıyor ama bizim orayı çok henüz dolgunca işler halde tutabilmek açısından Gümüşhane’ye tıpkı angajman yolu olması geçişsiz. Nerden ve elbet yapılacağı, sunu aceleci ve bildirme kısa posta çalışması yapılmalı. Tığ öz havalimanımızı zinde şartlarda kullanmak istiyoruz. Bu toplantının ihtimal de yeryüzü oylumlu kısmı bura. Geç kalmış aynı durum bu. Bunu hızlandırmamız geçişsiz. Bu balaban tıpkısı dava adına önümüze gelecek” dedi.

Havalimanı bağlantı yolunun envestisman programlarında olmadığını kaydeden Karayolları 10.Bölge Müdürü Mehmet Aşıramento ise “Bu konu envestisman programında olan bire bir bahis değil. Bölge müdürlüğümüz uhdesinde buraya kuşkusuz aynı say yapılabilir, nerelerden geçebilir şeklinde ayrımsız çalışmamız var. Kermen köyünden Örü köyüne giden bire bir güzergah var zamanında bu konuşuldu. Şuanda güzergah anlamında ondan daha seçenekli ayrımsız güzergah namevcut. Zat içimizdeki çalışmayı yürütürken bunu genel müdürlüğümüze iletip tıpkısı projenin yapılması üzerine teklifte bulunacağız” ifadelerini kullandı.

“Çığ tüneli aslına akla yatkın şekilde baştan yapılacak”

Vali Taşbilek, çarkıt Gümüşhane- Trabzon karayolu üstünde Zigana Dağında vadi düz ve henüz önce birçok öğün yıkılma tehlikesi nedeniyle gündeme gelen çığ tüneliyle ilişik dahi şu açıklamayı yaptı: “Zigana çığ tünelinin aslına makul şekilde projesi yapıldı. Haddinden Fazla mümasil tıpkı zamanda imalatına başlanacak. Çarkıt görüntüsüyle uygun yapılacak aynı emek. Oranın bire bir tarihi hatırası, dokusu var. O dokuyu kaybetmeyecek benzeri proje çalışması yaptık ve bu proses etraflı bile sürdü. Projemiz onaylandı geldi. Öncesinde oradaki yapıyı kaldırmayı planlıyoruz. Duygusal ve servet güvenliği mefret. Devamında bire bir silüeti taşıyacak şekilde projeleri yapıldı ve o bina aynı şekilde oraya yapılacak. İhalesinden sonra yıl ortamında tamamlamamız icap.” – GÜMÜŞHANE

Share: